41. Satranç Olimpiyatı - Tromsö (01.08.2014 - 14.08.2014, Norveç)
Satrancın en önemli uluslararası takım etkinliği, 1 Ağustos - 15 Ağustos arasında Norveç'in şirin şehri Tromsö'de düzenlenecek.

1 Ağustos'taki teknik toplantının ardından 1. Tur 2 Ağustos'ta oynanacak.
Her gün bir tur, 5. ve 10. turdan sonra birer dinlenme günü olacak.
11. Tur maçlarının tamamlanmasıyla turnuva 14 Ağustos'ta sona erecek.

Resmi internet sayfası:
https://chess24.com/en/olympiad2014

TÜRKİYE
Açıkta (erkeklerde) 178, kadınlarda ise 139 ülkenin takımları mücadele edecek.
"Türkiye olarak bu takımların neresindeyiz?" diye merak eden olursa:

Erkek takımımız turnuvaya 26. sırada başlıyor, reyting ortalaması 2601:
1. GM Dragan Solak - 2639
2. GM Alexander Ipatov - 2609
3. GM Baris Esen - 2589
4. GM Mustafa Yilmaz - 2569
5. GM Emre Can - 2529

Kadınlarda ise başlangıç sıramız 30, ortalama 2244:
1. WGM Betul Cemre Yildiz - 2312
2. WGM Kubra Ozturk - 2311
3. WIM Khayala Isgandarova - 2184
4. WIM Zehra Topel - 2170
5. WCM Kardelen Cemhan - 2019

Güncel FIDE reyting sayfasından görülebileceği üzere, bu turnuvada objektif olarak erkeklerde en iyi, kadınlarda ise en iyiye yakın (Ekaterina Atalık'ın olmamasından dolayı) takımlarla temsil edileceğiz.
Oyuncularımızın her birinin turnuva deneyimi oldukça fazla ve hafızam beni yanıtlmıyorsa tamamı olimpiyatlarda daha önce mücadele etmiş isimler.
Genel anlamda başlangıç derecesinin üzerinde bitirmek, başarı olarak sayılabilir. Bununla birlikte, bence takımlarımız bundan çok daha iyisini yapabilecek potansiyele sahipler. Ümitliyim.

GENEL BAKIŞ
Açık kategoride reyting ortalamasına göre ilk 10 takım:
1. Rusya - 2777
2. Ukrayna - 2722
3. Fransa - 2718
4. Ermenistan - 2704
5. ABD - 2704
6. Macaristan - 2701
7. Çin - 2696
8. Azerbaycan - 2693
9. İngiltere - 2681
10. Hollanda - 2678

En yakın rakibinden 55 ELO yüksek ortalamaya sahip olan Rusya, kağıt üstünde turnuvanın favorisi sayılabilir. Ne var ki takım halinde yarışmanın psikolojisi farklı oluyor ve önceki olimpiyatlarda özellikle Ukrayna, Ermenistan, Çin ve Azerbaycan takımlarının, ELO ortalamalarına bakılmaksızın zirve mücadelesi verdiklerini izledik. Rusya şampiyonluk ipini göğüslese bile amin olun ki bu hiç kolay olmayacak.
40.sı İstanbul'da düzenlenen olimpiyatta hatırlayacağınız üzere Ermenistan takımı şampiyon olmuştu. Kendilerini Rusya ve Ukrayna takımları izlemişti.
Özellikle geçtiğimiz aylarda yaşanan Kırım olayları, Ukrayna ile Rusya arasındaki ipleri oldukça germiş gibi görünüyor. Satranca yansır mı, bekleyip göreceğiz. Olası bir Rusya - Ukrayna maçı basının ilgisini her zamankinden daha çok çeker diye tahmin ediyorum.

Kadınlarda ilk 5 takım ve ortalamaları:
1. Çin - 2543
2. Rusya - 2520
3. Ukrayna - 2505
4. Gürcistan - 2498
5. Hindistan - 2420

Kadınlarda her zaman olduğu gibi Çin - Rus mücadelesi görülecek. Geçtiğimiz olimpiyatta takımlar turnuvayı aynı puanda bitirmiş, Rusya averaj farkıyla şampiyon olmuştu. Ukrayna aradan sıyrılabilecek mi, izleyip göreceğiz.

Özetle,
Biz satrançseverleri iki haftalık bir bayram bekliyor diyebiliriz.
İsimleri sayayım, gerisini siz düşünün:
Carlsen, Aronian, Kramnik, Topalov, Ivanchuk, Ponomariov, Grischuk, MLV, Karjakin, Caruana, Nakamura, Gelfand, Dominguez, Giri, Adams, Mamedyarov, Radjabov, Kasimdzhanov, Leko, Kamsky, Ding, Shirov, Polgar, Navara, Granda Zuniga, Zhigalko kardeşler, Liem Le, Wang Yue ve ismini sayamadığım daha birçok usta, hepsinin maçlarını canlı yayın keyfiyle izleyebileceğiz. Oyunbozan Anand hariç neredeyse herkes tam kadro sahada olacak!

Fırsat buldukça gelişmeleri aktararak yorumlarımı sizlere sunmaya çalışacağım.
Yazışmak üzere.
Ara
Teşekkürler.

Heyecanla bekliyoruz. Ben Türkiye takımlarımızdan tarihimizde görmediğimiz bir başarı geleceğini tahmin ediyorum. Cesur ama sağlam hamlelerle oynayacaklarını düşünüyorum; risk almayacaklar, ama çok güzel oyunlar çıkaracaklar bence. Allah hepsinin de (sadece oyuncular değil tüm takımın) yardımcısı olsun.

Bu arada,
Anand neden oyunbozan?
Ne yapmış?
Olimpiyatlarda oynamadığı için sanırım Smile
...
Ara
Dikkatinizi çekti mi? Katılan ülkelerin takımlarını inceledim.. Ülke olmayan "assosiation" adı altında takımlar var..Yani, "şoförler odası", "esnaf ve sanatkarlar odası" diye takım kurulup katılınabiliyor mu acaba? İyice suyunu çıkarmışlar gibime geldi..Ülke olmayan takımların orada ne işi var.. Yalnız Mali ya da Mauritius gibi ülkelerin adına bir masadan katılabilirmişim.. Benim de Elo'm yok..onlardan da Elosuz oyuncular var.. Keşke başvursaydım Smile
Ara
Abdülkadir Bey, aynen Sadullah Bey'in dediği nedenden dolayı Anand'a oyunbozan ( Smile ) yakıştırması yaptım.
Hani öğrenciyken arkadaşlarla bir etkinliğe katılacak olursunuz da bir tanesi "Haftaya sınavlar başlıyor, ben gelmeyeyim." der ve herkesin tadını kaçırır ya, işte o Anand'dır! İşin şaka kısmı bir tarafa, Anand ne zaman maç yapacak olsa, birkaç ay öncesinden kendisini kapatıyor. Carlsen'e kaybettiği maçtan önce de böyle yapmıştı, bir yararını görmedi. Bu arada, Hindistan takımında Harikrishna da yok, nedenini bilmiyorum. Her ikisi de takımda yer alsaydı Hindistan takımının ELO ortalaması 2630 değil, 2701 olacaktı ve turnuvaya 19. değil, 6. sırada başlayacaklardı.

Yusuf Bey, FIDE'nin takım kabul etme kriterini tam bilmiyorum, FIDE üyeliği BM üyeliği gerekiyor mu, gerekmiyor mu emin değilim. Özgür Akman'ın bu konuyu bildiğini tahmin ediyorum.
Gerçekten insan kendi reytingine bakıp "şu şu şu takımlarda oynayabilirmişim aslında" diye iç geçirebiliyor. Sad
Beni şaşırtan konu, Japonya'nın bir tane bile IM'ye sahip olmaması. Demek ki adamlar "GO"dan başka oyuna ilgi göstermiyorlar.
Güney Kore takımının durumu daha beter; ikinci masalarında rahat rahat oynayabilirmişim! Wink
Açık kategoride tam 9 takımın hiçbir oyuncusunun FIDE reytingi yok!
Gabon'un durumu da enteresan. Adamlar başvuru yapıp isim göndermemiş görünüyorlar. "Coming Soon" yazıyor! Big Grin
Ara
CANLI YAYINI İZLEMEK İÇİN LİNKLER:

(1)
Maçları hamleleriyle birlikte izlemek için:
http://play.chessbase.com/js/apps/playchess/
Buradan üst bardaki "Live Games" kısmını tıklarsanız maçlar açılacak.
Olimpiyat kelimesini yukarıdaki filtreye yazarsanız daha faydalı olacaktır.
Bence gösterim çok başarılı. Hamleleri görmek mümkün.
İlgilendiğiniz birden fazla oyunu ekranınıza çift tıklayarak alabiliyorsunuz.

(2)
https://chess24.com/en/olympiad2014/live
Burada olimpiyatların resmi yayın sitesi.
Oyunların çift tıklayarak içine girebiliyormuşuz.
"User Move" modu diye bir şey var. Olası hamlelerin analizini ve veriyor. Oldukça başarılı...
Toplu sonuçlar için daha kolay erişim mümkün.

Başka linkler de vardır muhtemelen.
Takım üyelerimize tekrar başarılar dilerim.

Dua ile...
www.isd1943.org.tr adresinden de takip edebilirsiniz canlı olarak
Tromsö 2014 türk satrancına çok şeyler katmaya gebe bir olimpiyat olacağa benziyor .26. sırada başladığımız olimpiyatta mozambiki 4-0 yenerek şu an 16 . sırada devam ediyoruz ve bu günkü rakibimiz yabana atılmayacak lüxemburg . bu maçıda 4-0 alacak olur isek ilk 20 ile 30. sırada yer bulacağımızı umuyorum . bu olimpiyatta ilk 30 a giremez isek bir yerlerde yanlış yaptığımızı herkesin kabul etmesi lazım .
her şeye rağmen ben türk satrancının ilerlediği görüşünde değilim .gençlerde Avrupa şampiyonu olsak dahi... Çünkü gençlerde bütün Avrupa devletleri şampiyonaya 3. hatta 4. takımla katılıyorlar .gençler şampiyonasını bizden başka hiç kimse artık önemsemiyor .

Satrancın uluslararası asıl kantarı olimpiyatlardır. burada ne yapacağımız bizim asıl göstergemiz olacaktır.

Bu olimpiyatta asıl hamle yapan ülkeler başta Meksika, Filipinler olmak üzere , kosta rica, porto rico, yeni Zelanda gibi ülkeler olacaktır .çünkü onlar bizden daha bilimsel çalışma içindeler ve satrancı önemseyen ülkelerdir.
Japonya gibi ekonomide ileri gitmek satrançtada ileri gitmeyi gerektirmez. ABD de futbol ne ise japonyadada satranç odur .

yinede ben ilk yirmiye girebileceğimizi hayal edenlerdenim . böyle bir sonuç türk satranççılarının başarısı olur ve tarihe geçer . o heyecanı yaşama dileği ile .

muzaffer şekerli.
muğla, datça
Ara
Bu forumda, ödül törenlerinde bizim genç satranççılarımızın kıyafetleri hep eleştri konusu olurdu.. İlk gün Rus Alexandr Griscuk'un 1. masadaki kılık kıyafetini bir görselerdi..Yolda görsen GM demezsin adama...Bizim takımın kıyafeti süper yalnız..

Carlsen'in, Aronian'ın, Ivancuk'un konumlarına bakıyorum 2. tur için..aman aman iyi değiller bence..İvancuk, o kadar saçma sapan bir Fil-Kale- At grubu oluşturmuş ki..akıllara zarar.. ben öyle oynamam..Smile.. Üçünü de iyi bulmadım ben..
Ara
Olimpiyatların yorum ve analizleri başka bir yerde var da benim mi haberim yok? Acayip bir durgunluk var her yerde..Ne TSF de analiz / yorum var..ne burada..
Bayanları özellikle kutluyorum..İsveç gibi zorlu bir rakibi 2,5- 1,5 yenmeyi başardılar.. Betül Cemre Yıldız'ın, siyahlarla GM Pia Camling'e karşı berabere kalması başarıdır..
**
Erkeklerde iyi gidiyor.. GM İpatov'un bugün 4. masada oynamasını anlamış değilim..
Ara
Merhaba arkadaşlar,
Dün gece yazdığım 1. Tur değerlendirmem, önizlemeden sonra yayınlamayı unuttuğum için silindi. Bugün tekrar yazıyorum:

1. TUR: SÜRPRİZ YOK, FAVORİLER KAZANDI
1. Turda gerek açıkta, gerekse kadınlarda takımlar arasında sürpriz sayılabilecek bir sonuç yaşanmadı.

Öncelikle millilerimiz, her iki maçını da 4-0 kazanarak iyi bir başlangıç yaptılar. Rakipler nispeten zayıf olsa da ilk turda yarım puan bile kaybedilmemiş olması, takımlarımızın motivasyonlarının üst seviyede olduğunu gösteriyor.

Canlı yayında zaman zaman sıkıntılar görüldü. Bazı skorlar ilk başta yanlış girildi, sonradan düzeltildi. Tahminimce board-server iletişiminde bazı hatalar gerçekleşmiş olabilir. Çok sayıda masa var, o kadarını hoşgörüyle karşılayalım derim.

Bu canlı yayın kazalarından biri Botswana - Yunanistan maçında yaşandı. Bir ara Botswana 2-1 önde görünüyordu, yaklaşık 5 dakika sonra skor değişti ve 3. masada Botwsana adına görünen puan, Yunanistan'a yazıldı. Maç 3-1 sona erdi. Yeri gelmişken, Yunanistan'ın ilk iki masasının kendilerinden 400'er ELO daha düşük oyuncularla berabere yapmaları, gelecek adına pek iyi sinyaller vermiyor.

Takımlar adına konuşulabilecek fazla şey yok, bireysel performanslara değineyim. Bu turda birkaç dramatik mücadele yaşandı, tespit ettiklerim:

1. Ermenistan - Japonya maçının ikinci masasında FM Kojima, GM Movsesian karşısında harika bir oyun sergileyerek rakip şahı tahtanın ortasına kadar çıkardı. Mat ağını kuran Kojima karşısında Movsesian'ın kaybetmesi kesin görünüyordu ki, beyazlarla oynayan Japon oyuncu iki hamlede matı kaçırdı, pozisyon eşitlendi. Bununla kalmadı, süresi az olan Kojima konum tekrarı yapabilecekken bunu da kaçırdı ve yenildi:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...open/1/5/2

2. Suriye - Hindistan maçının birinci masasında IM Basher - GM Negi mücadelesi, kağıt üzerindeki favori oyuncunun ucuz atlattığı bir başka örnekti. Oyun ortasında şah kanadı piyonlarını hesapsızca süren Negi'nin açıklarını iyi değerlendiren Basher, rakip şahı gafil avladı. Oluşan konumda vezir kazancı bulunan Basher, bir ara hamle yardımıyla veziri şah çekerek almak durumundaydı. Ne var ki acele ederek veziri şah çekmeden direk alan Suriyeli oyuncu, rakibine altın değerinde bir tempo verdi ve Hintli büyükusta, kale-fil yardımıyla sürekli şah, dolayısıyla beraberliği yakaladı:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...pen/1/18/1

3. Nikaragua - Letonya maçının dördüncü masasındaki IM Madrigal - IM Kantans partisinde akıllara durgunluk veren bir çift soru yaşandı. Nikaragua'ya tek masa puanını getiren Letonyalı oyuncunun hamlesini ilk başta board hatası falan sandım ama değilmiş. Beyazlarla piyon önde bulunan, taşları rakibinden çok daha etkin durumda bulunan, rakibinin 4 dakikasına karşılık tam 47 dakikası bulunan Kantans, ortada zorlayıcı hiçbir sebep yokken, son derece alakasız bir şekilde vezirini rakip atın alabileceği bir kareye koydu ve terk etti:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...pen/1/22/4

1. Turun bültenini ekte gönderiyorum.

Yazışmak üzere.
Ara
Benim ilk 2 tur izlenimlerim biraz chessbase ve diğer kaynakların da katkıları ile şöyle:

1) Olimpiyat ortamının neredeyse çok kötü olduğu söyleniyor. İlk turda güvenlik nedeniyle uzun kıuyruklar oluşması sonucunda 30 dakikalık başlangıç gecikmesi oldu. Bunun temel nedeni ilk kez bu olimpiyatta cep telefonu konusunda mutlak yasak olması ve aramalara bunun dahil edilmesi (havaalanına girer gibi dedektörden geçiliyor ve arama yapılıyor).

Bunun yanısıra ışıklandırmanın kötü olduğu, takımların masalarda çok bitişik olduğu, çay-kahve ikramının kötü, tuvaletlerin ise bayağı sorunlu olduğu anlatılıyor. Hatta chessbasedeki fotoğraflara itibar edersek, tuvaletler oyun alanının dışında container tabir edilen yerlerde; ki Türkiye'deki herhangi bir turnuvada bizim eleştirdiğimiz bir güvenlik açığı bu. Tuvaletler oyun sahası dışında olacaksa, girişteki o yüksek güvenlik ne anlama geliyor?

Benim anladığım Norveç bu konuya iyi hazırlanmamış. Türkiye'de 2 olimpiyat oldu, sonuncusuna gidemedim ve yorum yapamam ama 2000 olimpiyatında gönüllü çalıştım, şehrin göbeğinde, ikram, ışıklandırma, masa düzenleri, bülten ve oyun salonundaki canlı yayın akışı açısından (o dönemde internet yayını yoktu) gerçekten aşılması zor düzeyde bir organizasyon olmuştu.

2) Ben bunun sponsor ile ilgili olduğunu da düşünüyorum. Sponsor listesinden gördüğümüz üzere ana sponsorlar KPMG (ki bir dış denetim firmasıdır), yerel bir banka, bir broker yatırım aracı kurumu ile yerel bir üniversite. Yani sponsorlar global değil. Keza yan sponsorlar da Coop gibi muhtemelen lojistik destek veren firmalar (Coop Baltıkların Gima'sı veya daha küçük ölçekli Migros'u gibidir), yerel resmi kurumlar vb. Anlaşıldığı kadarıyla tıpkı ülkemizde olduğu gibi dünyada da bu tür bir etkinlik ve organizasyona HSBC gibi bankalar, atıyorum AUDI, Mercedes gibi otomotivciler, Tag Heuer, Rolex gibi saatçiler, IBM Intel gibi software firmalar çekilemediği sürece gerileme sürecek.

3) Turnuvaya dönersek ilk turda ağır topların hiçbiri oynamadı. Ancak bunun ne kadar faydası oldu çok bilinmez zira bugün ilk turda oynamayan oyunculardardan (Carlsen, Aronian, Ivanchuk, Kramnik, Leko gibi) sadece Kramnik galibiyet aldı. Bu arada Magnus ilk tur trekkinge çıkmış, sanki Norveç bilmediği yer, sırf turist çekmek için yapmıyorsa birşey bilmiyorum Cool.

4) Bu turnuvada Fransa, Çin ve Özbekistan gizli favorimlerimdir; milli takımda da Emre Can ve Mustafa Yılmaz'ın formda olduğunu düşünüyorum. Oyuncu seçimi konusu ve başka konularda mutlaka eleştiri olacaktır ama bunu turnuva sonuna bırakmak doğru olmalı.

5) Son olarak bir satranç olimpiyatının kuzey kutbunda da olsa her zaman en güzel tarafı Muzychuk kardeşlerdir.

Kendilerine takip ettiğim her turnuvalarında olduğu gibi burada da üstün başarılar diliyorum. İyi ki varsınız, o karanlık Tromsö'ye aydınlık katıyorsunuz. Ama ne yazık ki ben orada değilim Rolleyes
Ara
İkinci tur Türkiye adına gayet başarılıydı. Aynen devamını dilerim.
Carlsen'in berabere kalması kötü oldu. Yenilseydi müthiş haber olurdu.
Smile
2. TUR: BEKLENMEDİK HEYECAN, ÇEKİŞME, ADRENALİN! BİRİNCİ MASA FAVORİLERİ YARALI!
1. Tur maçlarının ardından bugünkü maçların da benzer şekilde geçeceğini tahmin ediyordum, ne var ki birçok kişi gibi yanıldım.

Genel değerlendirmeye geçmeden önce Millilerimizle başlayalım:
Erkek takımımız Lüksemburg'u 3-1 mağlup etti. Galibiyet her zaman iyi bir sonuç sayılsa da ilk iki masada GM'lerimiz Dragan Solak ve Emre Can'ın beraberliklerle ayrılmaları şaşırtıcıydı.
Kadın takımımız ise olağanüstü bir sonuç elde ederek İsveç'i 2,5 - 1,5 mağlup etmeyi başardı. Kendilerini alkışlıyorum! Maç öncesi kadrolara bakıldığında 1. masada İsveç, 4. masada ise biz favori görünüyorduk, 2. ve 3. masalar ise birbirine oldukça yakın eşleşmelerdi. Kızlarımız kelimenin tam anlamıyla hedefi 12'den vurdular: 2. ve 3. masalarda Kübra ile Khayala güçlü rakiplerine geçit vermezken 4. masada Zehra, maça neden favori çıktığını güzel bir oyunla kanıtladı. Fakat galibiyette 1. masanın rolü, belki de en önemlisiydi. Betül, kadın satranççılar arasında dünya devi sayılabilecek bir ismi, GM Pia Cramling'i (2500 ELO) durdurmayı başardı. Hiç kolay olmadı; Cramling'in Reti açılışına karşı siyahlarla oynayan agresif sayılabilecek b piyonu sürüşünü seçen Betül, kötü sayılabilecek bir konumda kaldı. Oyunortasında figür kaybedecek duruma gelen Betül'ün kötü oyununa, rakibi de hatalarla eşlik ediyordu. 40. hamleye kadar "beyaz kazandı - kazanacak" bir şekilde gelinmiş, oluşan oyunsonunda Betül zugzwanda kalmıştı. Fakat Cramling de gününde değildi, kazancı bir türlü bulamıyordu. 41. hamlesinin ardından Betül eşitliği sağladı ve belki de turnuvanın en kritik yarım puanını aldı. Gerilim dolu partinin linkini veriyorum:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...men/2/23/1
Kızlarımızı tekrar tebrik ediyorum, neler yapabileceklerini bu turdaki oyunlarıyla göstermiş oldular!

Genel değerlendirmeye geçiyorum. 2. turun en büyük sürprizi, hiç kuşku yok ki, Norveç 2. takımının Ukrayna ile 2-2 berabere kalmasıydı. Birinci masada GM Ivanchuk'u mağlup eden GM Urkedal'ın yanı sıra 2. ve 3. masaların rakiplerini durdurmuş olmaları, Norveç 2 takımına bu değerli beraberliği kazandırdı. Urkedal - Ivanchuk partisinin linki:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...open/2/2/1

İkinci sürpriz Finlandiya - Norveç 1 maçından geldi. Dünya Şampiyonu Carlsen'in birinci masada yer aldığı Norveç 1 takımı, kağıt üstünde neredeyse 700 ELO üstün olduğu maçta tüm masalardan beraberlikle ayrılmak zorunda kaldı. Finlandiya takımının bu önemli başarısında en büyük pay, 1. masada Carlsen gibi olağanüstü bir oyuncuya geçit vermeyen GM Tomi Nyback'e ait. Partinin hiçbir evresinde Carlsen'e üstünlük vermeyen Finlandiyalının mücadelesini izleyebilirsiniz:
https://chess24.com/en/olympiad2014/live...open/2/2/1

Dün sinyali veren Yunanistan, bugün ilk puan kaybını yaşayarak Paraguay ile 2-2 berabere kaldı. Kritik puan kayıpları yine ilk iki masadan geldi. Rakibinden 600 ELO fazlası bulunan komşumuz, bu olimpiyata pek motive olamamış görünüyor.

Buram buram çekişme kokan diğer maçlara göz atalım:
Favori Macaristan Venezuela karşısında, bir başka favori Belarus ise Endonezya karşısında karşısında zor da olsa (2,5-1,5) kazanmayı başarırken dikkati çeken birbirine yakın eşleşmeler şöyle sonuçlandı:
İspanya - Arjantin: 2,5-1,5
İran - Slovenya: 2,5-1,5
Özbekistan - Danimarka: 2,5-1,5
Avusturya - Slovakya: 1,5-2,5
Filipinler - Bosna Hersek: 2-2
Moldova - Estonya: 2-2
Meksika - Peru: 2-2
Letonya - Litvanya: 2,5-1,5 (Baltık derbisi!)
Karadağ - Uluslararası Satranç Komitesi: 2-2
Ayrıca Kazakistan'ın, kağıt üstünde favori İsveç'i 3,5-0,5 gibi açık bir skorla yenmesi oldukça şaşırtıcıydı.

Gelelim başlığımın diğer kısmına, birinci masalara. Olimpiyatın henüz ikinci turunda olmamıza rağmen birinci masa favorilerinin beklenmedik puan kayıpları yaşadıklarını gördük. Birinci turda sadece Hintli Negi, Yunan Banikas, Özbek Filippov, Slovak Markos ve İrlandalı Collins, kendilerinden oldukça düşük ELO'lu oyunculara puan kaybeden 1. masa oyuncularıydı.

2. turda ise deyim yerindeyse zirve titredi: Norveçli Dünya Şampiyonu Carlsen, Ermenistan takımının yıldızı Aronian, Ukrayna'nın tecrübe abidesi Ivanchuk, Macar Leko, ABD'li eski DŞ adayı Kamsky, Çinli Yue, Azerbaycan'ın 1 numarası Mamedyarov, FIDE eski DŞ Özbek Kasimdhanov gibi süper büyükustalar puan kaybı yaşadılar. Bunlara ek olarak Türkiye'den Solak, Belaruslu S. Zhigalko, Brezilyalı Leitao, Rumen Lulupescu ve İsviçreli Pelletier, nispeten zayıf sayılabilecek rakiplere karşı puan kayıpları yaşayan diğer 1. masa oyuncuları olarak dikkatleri çektiler.

Yusuf Bey'in sorularına cevap vereyim:
1. GM Ipatov'un 4. masada oynatılmasının nedeni masa derecesi elde etme düşüncesi olabilir. Böyle bir stratejinin seçilmiş olması ihtimali vardır.

2. Analiz eksiğiyle ilgili tespitinize katılıyorum. Sizin cümlenizi okuyunca hemen en sık ziyaret ettiğim satranç haber siteleri olan http://www.chessvibes.com/ , http://www.chessdom.com/ ve http://en.chessbase.com/ adreslerini ziyaret ettim. Vibes ve Dom berbat durumdalar. Ancak "olimpiyat başladı" tadında haberler yapmışlar, resmi videoların linkini vermişler. Umarım olimpiyat boyunca böyle sürdürmezler. Chessbase ise ilk ikisinden çok daha iyi durumda. GM Mihail Marin, her turdan seçtiği partileri sadece varyant olarak değil, aynı zamanda sözel olarak analiz ediyor. Çok beğendim, benim için öğretici olacak. TSF sitesi de haber açısından sınıfta kalmış görünüyor. İkinci turun haberi bu kadar kısa olabilir mi, inanmakta zorlandım: http://tsf.org.tr/haberler/196-2013-2014...aplasmasoi Birkaç satır yazı, altına bolca fotoğraf. Bence yeterli değil. Gayet ciddi anlamda söylüyorum, şayet forum yönetimi de izin verirse bu başlığa yazdığım haber yazılarını yayınlayabilirler. Hem bundan memnuniyet duyarım, hem de site gerçek anlamda haber içerir.

3. Tahminlerinize şapka çıkarıyor, bravo diyorum! Konumlarını beğenmediğiniz üç isim vardı: Carlsen, Aronian, Ivanchuk. Üçü de puan kaybettiler! Big Grin

2. turun bülteni yayınlandığında mesajı düzenleyip dosyayı ekleyeceğim.

Sevgi ve saygılarımla.
Ara
hemen şunu söyleyim, ilk turda 26 . başladık Mozambik i 4-0 yendik ve 16. sıraya yükseldik. ikinci turda lüxembourg u 3-1 yenip 20. sıraya geriledik .böylece gerileme dönemimiz başlamış oldu .ilk turdaki olağanüstü hayalim, olimpiyadı ilk 20 de bitirmekte kayboldu gitti .
bu arada bir olimpiyat sürerken ilk defa 16. sırada yer bulduğumuzuda tarihi bir olay olarak not düşeyim . bir daha bu sıraya ulaşabilirmiyiz bilmiyorum .
3. turda çok dişli romanya ile oynayacağız. romanya ile yapacağımız maçlar türk takımının form durumunu bize daha iyi gösterecektir.
tahminim 30-40 lara kadar gerileyeceğiz. çünkü oyuncularımızın lüxembourg a karşı yaptığı maçları hiç beğenmedim .raitingleri şişirme olduğu besbelli.

böyle dar bir kadro ile çalıştığımız müddetçe 1962 li yıllardan beri daha fazlasını beklemek doğru olmaz.

bayan takımımız dünya sıralamasında normal olarak yükselmeye devam ediyor. bu olimpiyatta onlarda bir yerlere varıp sabitlenecekler.

türk satrancında kayda değer bir şey yok. beklentilerim şimdiden bitti.

muzaffer şekerli
muğla , datça
Ara
Bu olimpiyatın en büyük faydalarından biri Muzaffer beyi tekrar görmek oldu.

Ben sizin kadar umutsuz değilim mamafih. Hatta olimpiyat derecesi ile gelişmişlik arasında doğrudan bir bağ kuramıyorum; burada alınacak netice, gelişmişlik parametrelerinden sadece bir tanesi olacaktır. Kazara ilk 10'a girsek bile, ortada bir plana ve yatırıma bağlı birçok işin ve problemin olduğu sonucu bana göre değişmeyecek.

Tersi de öyle; 58. de olsak bu doğrudan dibe vurduğumuz anlamına gelmemeli. Takım seçimi, bireysel formsuzluk, hazırlık döneminin iyi geçirilmemesi gibi faktörler yüzünden başarısızlık oluşabilir. Bu, genel manada bir sonuç üretimi için bence yeterli olmaz.

Romanya bana göre her devirde şaibeli bir takımdır. Bir dönem adları doğrudan şike ile ve hayalet turnuvalarla anılıyordu, bu anlamda Crisan case ile tarihe geçtiler (o dönemde yani 2000'lerin başında 2600 üzeri seri üretime başlamışlardı) http://zibbit64.blogspot.fr/2010/12/curi...risan.html .

O sebeple takım kaptanı dahil herkesin hamle aktarımı konusunda dikkatli olmasını umuyorum.
Ara
Barış esen neden 3 maçtır oynamıyor ki sanırım götürmediler.
Barış Esen: Barış'ın ufak bir rahatsızlığı var o yüzden oynamıyor. Kesin bilgi. İlaç alıyor ve düzelir düzelmez oynayacak. Buradan da geçmiş olsun.

Ufak bir düzeltme: Genel kategoride Türkiye, Gürcistan ile oynuyor. Romanya değil.

İkinci Turdan İleriyi Görmek: Muzaffer Şekerli'nin yorumlarını 1.e4 e5 2.Vh5 oynamaktan farksız görüyorum. İkinci tur bu yorumları yapmak için çok erken. Olimpiyat'ta sıralamayı son tur maçları dahi çok etkiler, özellikle 20-60 arasında takımlar. Bir maçta iki kötü oyunla 55. olup forumda tartışma konusu olmak da denk bir rakibe 3-1'lik net bir galibiyetle 22. olarak bitirip tarihi bir sonuç almak mümkün.

Bizim buradan göremediğimiz çok parametre oluyor. Gazeteci olarak izlediklerimin dışında Dresden'de takım toplantılarına dahi girebildim, takımdaki oyuncularla pek çok kez kayıt dışı dertleştik. Burada hiç konuşulmuyor mesela ama kimin kaç partiyi hangi renkle oynadığı dahi profesyonel seviyede çok kritik. Buradan fark edilmeyecek çok parametre olduğunu belirteyim. 2012'de kötü (bence fiyasko hatta) sonucun hikayesini o zamanki milli takım antrenörü GM Grivas, New in Chess'te uzun uzun yazmıştı Olimpiyat özel sayısında.

BM Üyesi olmak gerekli mi? Oktay Ertan'a da cevap vereyim. Olimpiyat'ta oynamak için BM üyeliği gerekli değil. İngiltere ve İskoçya Birleşik Krallık adıyla oynamıyor hatta bu konuda içinde Michael Adams geçen bir anım var. BM üyeliği söz konusu olsa Birleşik Krallık tek takımla katılırdı. Filistin de resmen BM üyesi değil (2012'deki BM Genel Kurulunun kararıyla üyelikten önceki son aşama olan üye olmayan devlet statüsünde) ama uzun bir Satranç Olimpiyatı tarihi var. Bkz.: http://www.olimpbase.org

Ulusal Takım Olmayan Association/Federasyonlar: Uluslararası Körler Satranç Federasyonu (IBCA) kendimi bildim bileli Olimpiyat'a katılır ancak sanırım Kompozsiyon ekibinin katılımı yeni.
Ara
Topalov resmen psikopata taktı.. Shy oyun ortasında Kale ve piyon karşılığı gitti vezirini feda etti..Ortada görünen somut bir şey yokken hem de..devamında gitti bir de kalite feda etti..amma velakin hepsi hesap kitap işiymiş..Filinin h2 karesini Şahına boşaltması bile rakip vezirin şah çekmesinden kaçması içinmiş..onu bile hesap etmiş..İşte satrancın bu çılgınlığı onu güzelleştiriyor.. zehirli piyon diye kimse almaz o piyonu..gitti aldı vezirle..ardından o veziri feda etti..Komik olan, o piyon İspanyol GM a göre "zehirli" iken..Topalov'a göre "şifalı" ymış.. Shy Satranç güzel oyun..
Ara
Soru : 2. masada 2529 luk GM'ımız Emre CAN, Gürcü GM 2618 lik ile siyahlarla berabere kalıyor.. 4. masada 2614 lük GM İpatov, ülkemizin turnuva abonelerinden 2563 lük Shanava ile berabere kalıyor..
sorum şu, 4. masada oynaması gereken GM'ımız Emre CAN 2.masada oynayıp 2618 lik GM ile berabere kalıyorsa ve 2. masada oynaması gereken 2614 lük GM İpatov 4. masada zar zor beraberlik yapıyorsa..yabancı asıllı oyuncu oynatmanın getirisi nedir? Ülke olarak kendimize güvenmeyi ne zaman öğreneceğiz? Kendi yeteneklerimizi ve ustalarımızı harcamamayı ne zaman öğreneceğiz.. Burada İpatov'u eleştirmiyorum..Yenersin, yenilirsin, berabere kalırsın..ayrı.. Ben, ülke olarak kendi anlayışımızı sorguluyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi