Akhisar 6.cı geleneksel Kuloğlu satranç festivali
Vakti zamanında benim aile bireyi olarak azıcık katkısıylan başlayan ve 5 kez süren Akhisar Kuloğlu Geleneksel satranç turnuvası da vs vs nedenlerle diğer geleneksel turnuvalarımız gibi hakka yürümüştü.

drtuncaysen&kutlaykarahan ( ki onlar Dedemkorkut ya da Akhisarlı beyaz saçlı Mesut Efenin kızanlarıdır, nam-ı diğer Gülen Adam) diğer kızanlarla el ele verip itinayla batan turnuvaları kurtarmaya devam edecek.

Bir hedef te Geleneksel Kuloğlu satranç Festivalidir...

Ancak Kuloğlu ailesini satranca tekrar ısındırmak gerekiyor. ısırılan yerlerini ben tedavi ettim. Gerisi siz satrançların iteklemesine kaldı..

Forumdaşlar şimdi siz bu yazıyı okuduktan sonra bir zahmet gözel yorumlar yazıyorsunuz , ben de epeycene sayıya ulaşınca kayın biraderlerim Küçük ve Büyük Ali Kuloğlu nun her ikisine gidiyorum. Buraya yazılan gözel mi gözel yorumları okutuyorum. Ondan sonracıma yaza hep beraber kahve tadında gözel mi gözel bir turnuva...

Başkanımı onur konuğu olaraktan davet eyleyeceğiz. (HVB ni araya koyacağız..) TSF gözlemcisi olaraktan benim hakem hocam elleri öpülesi Selçuk Büyükvural ı, davet eyleyeceğiz. Dedem korkut yada Akhisar'lı beyaz saçlı Mesut Efe başhakem, bendeniz büyükler bölümünün sektör hakemi (saylanmazsa oyuncu), ama swiss manager operatörü kesin KK (kutlaykarahan)olacak.

Antalya lı dostlar Kuloğlu turnuvasını Turgut can Kutlu dan öğrenebilirler. Turgut Can kutlu ya son kuloğlu turnuvasında nassı yendiğimi de bi zahmet soruverin... O söylesin..

hadi azıcık hatırımız varsa yorumları yazmaya başlayalım...
Arada bir kişi birkaç kez de yorum yazabilir.

Yani kısaca diyorum ki bu turnuvayı hep birlikte canlandıracağız.... Katkılarınız şart...

Not: yapılan katkılar bu turnuva bitiminde yaptığım köşe yazımda Adile teyze gibi tek tek sayılarak anılacaktır.
Ara
drtuncaysen Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Vakti zamanında benim aile bireyi olarak azıcık katkısıylan başlayan ve 5 kez süren Akhisar Kuloğlu Geleneksel satranç turnuvası da vs vs nedenlerle diğer geleneksel turnuvalarımız gibi hakka yürümüştü.

drtuncaysen&kutlaykarahan ( ki onlar Dedemkorkut ya da Akhisarlı beyaz saçlı Mesut Efenin kızanlarıdır, nam-ı diğer Gülen Adam) diğer kızanlarla el ele verip itinayla batan turnuvaları kurtarmaya devam edecek.

Bir hedef te Geleneksel Kuloğlu satranç Festivalidir...

Ancak Kuloğlu ailesini satranca tekrar ısındırmak gerekiyor. ısırılan yerlerini ben tedavi ettim. Gerisi siz satrançların iteklemesine kaldı..

Forumdaşlar şimdi siz bu yazıyı okuduktan sonra bir zahmet gözel yorumlar yazıyorsunuz , ben de epeycene sayıya ulaşınca kayın biraderlerim Küçük ve Büyük Ali Kuloğlu nun her ikisine gidiyorum. Buraya yazılan gözel mi gözel yorumları okutuyorum. Ondan sonracıma yaza hep beraber kahve tadında gözel mi gözel bir turnuva...

Başkanımı onur konuğu olaraktan davet eyleyeceğiz. (HVB ni araya koyacağız..) TSF gözlemcisi olaraktan benim hakem hocam elleri öpülesi Selçuk Büyükvural ı, davet eyleyeceğiz. Dedem korkut yada Akhisar'lı beyaz saçlı Mesut Efe başhakem, bendeniz büyükler bölümünün sektör hakemi (saylanmazsa oyuncu), ama swiss manager operatörü kesin KK (kutlaykarahan)olacak.

Antalya lı dostlar Kuloğlu turnuvasını Turgut can Kutlu dan öğrenebilirler. Turgut Can kutlu ya son kuloğlu turnuvasında nassı yendiğimi de bi zahmet soruverin... O söylesin..

hadi azıcık hatırımız varsa yorumları yazmaya başlayalım...
Arada bir kişi birkaç kez de yorum yazabilir.

Yani kısaca diyorum ki bu turnuvayı hep birlikte canlandıracağız.... Katkılarınız şart...

Not: yapılan katkılar bu turnuva bitiminde yaptığım köşe yazımda Adile teyze gibi tek tek sayılarak anılacaktır.

öm ile düzeltme hakkım olduğu halde ben huzur-u forumda yapmayı yeğliyorum.

yukarıda dikkatlice okunduğunda kulağı tırmayalayacak yanlış ifadelerin daha önce tarafımca yazılmış olmasını kabul etmekle birlikte imlasal ve yorumlamasal hatalar içerdiğini fark etme farkını yaşadığım için saylanmamasını rica ediyor, farkedildiğinde aleyhimde kullanılma olasılığını sıfıra indirecek düzeltmeleri sırasıylan sıralıyorum:

1.Vakti zamanı, adı geçen aileye geçiş zamanını anlatır. Düğün öncesi nişan ve askerlik süresini hesaba katarsak bendeniz bu aileye 1999 yılında girmişim. Parmağımda ki yüzük dedilimdir.
2.azıcık katkısıylan ifadesi katkının boyutunun büytülmemesi anlamında vurguya dikkat çekilmiştir. Elbetteki büyük katkılar bu turnuvanın yapılmasını sağlayan yöremiz adınldığında akla ilk gelen nev-i şahsına münhasır zattır. Bizim azıcık derken ki kasıt, hadı bir turnuva yapıversene Ali baba... cinsinden lakırtılardır, gerçek isim babası yapan ve bu güne getirendir. kalitesindeki hikmetten sual edilmez.
3. vs vs nedenler...
Nedenini hiç sormadım. bir nedeni olmalıdır dedim, çünkü bir anda beşe kadar muntazam sayıp 6 ya geçememiştir. Benim sorgulamayı düşünmek bile aklımın ucuna geçmememiş vs vs nedenleri lütfen bana sormayınız. ben o turnuvalarda oyuncuydum.
4. hakka yürümüştü. Devamı gelmeyen, ölen anlamında. hepimiz bir gün hakka yürüyeceğiz. Bu yüzden hakka yürüme ifadesini alay, aşağılama yada bu sınıfa girebilecek sözlükte olsun olmasın tüm eş ve yakın anlamlı kelimelerle açıklamaya çalışmayalım derim.

5.Kızan lafı hem kızma ifadesini takınan anlamında hemde yöresel efesel jargonda yiğitçe vuruşan erkeklere denir. Siz ne anlarsanız öledir desem de ben huzuru makemelik bir durumda o kişiye kızan kişiler anlamında da yorumlama hakkım saklıdır.
6.satranca tekrar ısındırmak..
vs vs nedenlerle turnuvadan vazgeçen aile haliyle satrançtan souğumuştur. ısındırılması gerekiyor. Bunu sanırsam aileye en çok keyif veren damata bırakılsa fena olmaz, yakışırda. Damatda zaten aileye yakışıyor. Akhisar'a yakıştığı gibi.
7.ısırılan yerler...
cümlenin siyak ve sibakına bakarak değişik yorumlabilir.
Belkide doğrusu ısındırılan yerler olacaktı. düşünmem lazım.
Isırılma diye kabul edilsede, ailenin sahip olduğu kangalların yemek yerken yanına yaklaşıldığında cümlede bahsi geçen müessir fiili işlediği bizatihi gözlenen vakalar arasındadır.
hiç İnsan insanı ısırır mı?
8.itinayla batan turnuvaları kurtarmak..
tabiri yöresel ifade içermekte olup asla genele uyarlanmaması husunda uyarırım. Turnuvalar batmış derken ki kasıt aradan bir iki yıl geçince peşi sıra ahenkle gelen gelenekselliği bozulduğu için, dil sürçmesi şeklinde de kabul edilebilcek türden bir benzetme saylanması, üzerinde de çok durulmaması ...
9.HVB başkana ulaşma kanalımızdır. Biz onu her zaman sevdik saydık. reklama girmemesi için kısaltılmıştır.
10.Büyükler bölümü hakemi (saylanmazsa oyuncu)
Efendim bölgesel niteliğine ulaşmış yöresel turnuvalarımızda büyükler bölümü hakemleri en çok yorulandır. Zira diğer kategorilerin turları kısacık zamanda biterken, büyükler bölümü hakemi uzun uzun ayakta durmak zorunda kalır. ben gönüllü olsamda sanırsam ufaktan bir cezadır.
Görev kutsaldır. Satraç aşkımız uğruna turnuvalarda yaptığımız hamallıklardan asla utanmayız buda ekistradan biline.

Bu kadar yanlış anlamalara mahal vermicek açıklamaları yapa duralım bir kili bile destek yazısı yazmamıştır. Yoksam ulusal boyuta bu turnuvanın taşınmasını isteyen yok mudur? Okullar tatil olduğu zamanlarda yapılan bu turnuvaya gelmek istemez miydiniz?
Demek destekleyici yorum yazdıracak kadar hatırımız kalmamıştır, öle mi?
Performansım da ki düşüşün nedenleriylen ayrıcana ilgileneceğimi bildirir,
Canınız sağolsun kalınız demeyi bir borç bilirim:

Canınız sağolsun!
Ara
"Sizde Şah diyeni hey dost öldürürlerse
Ben de bu yayladan hey dost şaha giderim"

Tuncay Arkadaşım
Sizin bu Akhisar'ı merak ettim.
Tam tanımaya başlamıştık ki, Ak Forum kapkara olunca bundan da mahrum kaldık.
Kıbrıs savaşı sırasında burada karartma uygulanmıştı, karartmalar savaş dönemlerine özgüdür. Ak forumun karartılma nedeni nasıl bir savaşın ürünüdür bilmiyorum ama, satranç kamu oyu bu konuda doyurucu bir "yemek" bekler. Gerçi sizin Akhisar'da konuklara yemek de pek verilmezmiş ama, yine de ben bu turnuvanıza gelmek istiyorum.

Zaman tarih ve olanaklar elverirse, öğrencilerimden de bir kaçı ile birlikte Akhisar turnuvasında oynamak isterim.

Benimle gelecekler parmak kaldırsın bakim? Bir, iki, üç, dört, beş!

Valla beş tanesini saydım gibi.

Saat lazım mı saat?

Ya takım?

Yaaa Takım?

Takım?
Alıntı:Yazıdaki bazı ifadeler müstehcenlik sebebiyle kaldırılmıştır.
-Abdullah ARIK
Kınıyorum!...
Ve ben sizi anlıyorum!
Kaldırdığınız ifadeleri nereye koydunuz?
hocam saklandığını zannetmiyorum. genellikle silinir böyle durumlarda metin parçası.

turnuva konusunda tebrik ediyorum. satranç camiasının gelişimine bu olumlu katkıyı yapan herkese teşekkürler. imkan olursa gelmek isterdim doğrusu.
~~~~
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi