SAMİMİ BİR ÖZELEŞTİRİ
İbrahim Ethem zaman zaman uzun yazdığını ve yanlışlar yaptığını kabul ediyor.
İbrahim biz yaşta biri değildir. Herkesin sustuğu, konuşmadı dönemlerde konuştu, fikirlerini ifade etti. Forumlarda cezalar aldı, forumlardan atıldı.
Onun ilk önceleri Özgür forum un hayata dair deki hoşuma giden günlük yazılarını takip edersim. TSF forumuna geçti.

Bazıları gibi bende zaman zaman ne yapmak istediğini anlayamıyor olabilirim.

Kafası karmaşık olduğunu seziyorum. Yazdığı bir yorum içerisinde birbirini nötrleyen yaklaşılar var.

Satranç camiası İbrahim'i mutlaka kazanmaya çalışması gereklidir.
İbrahim Satranç camiamıza değişik bir hava getirmiştir.
Güzel röportajları, konulara hakim olsada bir çok kişinin yazmaya cesaret edemediği konularda en başta yazan kişi oldu.
Bir konuyu açmak, konu hakkında fikir beyan etmek başka kişilere de kendi fikirlerini paylaşabilmesi açısından bir yol oluyor.
İbrahim yaşıtlarının çok üstünde bir gelişime ulaştı. Bundan 20 yıl sonrasında onu görmek isterdim. O süreci görecek ömür yeter mi bilemiyorum.

Konuşan sorgulayan yeni neslin örneklerinden biri gibi geliyor bana İbrahim.
Yazdıklarını herkes gibi bende ciddiye aldım.
Almayanlar varsa onlar kendilerini ne kadar ciddi gördüklerini tekrar sorgulamalılar.

Çok yazan ve çok konuşanların hata yapma olasılığı, hiç konuşmayanlara göre elbette fazla olacaktır. Ancak konuşulması gereken yerde susma hakkını kullananlar daha büyük hatanın içerisindedirler.

O kadar çok susan kişi var ki. Susanları değil konuşanları saysak yeridir.

İbrahim Ethem de 'bir şeyler 'var dediysem. O 'bir şeyleri ' yapan da bu satranç toplumudur. Çok erken yaşta çok şeyler gördü..
Tanık olmak zordur..

İbrahim Ethem, samimice özeleştirilerini yaparak herkese örnek de oluyor aslında.
Öz eleştiri vermesi gereken o kadar kişi yok mudur?
Kaç kişi çıkıp öz eleştiri verebilmiştir?

İbrahim Ethem ile çoğu zaman başka bakış açılarına sahip olsak da, yazılarını mutlaka okumaktayım..

Bir süredir İbrahim Ethem , değişim-dönüşüm- gelişim yaşıyor.
Sürecin içerisinde kaleme aldığı yazılarını daha sonraki dönemlerde okuduğunda farklı değerlendirme ihtiyacı hissedebilecektir.Bu sürecinde herhangi bir konuya yazdığı yazılarda birbirini nötürleyen yaklaşımlar görüyorum.

Kafası karışık insanlar her zaman ilgimi çekmiştir. Kafa karışıklığına yol açacak onca gelişmeler olurken kafası hala karışmayan insanların olması beni hayrete sokmaktadır.

bu sürecini kendi içerisinde tamamlarken bence bir süre dinlenmesi daha iyi olur diye düşünüyorum.

Not:
Onun bu samimi öz eleştirsini gözden uzakta sohbet havasında bir yerde ele almaya başladık:

http://turkiyesatrancforum.com/forum/vie...=1542#1542
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SAMİMİ BİR ÖZELEŞTİRİ - Yazar: ibrahimethemAy - 06-02-2009, 23:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: TUNCAY ŞEN - 08-02-2009, 20:33

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi