Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi?
Burada inanılmaz bir konu başlığı oluşmuş durumda. Ortada yanlış bir bilgilendirme yoktur. Hatta "getirildi" ifadesi dahi haberin olabilecek en düzgün şekilde yazıldığının kanıtıdır. Tartışma yaratması bile çok komik.

Hepsini okumadım ama çok açık bir tercüme farkını ifade etmek isterim. Diplomatik çeviriler işimin önemli bir parçası ve bu çevirilerde işim gereği Kramnik'in oyunsonu tekniğine yakın bir hassasiyet göstermek zorundayım. FIDE toplantılarını da bir süre takip ettim.

Seçilmiş (elected) ve FIDE Başkanı tarafından atanmış (nominated) olanlar arasında bildiğim kadarıyla bir yetki ve kıdem farkı yoktur ama bu teyite muhtaç bir bilgidir.

FIDE Asbaşkanı (Vice President), FIDE Başkan Vekili (FIDE Deputy President) olarak çevrilir. Bende böyle çevirdim ve TSF'de çalıştığım dönemde bu ayrıma özen gösterdim. Asbaşkan, FIDE Başkanı'nın yerine öncelikli olarak vekalet etmediğinden Başkan Vekilinden farklıdır.

FIDE Seçimleri üzerine konuşacaksak işin bu tarafına görece ilgili birisi olarak konuşabilirim. FIDE delegeleri ve federasyonlar nezdinde Kirsan Ilyumzhinov uzun yıllardır alternatifsizdir. Kasparov, bizim için bir satranç efsanesi ama siyasi kimliği, satranç siyasetindeki kimliği pek çok insan için "bagajla yüklüdür" (Bu ifade tercüme olup aslında Türkçe'de de arada kullanılır, Kasparov için bu ifadeyi kullanan kişiyse Paul Truong'dur). FIDE'deki Türkiye varlığı Türkiye'nin organizasyonel aktifliğinden ileri gelir ve Gülkız Tulay'ın bu göreve seçilmezi (Yazıcı bırakırken), organizasyonel aktivitenin devam edeceği anlamına gelir. Tabii ki bunun olumlu-olumsuz sonuçları ve eleştirileri ayrıca yapılabilir. Yine de şahsi tahminim, Türkiye Satranç Federasyonu'nun artık organizasyonlar konusunda daha seçici ve tutumlu davranacağıdır.

Son olarak, ortada bir büyük başkan varsa o da Kirsan Ilyumzhinov'dur. Olumlu ve olumsuz imaları bir tarafa, FIDE Yönetimi'nde mutlak son söz tartışmasız bir şekilde Ilyumzhinov'undur. İstemediği bir kararın alınması da pek kolay olmaz, özellikle finansal ve ciddi siyasi konularda. Zamanında Sabah'ta Ilyumzhinov için "Satrancı satın alan adam" ifadesi kullanmıştım, emin değilim belki özgün dahi değildir. Özgün olmasa dahi gerçek (bence) budur, olumlu ve olumsuz yorumları okuyanlara kalmıştır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Gülkız Tülay FIDE Başkan Vekili mi? - Yazar: Ozgur_Akman - 22-08-2014, 16:25

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi