Yeni Satranç Kuralları Hakkında...
FIDE'nin koymuş olduğu yeni satranç kurallarında maç başlama saatinde sporcuların masada bulunmadıkları taktirde hükmen malup olacakları konusu bana mantıklı gelmiyor.Şöyle ki heryaştan satranç severler bir işte çalışmakta gerek öğrenci gerek çalışan kesim gerek emekli İstanbul trafiğini ve başka illeride düşündüğümüzde maça insanlar gecikerek çıkmak durumunda olabiliyor.Biz TSF olarak FIDE nin koymuş olduğu kuralları uluslar arası ELO puanına dahil olmayacak durumlarda kullanmak zorunda değiliz.

FIDE Satranç Kuralları, oyun sırasında çıkabilecek bütün durumları kapsayamaz, her
türlü durumu da bir kurala bağlayamaz. FIDE Satranç Kuralları içinde tam olarak yer
almayan bir durumla karsılasıldığında, ilke olarak burada karsımıza çıkan esdeğer
durumları göz önüne alarak doğru bir yargıya varabilmek gerekir. FIDE Satranç
Kuralları, hakemlerin, yeterli, adil ve tam olarak tarafsız olduklarını varsayar. Çok
detaylı kurallar hakemin özgür biçimde karar vermelerini kısıtlar ve özel durumlardan
kaynaklanan sorunlara çözüm bulmasını önleyebilir.
FIDE tüm oyuncu ve federasyonların bu bakıs açısını benimsemesini rica eder.
Üye bir federasyon asağıdaki gereklere uyması kosulu ile daha ayrıntılı kurallar
koyabilir:
a. resmi FIDE Satranç Kuralları ile hiçbir sekilde çelismeyecek, ve
b. ilgili federasyonun topraklarıyla sınırlı kalacak, ve
c. FIDE maçları, sampiyonaları ya da yükselme turnuvaları ve FIDE unvan ya da
rating hesaplamalarına dahil turnuvalarda uygulanmayacak.

YORUM: Önsözü lütfen dikkatlice okuyalım ve yorumlayalım.Kendi yorumum şöyle ki;oyun sırasında çıkabilecek tüm durumları kapsayamaz (yani geç kalmak vs.) ve bunu bir kurala bağlayamaz.FIDE tüm oyuncu ve federasyonların bu bakış açıklamasını benimsemesini rica eder ancak sadece rica eder.Üye bir federasyon aşağıdaki şu koşullara uyarak daha ayrıntılı kurallar koyabilir.Özellikle b bendi ve c bendi. Ben burada özellikle b bendi ile ilgilenmekteyim.Üye federasyon kendi topraklarıyla sınırlı kalabilecek şekilde değişikliğe gidilebilir demektir bu.Şimdi ben FIDE nin koymuş oluduğu kurallara karşı değilim fakat ülkemizin durumu ortada.Yapılan her turnuvada FIDE kurallarına uymak zorunda mıyız?Neden satrancı daha kolay hale getirmiyoruz? Özellikle satranca yeni başlayan ilk öğretim düzeyi öğrencilere bu sıkıntıları yaşatıyoruz.Ben FIDE nin koymuş olduğu maç başladığı anda masada bulunma gibi ağır bir maddenin ülkemizde heryerde uygulanabileceğini sanmıyorum.Ayrıca bu maddenin çok fazla da yürürlülte tutulacağını sanmıyorum. Ne dersiniz kurallar,kurallar... Yanlış mı düşünüyorum?
Saygılarımla...Daha güzel günlere dileklerimle...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Yeni Satranç Kuralları Hakkında... - Yazar: Erdem Pekol - 28-05-2009, 19:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 01-06-2009, 11:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sadullaheken - 02-06-2009, 23:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 08-06-2009, 00:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 08-06-2009, 01:47

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi