Turnuvayı saçma mazeretlerle yarıda bırakmak...
Canım yandı,
Ondan yazıyorum.
Önceden fark etmemiştim.

Antalya İl birinciliği sona erdi.42 kişi başlayan turnuva bilin bakalım kaç kişi bitti?

İlk tur dahil olmak üzere her tur birileri turnuvayı yarıda bıraktı.
Aralarında yıllardır tanıdığım, sevdiğim arkadaşlarım var.Ama hiç kimse kusura bakmasın.Ayıptır, averaj sistemi böyle olduğu sürece turnuvayı yarıda bırakmak bu kadar kolay olmamalıdır.

Turnuva istenildiğinde girilen, beğenilmeyince çıkılan bir organizasyon değildir.

Benim de yazın 50 derecede klimasız ortamda yaptığımız turnuvalarda millete yenilince turnuvayı bırakma kararları aldığım doğrudur.Ama sonra sırf kötü örnek olmama adına, korkup kaçmış olmama adına devam etmişimdir.

Ben hastaydım ondan gelmedim diyenler oluyor, ben merak ediyorum turnuvada birinciliğe oynasalardı hasta hasta gelecekler miydi?

Dershanem vardı, derslerim vardı diyenler oluyor, ben merak ediyorum son tur birinci olmak için maça çıksalar yine o dersler için gelmeyecekler miydi?Turnuvanın başında sağlığın elden gitmesi belli değildi de sınavlar da mı belli değildi?

Hadi beni geçelim, ben 19 yaşındayım, satranç düzeyim de ortadadır.2000 seviyesine ne zaman ulaşırım bilmiyorum.

Ama Yasin Sarı gibi genç ve yetenekli kardeşlerimiz ne olacak?

İlk tur yenildi, rakibi ikinci tura ve sonrasına gelmedi.Mazereti vardı muhakkak, ama gelmedi..

Sonra başkasını yendi, bir de baktım sonra o da gitmiş!
Yasin Sarı 7'de 5.5 yaptı.Ama averajı rezalet!

Bence averaj sisteminde köklü değişiklikler yapılmalı.
Biliyorum FIDE'den şundan bundan söz edilecek.Umurumda değil, doğrunun önünde hangi kişi ve kurum varsa biz o kişi veya kurumlara fikirlerimi sunmakla yükümlü değil miyiz?

İlk önerim şudur, 7 turluk bir turnuvada oynadığı rakiplerden en yüksek puan alan 3-4-5-6 kişinin puanları toplamı sırasıyla averaj olsun.
Şampiyonluğa oynayan isimleri 2-3 puanla son masalarda at uyuyanlara muhtaç etmeyelim.

Şimdi çıkıp da onlar da satranççı diyerek demagoji yapan olmasın.
Yazıktır, günahtır..

Selamlar..
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Turnuvayı saçma mazeretlerle yarıda bırakmak... - Yazar: ibrahimethemAy - 30-12-2008, 23:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: efekeremu - 30-12-2008, 23:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 30-12-2008, 23:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 31-12-2008, 00:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 31-12-2008, 01:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hsdalkiran - 31-12-2008, 01:28

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi