BELEDİYELER VE TSF İŞBİRLİĞİ
3289 Nolu yasanın 26'ıncı madesinin ikinci paragrafında şöyle diyor:

"Belediyeler, şehir planlarını hazırlarken, spor tesislerine tahsis edecekleri yerlerin tespitinde, il veya ilçe danışma kurulu ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün görüş ve teklifini esas alırlar."

Diğer illeri bilmiyorum ama Antalya artık "arsasıyla, binasıyla yalnızca satranca hizmet eden" bir eğitim merkezini hakediyor. ASEM Derneğinin "düşü" de bu yöndedir...

"İl Danışma Kurulu" ve "Gençlik Spor Genel Müdürlüğü" Antalya Belediyesine bu yönde bir görüş bildirse ve teklif verse, Antalya Belediyesinin de böylesi bir teklifi değerlendirme ve bu doğrultuda yer gösterme konusunda sıkıntı çekmeyeceğini düşünüyorum. Antalya'da bir çok yerde buna uygun yer vardır. Örneğin "Konyaltı Yüzme Havuzu" olarak bilinen ve yıllardır virane olarak duran yer, bu amaç doğrultusunda düzenlenebilir. Antalya halkının da böylesi bir kararı destekleyeceğinden eminim.

Bu yıl ilk defa Antalya Belediyesi "Yaz Okulları" bünyesinde "satranç kurslarına" yer verdi. Bu kararda TSF yetkililerinin Belediye ile görüşmelerinin etkisi de var. Ancak TSF yetkilileri bu görüşmeleri devam ettirmeli ve Antalya Satrancı için kalıcı bir yer sorunu doğrultusunda adımlar atmalıdır. TSF, İl Danışma Kurulları ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü içerisinde etkinlik sağlayarak, belediyelere bu doğrultuda teklif sunulmasını sağlamalıdır. Futbola ayrılan dev stadların yanında "satranç eğitim merkezlerine" ayrılacak yerler, devede kulak bile değildir. Bu sağlanmalıdır. Bunun yasal dayanağı da 3289 nolu yasanın 26'ıncı maddesidir. TSF bu maddeyi dikkatle incelemeli ve gerekli adımları geliştirmelidir.

Evet; her ilde bir satranç eğitim merkezinin belediyeler eliyle kurulması mümkün. Bu merkezler gelecekte birer satranç akademisi niteliği kazanacaklardır. TSF de bu konuda önderlik etmeli, elindeki kurumsal gücü bu yönde kullanmalıdır. En azından bu yolları zorlamalı ve denemelidir. Bu konuda bir tane "emsal" yaratmak bile çok büyük bir başarı olur ve diğerlerinin yolunu açar...

Bu Konudaki Yorumlar
BELEDİYELER VE TSF İŞBİRLİĞİ - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 08-06-2009, 18:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 17-06-2009, 18:31
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ErcanAvanoglu - 12-07-2009, 20:35

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi