Anlaşmalı beraberlikleri önlemek isteyen yeni FİDE kuralı
Satrançta bir usta kendinden nispeten zayıf bir oyuncuyla berabere yapmayı kabul ettiği zaman "ben senin bu oyunu berabere yapabileceğine inanıyorum,sende o yeteneğin var olduğunu görüyorum,o halde ne sen ne de ben kendimizi daha fazla yormayalım " demektir.Peki FIDE yetkilileri bu geleneği kaldırmayı düşünürken akıllarından ne geçiyor acaba?Diğer sporları örnek alıyorlar belki de.Peki 5-6 saat süren bir satranç partisiyle 90 dk süren ve iki takım anlaştığında kendi sahalarında pas çevirerek tamamlanabilecek futbol maçını kıyaslamak biraz yanlış olmuyor mu?FIDE'nin amacı satrancı diğer sporlara benzeterek bir olimpiyat sporu olmasını sağlamak mı?Yoksa anlaşmalı GM beraberliklerini engellemek mi? Birkaç yüz GM için milyonlarca satranç oyuncusunu bu kalıba sokmak doğru değildir.Ateş beyin dediği gibi önceden planlanmış hamleler tahtada icra edilmeye başladığında güven sarsıcı ve ciddiyeti bozucu bir durum oluşacaktır.Bu kural ve "masada hazır bulunma" kuralı amatör satranççıların turnuvaya zaman ayıramama sorununu da derinleştirecektir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 17-07-2009, 00:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 18-07-2009, 16:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 20-07-2009, 09:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 29-07-2009, 12:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi