Şu Dokuzuncu Maddenin Getirdikleri
9 ncu maddenin herhangi bir noktasını yanlış anlamadığımı düşünüyorum.Ancak son birkaç gün içinde yazdığım 4 yazıya turnuva oyuncuları pek yanıt vermediler.Sadece yerli-yabancı ayırımı yapılmayacağını öne süren bir arkadaşımız oldu.Bazı soruları tekrar sormakta yarar var:
Bir yarışmada iki oyuncunun 30 hamleden önce beraberlik yapması için hakemden izin almaları öngörülmüştür.İki oyuncu oyunu 20 nci hamlede berabere bırakıyor.Çünkü hakem izin veriyor.Hakem tahtadaki duruma bakarak mı karar veriyor?Hakemin böyle bir sorumluluk alması doğru mudur?Yanlış bir değerlendirme halinde ne gibi yorumlar yapılacaktır?Gerçek bir eşitlik olduğunu varsayalım ve hakemin kararının doğru olduğunu kabul edelim,o zaman 30 hamle sınırlamasına gerek var mıdır?Sanki bu sınırlama bilgi düzeyi yüksek olmayan yerli oyuncular için ortaya konmuştur!
İki oyuncu 30 hamle dolmadan 9.2 maddesini kullanabilir mi?Ateş Ülker ve bir başka yerli oyuncu aşağıdaki oyunu oynadılar: 1.Ac3 Ac6 2.Ab1 Ab8 3.Ac3 Ac6 4.Ab1 Ab8 5.Ac3 ve hamle sırasında olan Siyah hakeme gitti "ben 5..Ac6 hamlesini oynayacağım,bu şekilde 9.2 maddesi uyarınca oyun beraberedir"dedi.Hakem bu isteği onaylayacak mı?Bunu onaylayacaksa o zaman 30 hamle sınırlaması kimler için yapılmıştır?Bana sorarsanız bizim hakemimiz bu isteği onaylamaya çekinecek ve Merkez Hakem Kuruluna telefon edecektir.Ama 9.2 maddesini kullananlar yabancı oyuncu ise hemen onaylayacaktır.Nitekim son turnuvada 4ncü tur- canlı yayın- ilk 2 masada onaylamıştır!(6 ncı hamlede git-gel hamlesi ile 1 nci hamlede git-gel arasında çok az fark vardır!!)
İki oyuncu yukarda tekrarlanıp giden hamleler dizisini 30 ncu hamleye oynayıp,30 ncu hamleyi oynamadan önce hakeme giderse ne olacaktır?
Başka bir soru daha var:Turnuva yönergesinde asgari hamle sayısı belirtilmemiştir.Bütün oyun boyunca berabere hakemin iznine bağlıdır.Oyun kıran kırana oynanmış ,şu durum oluşmuştur: Beyaz Şg5 ,g7 (2 taş);Siyah sadece Şg8;hamle Beyazdadır.İki oyuncu beraberlik olduğuna karar vermiştir.Hakeme başvururlar.Hakem Beyazın hemen kazandığını görür.Bu durumda Hakem Beraberliği onaylasa,Satrancın güzelliğine ihanet etmiş olmaz mı?Onaylamayıp oyunu devam ettirse taraf tutmuş sayılmaz mı?
Bu soru ve tartışmalarımın amacı hakemlerimizi yıpratmak değildir.Ben hakemlerimizin tarafsızlığına her zaman inandım.Ancak ülkemizde yabancılara hoşgörülü yaklaştığımızı,kuralları uygularken onların herşeyi bizden daha iyi bildiğini varsaydığımızı öne sürüyorum.
FİDE'nin son değişiklikleri acele ile yapılmış değişikliklerdir.Zararı yararından çok fazladır.Mutlaka değişecektir.Değişmelidir.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Şu Dokuzuncu Maddenin Getirdikleri - Yazar: Cagatay07 - 10-08-2009, 09:33
Bazı sorulara cevap bulamıyorum. - Yazar: Ateş Ülker - 10-08-2009, 20:10

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi