MİLLİ SPORCU BELGESİ NE İŞE YARAR
Değerli Satranç Dostları;
Hepinizi selamlayarak yazıma başlamak istiyorum. Ben Çallıspordan Ve satrançtan uzaklaştım. Ancak sizlerle bir konuyu paylaşmadan yapamadım. Bu konu hakkında herkesin bilgilenmesini istiyorum. Hatta tartışılmasını ve herkesin görüşünü açıklamasını istiyorum.
Geçtiğimiz günlerde Dünya Yaş Guruplrı Şampiyonası bitti. Tüm sporcularımızı candan kutluyorum. Ve hemen soruyorum bu sporcular MİLLİ SPORCU ünvanı kazandılar mı? Bana göre evet kazandılar. Ama gelin görün ki federasyonumuza göre kazanmadılar. Hatta bu yıl daha da ağır bir kararla sadece ilk üç olarak çağrılanlar milli olabilecek.(Hazırlık bu yöndeydi ama tam olarak böyle bir karar çıktı mı bilemiyorum bilen varsa lütfen burada açıklasın)
Ben öncesi ile ilgileniyorum. Hatta biraz daha geriye gitmek istiyorum izninizle:
Yıllar önce Kerem Laçiner ile İstanbulda bir turnuvada sohbet ederken
-Hocam ben daha kredimi çekmedim, çekip geleyim dedi. Yanımızda bulunan Perihan Meşeli:
-Kerem sen ne kredisi alıyorsun ? diye sordu. Kerem de:
-Milli sporcu kredisi deyince :
-EE ben de milli sporcuyum peki ben neden almıyorum? Dedi. Ne yapması gerektiğini anlattık. Geç de olsa almaya başladı. Bitmedi:
Bir gün kulübe Can Ertan geldi. Tam o sırada federasyonla yazışmalarımız var. Gülce Alıç’ın milli sporcu belgesi için mücadele ediyoruz. Hatta tahkime bile gittik, ama federasyonumuzun tahkime yanıltıcı bilgi vermesi yüzünden kaybettik. Onu ilerde açıklarım.Can sordu:
-Hocam nedir bu belge ne işe yarar dedi.
- Can sen nerede okuyorsun ? Dedim.
-Üniversite dedi.
-peki milli sporcu bursu alıyor musun? Dedim .
-Hayır hocam o nedir? Diye sordu. Yanında İbrahim Ethem Ay’da vardı.Açıkladık yol gösterdik. O da geç de olsa aldı. Bu yıl Uludağ’da Ben ,Menderes Çoban,Kemal Nurlu ve Gülkız Tülay’la aynı konuyu tartışırken yanımıza Kamber Berkay Tülay geldi.
-Yahu İlyas Hocam çok üstüne düşüyorsun bu millilik belgesi ne işe yarar? Diye sordu.Çok şaşırdım.
-Nerede okuyorsun? Diye sordum.
-Üniversite. Dedi
-Peki millilik bursu almıyor musun ? Diye sorunca annesine döndü :
-Anne bu ne , böyle bir şey varda benim niye haberim yok? Bir yıllık burs bedelini senden isterim.Dedi . Şimdi bütün bu anlattıklarım Tanıklar önünde olmuş olaylardır.
Değerli arkadaşlar, milli sporculara verilen bir burs var. Ve bu burs baya da hatırı sayılır bir rakam.geçen yıl 540 lira idi yani asgari ücrete denk. Bu bursu alan sporcularımız var.GSGM talimatlarında var, YURT-KUR talimatlarında var, Satranç Federasyonu talimatların da da var ama federasyon iki yıldır bu belgeyi vermemekte direniyor. Ve hatta vermemek için kişiye has yönetim kurulu kararları bile alıyor.Hatta bu kararın altında imzası olan Gül Hanımın oğlu herhelde bu yıl bursunu almıştır.(Bizim konuşmamız lig sırasında olduğu için alıp almadığını bilmiyorum)Ayrıca yine aynı kararın altında imzası bulunan Mustafa İmamoğlu şu anda ÇALLISPORUN başına getirildi ve Sayın Kuvay Sanlı tarafından özel bir tanıtım toplantısı ile göreve başladı.
Şimdi gelelim bu belge kimlere verilir:
GSGM talimatlarına göre: Genel Müdürlüğün onayladığı listede olan ve Türkiyeyi yurt dışında ve yurt içinde temsil eden sporculara verilir,ancak özerk federasyonlarda genel müdürlük onayı aranmaz,federasyon başkanının onayı yeterlidir. Denmektedir.
Satranç Federasyonu talimatlarına göre: Aynı hükümler var, Başkanın onayı ile katılan sporculara millilik belgesi verilir.Denmektedir.Ancak 2007 Dünya Şampiyonasında iki liste yapıldı. Ayrı renklerde(ama hepsinde başkanın onayı vardır. Başkanın onayı olmadan herhangibir sporcunun bu tür yurt içi yada yurt dışı yarışmaya katılabilmesi mümkün müdür?) Gülce Alıç için özel karar aldılar. Ama bu yıl İlke Yıldırım ve Ceren Karaca için havuzda olmadığı için verilmediği cevabını verdiler.(ilginçtir her iki cevabı da Sayın Erman Üsküdarlı vermiştir.)bu belgeleri ilgilenen olursa ileride buradan veya mail yoluyla ulaştırabilrim.Şimdi de sadece ilk üç derece için bu belge verilir diye bir çalışma yapıldığını duydum. EL İNSAFFFFFF GSGM hak tanıyacak,YURT-KUR hak tanıyacak ama bizim federasyonumuz sporcusunun aleyhine kararla bu belgeyi vermeyecek .Olacak şey mi?
Ondan sonra da lisans sayısını 9000 e çıkaran illere araba verecek. Önce hak eden sporcunun millilik belgesini verin. Bu yıl yarışan tüm sporcular milli dir. Çünkü hepside federasyon izniyle katılmışlardır.Deneyin bakalım seneye biriniz federasyonun izni olmadan bu tür bir yarışmaya katılabilecek misiniz? Mümkün değil bir dünya yada Avrupa şampiyonasına kendi başınıza katılamazsınız. O halde federasyon başkanın onayladığı listede olan ve yarışan her sporcu milli olmuştur ve üniversiteye girince bu bursu almalıdır. Bu bursla federasyonun hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen YURT-KUR a ait bir uygulamadır. Federasyonun buradaki rolü sadece millilik belgesi verilmesidir o kadar. Ama bizim federasyonumuz nedense belge vermek sanki suçmuş gibi direnmektedir. (Bu arada yukarıda saydığım 3 sporcumuz da Spor Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuşlardır.Sonuçları beklenmektedir.)Benim de Çallıspordan ayrılış sebebim temelde budur. Sayın Kuvay Sanlı ile yaptığımız bir görüşmede bu dosyayı kapattıklarını ve bir daha da açmayacakların söyledi. (Sadece söylemedi haykırdı) Ve hatta bu dosyanın kendileri için GRİ bir dosya olduğunu takip etmememi söyledi.Bunun üzerine ben de ayrılıp yerimi Sayın Mustafa İmamoğluna bıraktım. İnşallah takipçisi olur da sporcularımızın haklarını savunur. Şu anda 5 sporcumuz bu bursu almakta 3 sporcumuz Sayın Kuvay Sanlı’ya takılmış durumda ve 8 sporcumuz da almaya hak kazanmış ama daha üniversiteye girmedikleri için talepte bulunmamıştır.
Tüm satranç kamuoyunun konu hakkında bilgilenmesi ve haklı olanların haklarını alması dileğiyle,
Saygılarımı sunuyorum.
İlyas Ümit -ANTALYA
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
MİLLİ SPORCU BELGESİ NE İŞE YARAR - Yazar: ilyasumit - 13-12-2009, 01:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Selçuk Aydın - 17-12-2009, 11:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Venom - 23-12-2009, 02:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ilyasumit - 23-12-2009, 22:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Venom - 24-12-2009, 00:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sersefil_99 - 24-12-2009, 00:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ilyasumit - 25-12-2009, 23:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Venom - 26-12-2009, 04:21