Rodostoşahlarda neler oldu ?
Bilmiyorum.
Ara
Görünenin ötesini araştırıp incelemeye çalışmak bilgiye sahip olanların işidir.
Araştırma, inceleme, değerlendirme yöntemleri hususunda bilimsel bilgiye sahip olmayan görünenin ötesini göremez.
“Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olurmu !”

Bilgiye sahip olduğumu iddia etmeden sadece görüneni merak ederek öğrenmek istiyorum. Ancak ortaya sereceklerim, yani ‘görünenin bir kısmı’ gerçekler olmayabilir.

“Görünen görünüyor zaten, başkaca neyi görmek istiyorsun ?!” diye soranlar olabilir.
“Hiç kör ile gören bir olurmu !” diyerek, gerçek körlerin birçok bakar körlerden daha üstün kişisel özelliklere sahip olduklarını bilerek, bakar körlükten kurtulmak için etrafımda neler olup bittiğini görmeye çalışacağım.
Ara
Merhaba Sn. Feti,

Bahsedilen bu turnuva kapalı bir turnuvadır.
Kapalı turnuvalarda özel duyuru, çağrı daveti yoktur.

Tanıtımı vardır ki bu tanıtım da ülkemizdeki diğer kapalı turnuvalar gibi olmuştur. Gerek duyarsa organizasyon kendi sayfasından duyuru bile yapmayabilir. Ancak TSF bunu topluma duyurmak için yapmıştır. Bu zaten onun görevidir.
Kapalı turnuvalar ile ilgili bazı bilgiler sunmak yararlı olacaktır. Böylece son zamanlarda toplumumuzda sıkça görmeye alıştığımız yüzeysel, bilgi kaynağına dayanan gerçeklerden uzak, tamamen doğru olmayan, bilimselliğe dayanmayan, abuk genellemeler içeren kirletilmiş bilgi rehberliğinde ucu açık tartışmaların da önüne geçebiliriz.

Hayatında hiç kapalı turnuvaya katılmamış ve onun nasıl gerçekleştiğini de bilmeyen 'satranççılar' için de yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Hiçbir kişisel tecrübeye dayanmayan bu eleştiriler olayı doğru yöne çekmiyor. Belli çıkarlar doğrultusundaki çizilmiş yapay yörüngede ilerleyen bu eleştiriler, tam anlamıyla bizim satrançta çok kullandığımız 'saptırma' motifiyle yine kirli algı oturtmaya yönelik çabalardır.

Kapalı turnuvalara katılan tüm sporcular ve yakından izleyen tüm satranççılar bilir ki:

1- Kapalı turnuvaya katılan oyuncuları organizasyon belirler ve davet eder. Bu konuda kendi kararları geçerlidir. Onun için beni neden davet etmediklerini merak etmem. Kaldı ki camiamızda bu konuda davet edilmeyen o kadar çok yetenek var ki...
2- Turnuva belediye desteği ve işbirliği ile TSF tarafından organize edilmiştir. Seçilen sporcular dikkat edilirse belli bir tecrübe ve raiting puanını yakalama amacıyla seçilmişlerdir. Eleştiri sahipleri de vaktiyle bu tip turnuvalardan bugünlere gelmişlerdir. Bu unutulmasın! Gerisi nankörlüğe girer.
3- Bu turnuvanın organizasyonu bende olsaydı ben de bu yolu izlerdim. 
4- Uzun yıllardır kapalı turnuva formatı unutmuş biri olarak ben de biraz araştırma yapmak ihtiyacı hissettim. Arkadaşlarıma danıştım. TSF ye sordum. Bilgilenince aydınlanıyor insan.
5- Katılacak Türk sporcular TSF tarafından belirlendi. Bunun dışında her şey ve yabancı sporcular organizasyonca belirlendi. Olması gereken de budur. Bunda ne var?
6- Belediye de hem maddi hem hem de ciddi organizasyon desteği verdi. Bundan daha doğal ne olabilir ki?
7- Sitede yönergesi olan bir turnuvadır bu.
8- Ayrıca ELO ya dahil turnuvalar zaten FIDE' ye 1 ay öncesinden bildiriliyor. Bu da araştırma yapan herkese açıktır. Saklı bir şey yok! 
Olayın tamamı budur.
“Yaratıcılık, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır.’’
– LEO BURNETT
Farklı bir şeyler yaratıp da ona inanmaya başlamak gereksiz.

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Size bir alıntı da sunmak isterim.

" Rodostoşah GM ve WGM Norm Turnuvaları Sona Erdi

Cumartesi, 16 Şubat 2019 15:06
Süleymanpaşa Belediyesi’nin katkılarıyla 9-16 Şubat tarihleri arasında Tekirdağ Ramada Otel’de düzenlenen Rodostoşah GM ve WGM Norm Turnuvaları sona erdi.
Turnuvanın kapanış töreni; Süleymanpaşa Belediye Başkanı M. Ekrem Eşkinat, Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Solakoğlu, turnuvanın canlı yayın yorumcuları IM Can Arduman ve FM Deniz Arman ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. 
Her iki turnuvada da norm kazanan oyuncu maalesef olmazken WGM normu için oynayan oyuncularımızın tamamının ELO kazanması sevindiriciydi. WFM Esma Doğa Duran (4/10 puan, 2174 ELO performansı ve +76 ELO) ve WCM Defne Sade (3,5/10 puan, 2136 ELO performansı ve +85 ELO) görece en iyi performansı gösteren oyuncularımız oldular. GM normu için oynayan oyuncularımız arasında ise turnuvayı ELO kazancıyla noktalamayı başaran tek isim FM Ekin Barış Özenir (3,5/10 puan, 2322 ELO performansı, +7 ELO) oldu. Bu turnuvada oyuncularımız adına en yüksek puanı ise 4,5 puanla IM Cem Kaan Gökerkan elde etti.
Öte yandan yabancı oyuncuların performansına baktığımızda GM Ulvi Bajarani ismi hemen göze çarpıyor. Azeri büyükusta, 9,5/10 gibi inanılmaz bir puanla turnuvayı noktalayarak 2849 ELO performansı ve +40 ELO kazancıyla belki de kariyerinin en iyi turnuvasını oynadı. Bu formunu sürdürürse GM Bajarani’nin kısa sürede 2500’ü tekrar geçmesi ve hatta 2600’e yaklaşması bile mümkün görünüyor. Bajarani dışında diğer katılan Sırp, Ukraynalı ve Türkmen ustalara da kazanmak için ellerinden geleni yaptıkları ve seyir zevki yüksek bir norm turnuvası ortaya çıkmasına katkıda bulundukları için teşekkür etmek gerekiyor. Elbette hemen her gün simültane, ders gibi etkinliklerde Tekirdağlı çocuklarla buluşan ve turnuva organizasyonunda da önemli katkısı bulunan Saşa Jevtic (Yevtiç)’i de unutmamak gerek.
Haber: FM Tarık Selbes "
- MATRANÇ -
Ara
Ortada fol yok yumurta yok bunca haber niçin verilmekte diyecektim ama anlar gibiyim.
Bir insanın asli görevlerinden biri diğerlerini kaynağından bilgilendirmek olmalı diyenler derhal ortaya çıkarak vazifelerini müdrik bir şekilde yerine getirme telaşı içindeler.

Lütfen telaş etmeyiniz. Ben henüz leb demedim.
Şimdilik nasıl leb diyeceğimin bilgilerine vakıf olmaya çalışıyorum.

Ama verilen haberler de çok bayat doğrusu. Faydalanabileceğimi sanmıyorum.
Buna rağmen bu canıtezlik için teşekkür ederim.
Ara
Sn. Feti,
Bu başlık sizin değil mi?

Kendinizin açmış olduğunuz başlıkta "Rodostoşahlarda ( bunun ne demek olduğunu hala anlayamadım)neler oldu ?"
diye bir soru sorup yine kendiniz "bilmiyorum" şeklinde cevaplamışsınız.

Yazmış olduğum ilk yazı, aslında kapalı bir turnuva için yapılan çelişkili ve bilgiye dayanmayan eleştirilere genel yaklaşım amaçlıdır. Size yapılmış bir eleştiri değildir. 

Ben de sizi kısmen  bilgilendirmek için sorunuzun cevabını kaynağından verdim. Ama bunu bayat buldunuz.
Can'lı yayınları izlememiş olabilirsiniz.

Hem "bilmiyorum" deyip hem de cevapları "bayat bulmak" ne anlam ifade ediyor, onu da bilemedim doğrusu.

Nasıl taze bir bilgi istiyordunuz, onu da anlamadım. Sorunuza benden başka cevap veren de olmadığına göre...
Taze haberleri bundan sonra sizden dinlemek isteriz o zaman.

Fakat zaman geçtikçe de gerçekten bayatlamaya başlayabilir.
Teşekkür inceliğiniz  için ben de teşekkür ederim.
Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Bu başlık altında yazacaklarımın, yorumlayacaklarımın teması anlaşmalı beraberliktir.

Anlaşmalı beraberlik sorununu uzun süredir düşünmekteyim. Bu konuyla ilgili geçmişte birkaç kere düşüncelerimi yazdım. Eğer satranç bir spor ise anlaşmalı beraberliği bu sporun hangi kefesine koymak gerekir ? Satranç bana göre spordur ve anlaşmalı beraberliği bu sporun hiçbir kefesine koymam. Tahtada mat yapabilme şartları ve imkânı var iken anlaşmalı beraberlik yapmak spor ahlakına aykırı olup ister oyun içinde ve ister oyun dışında anlaşma yapılsın her zaman şikedir. Tam da bu noktada satranç oynayanların satrancı ne olarak gördükleri ve gördükleri doğrultusunda nasıl düşünüp davrandıkları önemlidir. Satrancı sadece başkasının sırtına basarak, onun hakkını yiyerek para kapmak olarak görenler için satranç spor değildir. Onlar için satranç bir kumardır. Bu kumarda her türlü hile yapmak doğaldır.

Kanunları kendine göre yorumlayıp karşılarındakini de kendilerine inandırıp usulüne uygun olarak vergi kaçıranlar gibi, buna benzer şekilde kumarcılar satranç yönergelerini kendilerine göre yorumlayıp satranç bilmezlerin yardımıyla hedeflerine ulaşabilmektedirler. Kanun yapıcının ve yönerge hazırlayıcının iyi niyetini vergi kaçıranlar ve satranç kumarcıları daima suistimal etmektedirler. Bu noktada yönerge hazırlayıcının satranca vakıf olup olmaması çok önemlidir. Satranç sporundan bihaber olan yönerge hazırlayıcısı yönerge maddesi hazırlıyorum diyerek bilmeden satranç kumarcısına çanak tutmaktadır.

Tahsin Aktar Beyin anlaşmalı beraberlik ile ilgili “Yarışmaya özel ‘yarışma kuralı’ oluşturmak her zaman olanaklı. FIDE yarışma kuralları buna izin verir. Oyunun ve diğer genel kurallara zarar vermeden oluşturulacak düzenlemeler öncelikli uygulanır.” şeklindeki sözü çok önemlidir ve olayı aslında çok veciz bir şekilde özetlemektedir.

Fide Laws of Chess organizatöre anlaşmalı beraberlik sorunu için alternatif çözümler sunmaktadır. Ama organizatör satranç sporundan bihaberse veya anlaşmalı beraberlik yapılmasını önemsemiyorsa işin tembelliğine kaçar ve yeterince düşünmeden yönerge maddelerini başka yönergelerden kopyalayıp yapıştırıverir. Fide Laws of Chess anlaşmalı beraberliğe onay verir gibi gözüken maddeler de içermekte ve hiç onay vermeyen maddeler de içermektedir. Seçim organizatöre kalmıştır.

Ama maalesef oldukça az sayıda üst düzey satranççılar bile anlaşmalı beraberliği satranç sporu kapsamında görebilmektedirler. Hatta yanlış bir inanış anlaşmalı beraberliklerin GM ler tarafından yoğun olarak uygulandığı şeklindedir ki, bu yanlış inanış en büyük zararı yeni yetişen gençlerimize vermektedir. Bazı gazete satranç köşe yazılarının “Anlaşmalı beraberlikler, özellikle Büyük Ustalar arasında kısa beraberlikler (10-15 hamle gibi) şeklinde görülür.” gibi doğru olmayan cümleler içermesi ve bu cümlelere “özellikle” sözcüğünün de monte edilerek anlamın pekiştirilmek istenmesi anlaşılır gibi değildir. Köşe yazısının devamındaki “Satrancın utanç mezarlığı bu tür oyunlarla dolu.” şeklindeki cümle ilk cümleyi affedilir hale getirmemiştir.

Satrancı kumar olarak görenler ve ne yapıp edip fazla puan toplayarak başkalarının haklarını gözetmeden haksızca para kapmak isteyenler anlaşmalı beraberliği satranç sporu kapsamında görmekte ve anlaşmalı beraberliğin normal bir düşünce ve eylem tarzı olduğunu kabul ettirmek istemektedirler. Ama güneş balçıkla sıvanamaz. İnanıyorum ki ; su akıp yolunu bulacak ve anlaşmalı beraberlik yakın zamanda satranç tarihinin çöplüğüne atılacaktır.

Uzun süreden beri bu başlığa yazı yazmıyordum. Neden bugüne kadar bekledim ? Birincisi ; bazı kişisel işlerim var idi. Programlanmış özel işlerimin bitmesini bekledim. İkincisi ve asıl önemlisi ; ben kim idim ki, satranççılara laf dinletebileceğim, anlaşmalı beraberliğin satranç sporu için önemli bir sorun olduğunu anlatarak satranççıları caydırabileceğim ! Amiyane tabirle zurnanın son deliği bile değildim. Satranç adına ortalıkta dolaşanları ve yazılıp çizilenleri görüp okudukça moralim bozulmakta ve yazmak istememekteydim. Sosyal medyada çekirdek çitlemeye bile başlamıştım. Bundan dolayı neredeyse bu başlık öksüz kalacaktı.

İmdadıma Norveç Altibox Uluslararası Satranç Turnuvası yetişti.
Ara
Türkiye'de 2018 ve 2019 da bugüne kadar gerçekleşen 13 adet kapalı turnuvanın topluma açık olan bir kısım verilerini topladım. Bunların okuyabildiğim ve anlayabildiğim kadarını yazacağım.

Turnuvalara birçok yerli ve yabancı uyruklu oyuncu katılmış. Yabancı uyruklulara ben yerli-yabancı diyorum. Böyle deyişimin kendimce nedenleri var. Karışıklık olmaması için bunlara kısaca ‘yerbancı’ diyelim.

13 turnuvada 130 oyuncu oynamış gibi gözükmekte. 13 kapalı turnuva X 10 oyuncu = 130 eder. Bunların 51 i yerli (TUR uyruklu). 79 u yabancı uyruklu.
Ama gerçek böyle değil.
Hem yerlilerden ve hem yerbancılardan birçoğu birçok turnuvaya katılmış.
Hal böyle olunca yerlilerin gerçek sayısı 30 da, yerbancıların gerçek sayısı 41 de kalmakta.
Yani aslında 13 turnuvaya toplam olarak 71 oyuncu katılmış.

Yerlilerin yaş ortalaması 21, yerbancıların 31.
Yerlilerin en genci 2007, en yaşlısı 1980 doğumlu.
Yerbancıların en genci 2005, en yaşlısı 1960 doğumlu.
Yerlilerde 1 GM, 4 IM var. Yerbancılarda 15 GM, 14 IM var.
Yerlilerin GM si 27 yaşında. Yerbancıların en genç GM si 24, en yaşlı GM si 59 yaşında. Yerbancıların GM yaş ortalaması 38.
Ara
Bu verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Peki yerli ve yabancı oyuncuların bu turnuvalarda başarı durumu nasıl?
Yabancı oyuncular denildiği gibi ödüllere ambargo koymuş mu?
Ara
Herkese açık bilgileri vermeye devam edeyim.

Menteşe Kapalı GM turnuvasında önceden ilan edilen liste değişmiş. Bir yerli oyuncu iptal edilerek onun yerine başka bir yerli oyuncu dahil edilmiş. Bundan dolayı düzelterek yazıyorum : 13 turnuvadaki toplam yerli oyuncu sayısı 31, toplam yerbancı oyuncu sayısı 41 dir. Turnuvalara toplam olarak 72 oyuncu katılmış.

Yerlilerin rating ortalaması 2235, yerbancıların 2365.
Yerli GM nin ratingi 2637, yerbancı GM lerin rating ortalaması 2453.
Turnuvaların yapılması zamanı esas alındığında yerbancı GM lerin rating durumları şöyle :
4 tanesi 2500-2526 arası, 8 tanesi 2406-2487 arası, 3 tanesi 2377-2397 arası ratinge sahipmiş.
Yerbancı IM lerdeki durum da şöyle :
1 tanesi 2509, 4 tanesi 2413-2487 arası, 7 tanesi 2329-2399 arası ratinge sahipmiş.

Biten 13 kapalı turnuva sonunda 31 yerli oyuncu toplam 1063 rating kazanmış. Buna karşılık 41 yerbancı oyuncu -155 rating kaybetmiş.
Ara
Verilerde detaylara inilirse durum biraz daha netlik kazanır.

13 kapalı turnuvaya 41 yerbancı oyuncu 1 ve daha fazla kere katılmışlar. Katılım sayıları şöyleymiş :
1.grup : 22 oyuncu 1 er kere
2.grup : 9 oyuncu 2 şer kere
3.grup : 6 oyuncu 3 er kere
4.grup : 1 oyuncu 4 kere
5.grup : 1 oyuncu 5 kere
6.grup : 2 oyuncu 6 şar kere

41 yerbancının katılım sayısı gruplarına göre rating durumları şöyleymiş :
6.grup : Toplamda -170,8 rating kaybetmiş.
5.grup : Toplamda -70,8 rating kaybetmiş.
4.grup : Toplamda -5,4 rating kaybetmiş.
3.grup : Toplamda -110 rating kaybetmiş.
2.grup : Toplamda -54 rating kaybetmiş.
1.grup : Toplamda 256,4 rating kazanmış.

1.grubu ilginç yapanlardan birisi 1 oyuncunun 184,6 rating kazanmasıdır. Diğer bir ilginç olan ise, 184,6 lık oyuncu hesaba katılmaz ise 1.grup oyuncular toplamda 71,8 rating kazanmışlar.

Önceki yazımda 41 yerbancının toplamda -155 rating kaybettiklerini yazmıştım. 1.grup hesaba katılmaz ise geriye kalan 19 yerbancının toplam kayıpları -411 ratingdir.
Ne acı ve büyük bir kayıp ama ! Kaybede kaybede kazanmayı öğrenmişler midir ?!
Ara
Evet, yerbancılar kazanmayı öğrenmişler. Hem de çok yönlü kazanmayı öğrenmişler.

Marmaris Karya 4. Kapalı IM Norm Turnuvası’nda Ahmad Ahmadzada ve Narmin Mammadova IM normu almışlar.
Marmaris Karya 6. Kapalı IM Norm Turnuvası’nda Aydın Süleymanlı ve Elmar Atakishiyev IM normu, Narmin Mammadova ise WGM normu almışlar.
Turnuvalara Azeri Narmin Mammadova 3 kere diğer norm alan 3 Azeri ise 1 kere katılmışlar.

Yerbancılar kaybede kaybede kazanadursunlar. Onları bir kenara koyup biraz da bizim tarafa bakalım. Kayıp/kazanç durumumuz nedir acaba ?

13 kapalı norm turnuvalarını kronolojik olarak sıralayarak bu turnuvalarda norm alan yerlileri belirtelim :
1-1.Yunusemre Kapalı IM Norm Turnuvası : Deniz Özen IM normu almış
2-Marmaris Karya 1. Kapalı IM Norm Turnuvası : Norm yok
3-Marmaris Karya 2. Kapalı IM Norm Turnuvası : Emre Emin Dedebaş IM normu almış
4-Marmaris Karya 3. Kapalı IM Norm Turnuvası : Norm yok
5-Marmaris Physkos Kapalı GM Norm Turnuvası : Deniz Özen IM normu almış
6-Marmaris Karya 4. Kapalı IM Norm Turnuvası : Norm yok
7-Manisa Rotary Kapalı IM Norm Turnuvası : Tuna Onat Nalbant IM normu almış.
8-Süleymanpaşa Rodostoşah GM Norm Turnuvası : Norm yok
10-Marmaris Karya 5 Kapalı IM Norm Turnuvası : Enes Tanrıverdi IM normu almış
11-Marmaris Karya 6 Kapalı IM Norm Turnuvası : Norm yok
11-2.Yunusemre Kapalı IM Norm Turnuvası : Tuna Onat Nalbant ve Bahadır Özen IM normu almışlar
12-Marmaris Karya 7. Kapalı IM Norm Turnuvası : Ahmet Efekan Alaz ve Enes Tanrıverdi IM normu almışlar
13-Menteşe Kapalı GM Norm Turnuvası : Deniz özen GM normu almış

Yukarıda belirtilen turnuvalarda 2 ilginç haber var. Manisa Rotary IM Turnuvasında Kadir Erden’in FM normu aldığı TSF nin Manisa şubesi haberlerinde yazmakta. 1.Yunusemre IM Turnuvasında Deniz Özen’in IM normu aldığı TSF sayfalarında yazmakta ancak bu bilgiyi FIDE kayıtlarında bulamadım veya FIDE kayıtlarında böyle bir IM normu yazılı değil.

Yukarıda görüldüğü gibi ; bir turnuvada bir norm alınmış görünürken bir sonraki turnuvada hiç norm yok. Bu rutin 11. ve 12. turnuvalarda bozulmuş ve 2 oyuncu birden norm almış. Son turnuvada ise zirve hedefe ulaşılmış ve bir GM normu gelmiş.
Bir tahminimi söyleyeyim ; bundan sonraki kapalı norm turnuvalarında GM normları gelmeye devam edecektir.
Ara
Kapalı turnuvaların 9 tanesi Muğla’da, 3 tanesi Manisa’da, 1 tanesi Tekirdağ’da yapılmış. FIDE’ye göre ; 8 turnuvanın organizatörü Barış Öztürk, 1 inin Şebnem Nazlıcan Öztürk, 3 ünün Erdem Nalbant, 1 inin Özgür Solakoğlu imiş. Barış Öztürk organizatör olduğu birkaç turnuvada aynı zamanda hakemlik yapmış.

Barış Öztürk ve Özgür Solakoğlu kapalıda ve açık satranç turnuvalarında çok organizatörlük yapmışlar. Şebnem Nazlıcan Öztürk 1 kere kapalıda, Erdem Nalbant 3 kere kapalıda ve 1 kere açık satranç turnuvasında organizatörlük yapmış. Özgür Solakoğlu aynı zamanda uluslararası organizatör, uluslararası hakem ve FM satranç sporcusu unvanlarına sahip.

13 kapalı turnuvaya 1 den fazla katılan ve kapalılara katılan diğer oyunculara göre Türkiye ilk 100 sıralamasında daha üst sıralarda yer alan 3 oyuncunun verilerini incelemek istiyorum.

16. sırada Deniz Özen : Kapalılara 4 kere katılarak bu turnuvalarda 2 IM normu, 1 GM normu almış. Şimdi IM unvanlı.

24. sırada Tuna Onat Nalbant : Kapalılara 3 kere katılarak bu turnuvalarda 2 IM normu almış. Şimdi FM unvanlı. IM normlarını tamamladığından IM olabilmek için 2400 puana ulaşmayı beklemekte.

28. sırada Can Işık : Kapalılara 2 kere katılmış ancak norm alamamış. Ama uluslararası açık satranç turnuvalarına katılarak IM normlarını tamamlamış. Şimdi IM unvanlı.
Ara
Oyuncuların oyunlarını incelemeye devam edelim.

Verilerin incelenmesinin yanısıra biraz da affınıza sığınarak yorum eklemek istiyorum. 1600 Eloluk birisi ne kadar yorumlayabilirse artık, o kadar.

Can Işık
2 kere katıldığı kapalılarda norm alamamış. 3 galibiyeti, 7 mağlubiyeti, 10 beraberliği var. Oyun toplamına göre beraberlik oranı %50.

Katıldığı World Juniors, Zadar ve Cannes uluslararası açık satranç turnuvalarında ise farklı ve güzel bir durum var. 3 uluslararası açık satranç turnuvasında 14 galibiyet, 7 mağlubiyet ve 8 beraberlik almış. Beraberliklerinin toplam oyunlarına oranı %27,6. Kapalılara göre neredeyse yarısı kadar.

World Juniors, Zadar Open, Cannes Open uluslararası satranç turnuvalarında 3 IM normu alarak 12 yaşında IM olmuş. Türkiye satranç tarihinde en genç yaşta IM olan sanırım Işık Can’dır. Kapalılarda IM normu alamayan satranççı uluslararası açık satranç turnuvalarında normlarını tamamlayarak IM olmuş.

Can Işık ile ilgili yorumum : Kapalılarda onu dışarıdan etkileyen olup olmadığını bilmemekle beraber yaptığı anlaşmalı beraberliklerin ona puan kaybettirdiğini düşünmekteyim. Açık satranç turnuvalarında ise özgürce ve cesurca hamle yaparak beraberlik sayılarını azaltıp galibiyet sayılarını artırdığını düşünüyorum.
Ara
Tuna Onat Nalbant
3 kere katıldığı kapalılarda 2 IM normu almış. 11 galibiyeti, 6 mağlubiyeti, 13 beraberliği var. Oyun toplamına göre beraberlik oranı %43,3.
Katıldığı Graz açık satranç turnuvasında 1 IM normu almış. 5 galibiyet, 3 mağlubiyet, 1 beraberlik. Kapalılara göre oransal olarak galibiyet sayısı fazla, beraberlik sayısı az.
2400 puana ulaştığında IM unvanlı olacak.

Tuna Onat Nalbant ile ilgili yorumum : Aynen Işık Can gibi uluslararası açık satranç turnuvasında daha özgür ve cesur oynamış. Açıklarda IM normu alabiliyorken kapalılara katılmasına ne gerek vardı ?!

Deniz Özen
4 kere katıldığı kapalılarda 2 IM, 1 GM normu almış. Ama 1.Yunus Emre kapalı turnuvasında aldığı norm FIDE kayıtlarında yazılı değil. 4 turnuvada 9 galibiyet, 4 mağlubiyet ve 27 beraberliği var. Bu beraberliklerin çoğunluğu anlaşmalı beraberlik. Birçoğu da 13-15 hamlelik beraberlikler. Oyun toplamına göre beraberlik oranı %67,5.
Katıldığı Selimira, Sırbistan açık turnuvada 1 GM normu almış. 5 galibiyet, 4 beraberlik. Bu beraberlikler 7, 13, 21, 25 hamlelik.
Yurt içi kapalılarda 2 ve yurt dışı açıkta 1 norm alarak IM unvanı sahibi olmuş. Güncel ratingi 2430 ve 2 GM normu var.

Deniz Özen ile ilgili yorumum : Çok tutuk oynamakta. Yurt içi 4 kapalı ve norm aldığı yurt dışındaki açığıyla beraberliklerinin toplam oyunlarına oranı %63,3 dür. 3.GM normunu da yakında alacağını tahmin ediyorum. Ama özgürleşemediği sürece GM basamağında tutunması oldukça zor.
Menteşe GM kapalı turnuvada oyunlarının 5 i anlaşmalı beraberlik. “Sen sonuca bak, GM normu almış” denilebilir. Ama ben ortada oynanan bir satranç göremiyorum. Çalışmadan, oyunu zorlayıp değiştirme çabası olmadan alınan puanlar gerçek puanlar değildir. Belki de gerçek gücü görünenden daha fazladır. Ama özgürleşemediği sürece gerçek gücü ortaya çıkmayacaktır. Kapalı turnuvalar özgürleşebilmesinin önündeki en büyük engeldir.

3 oyuncunun kapalılarda ve açıklarda elde ettikleri beraberliklerin oranları ile aldıkları normlar oldukça farklı :
Işık Can’ın kapalılarda %50 oranında beraberliği var, norm alamamış. Buna karşılık tüm (açık ve kapalı) oyunlarındaki beraberlik oranı %21,4 dür. IM normlarının tamamını uluslararası açık satranç turnuvalarında almış.
Diğer iki oyuncunun durumları ise tam tersi.
Tuna Onat Nalbant’ın yurt içi kapalılardaki beraberlik oranı %43,3 iken tüm oyunlarındaki beraberlik oranı %23,7 dir. Normlarının çoğunluğunu yurt içi kapalılarda almış.
Deniz Özen’in yurt içi kapalılardaki beraberlik oranı %67,5 iken tüm oyunlarındaki beraberlik oranı %32,7 dir. Normlarının çoğunluğunu yurt içi kapalılarda almış.

Tüm kapalılar ve kapalılara katılan  tüm oyuncular için yorumum şudur : Tahmin ediyorum ki ; kapalılarda genç beyinlere anlaşmalı beraberliğin hedefe giden bir çözüm olduğu söylenmekte ve empoze edilmektedir. Ama gerçek bunun tam tersidir. Işık Can anlaşmalı beraberliğin doğru olmadığını ve cesurca ve özgürce satranç oynamanın hedefe giden doğru yol olduğunu ispatlamıştır.
Ara
2018-2019 da uluslararası açık satranç turnuvalarına katılıp da norm ve unvan alan satranççıların sayısı Türkiye’de yapılan kapalılara katılıp norm ve unvan alanların sayısından fazladır. Türkiye’de yapılan kapalı turnuvalarda yapılan anlaşmalı beraberlikler uluslararası açık turnuvalarda yapılan beraberliklerden oransal olarak fazladır. Tahmin ediyorum ki, yurt içi kapalı turnuvalarda oyunculara anlaşmalı beraberlik yapmaları empoze edilmektedir. Bu durum onların norm almalarını sağlasa da gelişmeleri için önemli bir engeldir. Uluslararası açık satranç turnuvalarında ise satranççı özgür kalmakta ve anlaşmalı beraberlik yerine kazanmayı tercih etmekte, kazanmak için çaba göstermekte ve çoğunlukla kazanmaktadır.

Atari oyununda puan toplayıp hedefe ulaşmak gibi değildir ve olmamalıdır satranç oynamak. Maalesef günümüzde çocuk satranç oynayıp puan topladıkça ve level atladıkça veli dört köşe olmaktadır. Ama bu puanların adeta kişisel özelliklerin ve değerlerin yerle bir edilircesine toplandığı hiç önemli değil sanki. Hedefe giden bazı yollar ahlaksız bile olsa o yollarda yürünmeli demektedirler sanki. Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olanını severim.” sözü zihinlerden neredeyse silinmek üzere.

Eğer satranç hayata hazırlanmanın bir kolaylaştırıcısı veya hayatın bir benzeri olarak görülmekteyse, bırakınız çocuklarımız satrancı özgürce ve cesurca doyasıya oynasınlar. Yensinler, yenilsinler, gerektiğinde el sıkışarak mutlak beraberliğin tadını çıkarsınlar ve bunlardan tecrübe edinsinler. Ama suni olarak beraberlik anlaşmaları yaparlarsa ileride hayatın gerçekleri karşısında ya ne yapacaklarını şaşırırlar, ya da daha önceden alıştıkları gibi suni beraberlik anlaşmaları yapmaya devam ederek başkalarının haklarını yerler. Tercih velilerin…

Kapalı turnuvaların herkese görünen yüzünü derleyip oldukça kısa bir özetini yaptım. Ortaya serilecek çok veri var. Bu verilerin de değerlendirilip yorumlanması gerekli. Ama şimdilik sadece kapıyı biraz aralayıp başımı hafifçe içeriye uzatabildim. İçeride olup görünmeyenlerden bazıları PGN lerdir, insan ilşkileridir, vs.,vs. Kapalı turnuvaları esas alarak anlaşmalı beraberlik kavramı için bu sıcak yaz günlerinde geçici bir meltem mi estirdim yoksa hafif bir lodos mu estirdim bilemiyorum. İleride (ne zaman olacağını bilemiyorum) kapalı turnuvalar için kapıyı tamamen açıp içeri girebilirsem (bu benim için çok zor) o zaman fırtına mı eser, kasırga mı eser onu da bilemiyorum.

Hoşçakalın.
Ara
Çalışmalarınız ve yoğun emeğiniz için teşekkürler. Ülkemizde satrançta herhangi bir konuda bu kadar kapsamlı bir araştırma alışık olduğumuz bir şey değil.

Umarım bu gibi araştırmalara daha çok rastlarız.
Ara
Teşekkürler
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi