Avrupa Spor Haftası Satranç Turnuvası
Not: Turnuvanın tarihi çok yakın olduğu için konuyu buraya açtım. Bir süre burada kaldıktan sonra ilgili bölüme taşımanızı rica ederim.

http://istanbul.tsf.org.tr/turnuva-haber...-turnuvasi linkindeki habere göre 12-13 Eylül 2015'te İstanbul Bahçelievler Engelliler Spor Salonu'nda (Bahçelievler metrobüs ve metro duraklarına 100 metre) güzel bir turnuva yapılacak. 4+1 kişilik takımlar halinde katılabileceğimiz bu turnuva 2 kategoride oynanacak. Bir kategoride Satranç Merkezleri, Kulüpleri ve Dernekler (Örneğin İSD, GOPSEM vs.) 16 yaş altı veya 55 yaş üstü sporcularla, diğer kategoride ise Meslek Grupları (Örneğin İstanbul Barosu, Tabipler Odası, Bankacılar vs.) oynayabilecek. 45+30 zaman temposunda oynanacak turnuva 6 tur olcak ve son başvuru 9 Eylül 2015.
Ara
Tarihe kısa zaman kala gelen açıklamalar Şark'da yaşamış ulusların değişmeyen kaderidir.Tüm duyuruların erken tarihde yapılması ortak dileğimiz olmalıdır.Erken olursa katılım artar.Sorunlar ve şikayetler de daha az olur.
Ateş Ülker
Ara
Adıgeçen turnuvanın "merkezleri ilgilendiren maddesinde"şu açıklama bulunmaktadır:
((Merkezler: Resmi olarak faaliyet gösteren satranç merkezleri, GHSİM spor kulüpleri,
derneklerin katılımına açıktır. Takımlar 16 yaşaltı sporculardan (1999 ve sonrası doğumlular)
veya 55 yaşüstü (1960 ve öncesi doğumlular) sporculardan oluşabilir. Başvurular ilgili kurum
yetkilisinden geldiğinde kabul edilir. Takım isimleri kurum adı ile adlandırılır, birden fazla takım
için takım adı sonuna harf eklenir.))
Mutlaka bindiğimiz dalı kesecek bir madde yaratıyoruz.Bu madde ne diyor: 16 yaşından büyük ve 55 yaşından küçük her kim varsa kulüp veya dernek takımlarında oynayamaz.Bu madde aynı zamanda "16 yaşından küçük ve 55 yaşından büyük olanları da küçümsüyor"izlenimi bırakıyor.Böyle bir kısıtlamaya
neden gerek duyulmuştur?Ben zaten "16 yaşından büyük ve 55 yaşından küçük kimse kalmadı.Piramidin ortası yok edildi"diyorum.Bu madde de herhalde beni haksız çıkarmak için 16 ve 55 arasındaki bu büyük grubu duruşmadan uzak tutuyor!Bu madde erişkinlerin yolunu kapatmak demektir.Bu kısıtlamalardan ne zaman kurtulacağız?
Ateş Ülker
Ara
Ateş Bey, bu tür takım turnuvalarında 3 ay önceden duyurulsa da birşey değişmiyor. Hele ki çalışan, özellikle serbest çalışan insanlar için bazen 1 hafta sonrasını kestirmek bile zorken 2 hafta önce duyurulan bu türdeki bir turnuvaya katılımın sadece "geç" duyurulduğu için düşeceğini sanmıyorum. İstedikten sonra 1 kişi 1 gün öncesinde bile yanına 3 arkadaşını/meslektaşını daha bulup katılabilir bu tür turnuvalara.

İlgili yönerge maddesine gelirsek, ilk başta benim de dikkatimi çekti bu uygulama. Satranç Merkezlerinin 16 yaşının altındaki öğrencileri (ki genelde 10-12 yaş arası) velileri genellikle çocuklarının yaşıtlarıyla oynamasını istiyor. Yaşıt derken, gerçekten yaşıt! Yaş gruplarında 10 yaşındaki ilköğretim 1. kademe öğrencisi ile 11 yaşındaki ilköğretim 2. kademe öğrencisinin gelişimi bir mi deyip çocuklarının yaşıtlarıyla oynamasını isteyen velileri siz de biliyorsunuzdur. O yüzden 16 yaş altı kısmında ben hiç bir sorun göremiyorum.

55 yaş üstü kısmına gelince, 40 yaşındaki bir üye turnuvaya meslek takımıyla da katılabilir ama 55 yaş üstü genelde emekliler olduğu için onları da turnuvaya dahil etmek adına yapılmış bir uygulama olabileceğini düşünüyorum. Hele ki dede-torun turnuvalarının çocuklarını turnuvaya dahil edip etmeme kararını vermekte en üst nokta olan veliler tarafından genellikle sempatik bulunduğunu düşünürsek 16 yaş altı çocuklarını "büyüklerle" oynatmamaları gibi bir durum da büyük ihtimalle ortaya çıkmayacaktır.

Son olarak, organizasyonunda Baro üyelerinin yer aldığı takım turnuvalarına bir süredir çok fazla olumsuz eleştirinizi gözlemliyorum. Bunun özel bir sebebi var mı? Varsa benimle isterseniz özel mesaj aracılığıyla paylaşırsanız ilgili kişilere sorunların çözümü için aktarabilirim. Müdavimi olduğunuz bu turnuvaya yeniden katılacağınız inancıyla turnuvada görüşmek üzere...
Ara
Baro ile meselem yoktur.Çok sayıda avukat arkadaşım var.Bunların başında Bülent Pekand'ı saymaktan gurur duyarım.İlk defa benim ailemden de bir hukukçu çıkmıştır.Şu halde hukukçularla hiçbir sorunum olamaz.Yanlış uygulamalar yapılmıştır.Bunların düzeltilmesi Gelecek açısından önemlidir.Nitekim bu defa benim itirazlarım göz önünde bulundurulmuş gerekli değişiklikler yapılmıştır.Biz FİDE'nin her söylediğini aynen uygulamak zorunda da değiliz.En azından tartışırız.FİDE de zaman zaman birçok uygulamasından vazgeçmektedir.Geçen defa hangi konuları tartıştık?
Federasyon masa sıralamasına müdahele etmemelidir.Maksimum rating uygulamasına gerek yoktur.Maksimum rating uygulamasının zararı yararından fazladır.Bu uygulama sadece bireysel turnuvalardaki 1 nci tur eşlendirmesi için kullanılsa üzerinde durmaya gerek yoktur.Ama takım sıralaması maksimum rating ile yapılmamalıdır!Çünkü Türkiye'de önemli sorun sporcuların oyun sayısının az olmasıdır.
Maç puanına bakılmasına öncelik verilmişti.Olabilir.Ama maç puanı eşit ve kendi aralarındaki maç da eşit ise Takım puanına bakılır.Son yıllarda biraz daha değişik ve karmaşık sistemler de ortaya konmuştur.Ama bizim yerli takım turnuvalarında bunlara gerek yoktur.Bizde klasik ve geleneksel sistemler doğruya yaklaşmak için yeterlidir.
Şimdi bu defa yönergeyi hazırlayan irade, 16 yaş ile 55 yaş arasına yasak getirmiştir.Bunun gerekçesi ne olursa olsun,tamamen bindiği dalı kesme uygulamasıdır.Bu maddeyi keşfeden kişi benim itiraz edeceğimi ve sayfalarca yazı yazacağımı bile bile yazmıştır.Acaba bu itiraz sadece benimle mi sınırlı kalacaktır?Yoksa başkaları da mı eleştirecektir?Yönergeyi hazırlayanın bu 2 nci soruyu düşündüğünü veya hatırladığını sanmıyorum.
Federasyonun başlıca görevi nedir?Olabildiğince çok sayıda insanın Satranç oynamasını kolaylaştırmaktır.Federasyon sadece Piramidin üst kısmının Federasyonu değildir.Piramidinin tamamının Federasyonudur.Bundan dolayı amaç katılımı arttırmak olmalıdır.16 yaş ile 55 yaş arasına sınır getirildiği zaman mevcut sporcuların çoğunluğu katılamaz.
Bu madde benim itiraz etmem için hazırlanmıştır.Her zaman olduğu gibi böyle gereksiz uygulamalarla zaman kaybederken Buzdağının altında neler olduğunu gözümden kaçıracağım.Bu maddenin İstanbul Barosundan kaynaklandığını düşünmüyorum.Hiçbir yararı yoktur.Zararı katılımın azalmasıdır.Bir de Gelecekde böyle gereksiz kısıtlamaların icad edilmesini kolaylaştıracaktır.
Alman'ların bir sözü vardır.Amerika'yı yeniden keşfetmeye veya yeni Amerika keşfetmeye gerek yoktur.Takım yarışmalarında bazı masaları özellikli masa haline getirmenin belli amaçları vardır.Ama takım yarışmalarını 16 yaş ile 55 yaş arasındakilere kapatmak yeni Amerika keşfetmektir.Yeni yöntemleri araştırmak isteyenler varsa, Satranç Derneklerini "denek"olarak kullanmamaları gerekir.
Ateş Ülker
Ara
(01-09-2015, 23:47)Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Federasyonun başlıca görevi nedir?Olabildiğince çok sayıda insanın Satranç oynamasını kolaylaştırmaktır.Federasyon sadece Piramidin üst kısmının Federasyonu değildir.Piramidinin tamamının Federasyonudur.Bundan dolayı amaç katılımı arttırmak olmalıdır.16 yaş ile 55 yaş arasına sınır getirildiği zaman mevcut sporcuların çoğunluğu katılamaz.
Ateş Bey, turnuva 2 kategoride oynanacak. 16-55 yaş arası sporcular diğer kategoriye katılabiliyor. Öğrencileri 10-12 yaşında olan ve velileri büyüklerle oynatmayan kalabalık bir grubun katılımamasının önüne geçmek için yapılmış bir uygulama katılımı azaltmak için değil, aksine arttırmak içindir.

Benim aklıma sporcu yoğunluğu bu yaş grubu dışında kalan İSD'den başka satranç derneği gelmiyor. Gerçekten katılımı azaltacak olsa bile yalnızca 4 kişinin katılımını azaltabilir bu madde, ki bu kişiler kendi meslek gruplarıyla (örneğin antrenörler) turnuvaya katılabilir zaten.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi