Anlaşmalı beraberlikleri önlemek isteyen yeni FİDE kuralı
Madde 9 daki değişiklik turnuva oyuncuları için önemli bir kuraldır.Çünkü kural ilk bakışta salon beraberliği yapanlar için yaratılmış gibi görünmekle birlikte aslında bütün oyuncuları ilgilendirmektir.Varsayalım ki Nuktan bey ile Çanakkale'de oynuyoruz.29 ncu hamleye gelmişiz.Tahtada hiç taş kalmamış.Biz de notasyon kağıtlarını "beraberlik olmuştur"şeklinde imzalayıp hakemi çağırmışız.Taşları da dizmişiz.Hakem bu durumda turnuva yönergesine aykırı hareket ettiğimizi farkedebilir.Çünkü yönergede ne diyordu?30 hamle dolmadan beraberlik yapılmaz.Veya orjinal şeklindeki anlamı ifade edersek 30 hamle dolmadan beraberlik yapmak için hakemden izin alınacaktır.Şimdi hakem benim örneğimde bize ceza mı verecektir?Nuktan bey "kural önemsizdir" der.Ama en önemsiz görünen kural birgün gelir karşınıza çıkar.Kuralı bilmiyorsanız,hakkınızı kaybetme ihtimali vardır.
İki oyuncu oynamışlar.29 ncu hamlede ikisinin de birer eri kalmış.Oyunun berabere olduğunu düşünerek hakemden izin istemişler.Hakem tahtaya baktığı anda er oyun sonunda bir tarafın kolayca kazandığını farketmiş.Şimdi iki oyuncu bu devamyolunu görmediğine göre hakem onlara ne diyecektir?Ne diyecektir?"Ben biriniz için kazanç gördüm."Beraberliğe izin veremem.Oynayın,biriniz kazansın"mı diyecektir?Böyle bir şey söylemek hakemin hamle söylemesi ile eşdeğerdir.Hakemin tarafsızlığını kaybetmesi demektir.
Lütfen bütün deneyimli satranççılar benim sorularıma yanıt veriniz!Neden hiç yazmıyorsunuz?FİDE den mi çekiniyorsunuz?Kendi Federasyonunuzdan mı çekiniyorsunuz?Asbaşkanın dahi kaygılarını dile getirdiği yeni bir kural hakkında siz neden görüş bildirmiyorsunuz?Ve sadece Bay Nuktan çıkıyor,adıgeçen kuralın kendisi açısından önemsiz olduğunu söylüyor
Sorun çok açık görünmektedir.Çözüm aranmalıdır.Asgari hamle sayısı göstermek sakıncaları arttıracaktır.Bu hamle sayısında da global bir uzlaşı gösterilmemektedir.Biri 15 hamle, biri 30 hamle demektedir.Biri kalkıp 99 hamle diyecektir.Hakem izin verirken zorlanacaktır.Hızlı karar verilince değerlendirme hataları olacaktır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 17-07-2009, 00:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 18-07-2009, 16:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 20-07-2009, 09:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: nuktan - 29-07-2009, 12:02
İki hafta içinde görüş bildiren iki kişi oldu. - Yazar: Ateş Ülker - 29-07-2009, 20:28

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi