3289 NOLU YASA VE BİZLER
"Belediyeler, şehir planlarını hazırlarken, spor tesislerine tahsis edecekleri yerlerin tespitinde, il veya ilçe danışma kurulu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün görüş ve teklifini esas alırlar."

Merhabalar,

Yukarıdaki satırlar, 3289 Nolu Yasanın 26. maddesinde geçiyor.

Bugün TSF as başkanlarından Kuvay Sanlı arkadaşın konuşmacı olduğu bir toplantıya katıldım. Beni toplantıya çağıran arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Antalya Satrancı için kalıcı bir yer sorunu konusu tartışılırken, "3289nolu yasaya dayanarak, belediyelerin aslında bu konuda zorunlu olduklarını" ifade ettim toplantıda.

Eve geldim tekrar baktığımda yukarıdaki satırları tekrar dikkatinize sunma gereği duydum.

Buradan şunu söyleyemez miyiz:

İl Danışma kurulu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğündeki bir çalışma sonucu, yerel yönetimlere satranç çalışmaları ve turnuvalar için kalıcı bir yer teklifi sunulamaz mı? Bal gibi sunulur. Bu teklif her kentte bir satranç merkezi inşaa edilmesi şeklinde olmalıdır. TSF bu çalışmayı yaparsa bu iş kotarılır. Ancak bu konuda mücadele etmeden de bu işler olmaz.

Söz konusu merkez hangi sorunları çözecek?
1- Her ilin turnuva salonu olacak.
2- Her ilin eğitim taleplerine yanıt verecek sınıfları içerecek.
3- Her ilin sporcu, antrenör, veli, hakem ve federasyon ilişkilerinin merkezi olacak
4- Her ildeki satranç faaliyetlerinin burada merkezileştirilerek elde ettiği bilgi ve deneyimi ihtiyacı olanlarla paylaşacak.

Bu hedefler Antalya'da ASEM. Derneği tarafından çok önce tespit edilmiş, tüzüğünün ilk maddesinde yazılmış ve bu doğrultuda çalışmalar yürütülmüştür. Hali hazırda derneğin bulunduğu bina ASEM'e ücretsiz olarak tahsis edilmiştir. ASEM'in bulunduğu yer yıkılıp, bir kültür merkezi inşaa edilmesi İlgili belediye meclisinin "kasasındaki" bir karar olarak vardır. İnşaa edilecek yeni yerde de ASEM bir yer almak arzusundadır. Bu çalışmalar devam etmektedir. Bu amacı paylaşan arkadaşlarla da buluşmaktayız gün geçtikçe... Ancak bizler hedefi daha da büyüterek, tüm Antalya'yı kapsayacak büyük ve çok amaçlı bir merkezin inşaasını Gençlik Spor genel müdürlüğünden isteyebiliriz. Yüzlerce parkın bulunduğu Antalya'da, uygun birisinin bu amaca araç edilmesi çok zor olmayacaktır.

Hatta bu projelerin bir tanesi de Türk Satrancının ulusal ve uluslar arası ölçekteki organizasyonlarına ev sahipliği yapacak kadar büyük bir şekilde düşünülmelidir. Türkiye şampiyonaları, Yaş Grupları, Olimpiyatlar ve benzeri büyüklükteki organizasyonlar bu merkezlerin birinde yapılabilmelidir.

Eğer Federasyon yerel yönetimlerin ve "yerel dinamiklerin" analizini iyi yapabilirse tabi aynı zamanda "merkezi dinamikler" de önemli; bu sözler düş olmaktan çıkar ve gerçeğe dönüşür.

At binenin kılıç kuşananındır!

Evet, "Muhalif Kalem" olarak katıldığım bu toplantıda, muhalif olacağım bir şey yoktu. Aksine beni de heyacanlandıran ve mutlu eden şeyler konuşuldu. Kuvay Bey, "biz büyük bir aileyiz" demedi, "biz bir aileyiz" dedi. Kendisine çabaları için kendi adıma teşekkür ederim. Toplantıyı usul usul tertip ederek bizleri buluşturan Abdullah Durmaz'a da ayrıca teşekkür ederim. Neye muhalif olursam olayım, iş yapmaya muhalif değilim...

Saygılarımla...

Bu Konudaki Yorumlar
3289 NOLU YASA VE BİZLER - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 23-02-2009, 15:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 23-02-2009, 15:11
Bizden Korksunlar! - Yazar: Özlem Göktoğan - 24-02-2009, 00:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 25-04-2009, 19:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 25-11-2010, 16:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ersin ERİP - 25-11-2010, 20:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 07-10-2012, 09:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi