Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??
Değerli Özğür Satranç Forum Üyeleri;

İzmir satranç ailesinden de bu güzel forum ortamını takip eden dostlarım olduğu için ''izmir.tsf.org.tr'' web sitesinden ulaşamadığım İzmir'li satranç oyuncusu, yöneticisi ve velilere aşağıda ki konuyu buradan iletmeye karar verdim.Konu İl' ler de ki satranç sporu ve sporcuların idaresi ile ilğili kafamda oluşan pek çok sorunun birikimi ile artık dayanılmaz hale gelen tepki gösterme isteğimin bir sonucu.

Satranç sporu ile yakından ilğili olanlar İzmir' de son 10 (yada 15 diyelim) yılda ki satranç sporundaki gelişimin ve sporcu zenginliğinde ki gelişimin Türkiye ortamıyla paralellik göstermeyen kendine özgü farklı bir gelişim ve değişim grafiği olduğunu fark ediyorlardır diye düşünüyorum.Forum ortamlarından TSF web sitesinden ve gazetelerdeki köşe yazılarından edinebildiğim bilğiler; diğer pek çok ilimizin de kendine özgü başarılı yapılanmaları büyük özveriler ile gerçekleştirdiği izlenimini veriyor.

Aşağıda sizlere aktaracağım konu üzerinde özelikle İzmirli satranç yöneticileri , sporcu velileri ve forum ortamındak ki İl Temsilciliği calışanı olan satranç dostlarının görüşünü almak isterim.

İzmir satranç il yönetimi satranc spor ortamının tabanından uzak yaşayan ve sporcu zenginliğini adeta geliri daimi ''akmasada damlayan'' bir gelir kaynağı misali görmekte İl spor Müdürlüğü denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır.

İlk hafta sonu tunuvalarının yapılması örneğin büyük bir icat.Bu turnuvalar da sporcular dan herhangi bir makbuz karşığı olmadan para toplanır. Maddi ödüller verilir.50 sporcunun Katıldığı turnuvada 10 Hakem bulunur.Turnuvanın sahibi Satranç İl temsilciliğidir.Soruyorum; Resmi organizasyonlar da evrak karşılığı olmadan para toplanır veya dağıtılır mı??Ayrıca Satranç il temsilcisi 2005 Yılından itibaren İlimizde yapılan yaş gurupları İl Birinciliği ve Seçme Turnuvalarından topladığı katılım payını İzmir Kahramanlar İş Bankası şubesinde Satranç İl Temsilcisinin kendi adına açılmış bir banka hesabına yatırılmasını istemiş ve yatırılmıştır.Sadece bu yıl alınan katkı payı TSF hesabına yatırıldı.Bunu bir sporcu velisinin uyarı ile fark ettim.

Bu yazıyı forum ortamında yazmama sebep olan aşağıda ki konuyu da sizlerin takdirine bırakıyorum.

izmir.tsf.org.tr/ web sitesinde ki duyuru.

İzmir Satranç Ailesine Duyurulur !…

12.02.2010 Cuma günü saat:18:30′da İzmir Vesta Otel’de yapılacak olan bilgilendirme toplantısına isteyen bütün satrançseverler davetlidir.
Adres: Vesta Otel
1475 Sokak No: 3 Alsancak (Büyük Migros Yanı)
Tel: 421 56 09

Emin Yasa Altun
07 Şubat 2010, 16:32'de yazılmış. | Permalink
BEYAZ FİL SATRANÇ MERKEZİ olarak ilgili toplantıya katılacağımızı bildiririz.

Enis Bilyap
08 Şubat 2010, 11:30'de yazılmış. | Permalink
12.02.2010 Cuma günü saat:18:30?da İzmir Vesta Otel?de yapılacak olan bilgilendirme toplantısının içeriği nedir?
Hakemlerle ilgili mi?, antrenörlerle ilgili mi?, Veliler ile ilgili mi?
Detaylı bilgi verirseniz seviniriz.
Enis Bilyap

Oğuz Cem AKIN
08 Şubat 2010, 15:37'de yazılmış. | Permalink
Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federsyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.

Ve ben bu sayfaya aşağıda verdiğim metni eklemek istedim.

Sayın Yetkili;

İzmir satranç camiasına yönelik duyurunuz içeriği belirtilmeden yapılmış olmasına rağmen kesinlikle ilgimizi çekti.
Öncelikle bilgilenme toplantısı ucu açık bir kavram.İnsanın aklına böyle bir toplantı neden İl Spor Müdürlüğü tesislerinde yapılmıyor da özel bir otelde yapılıyor diye önemli bir soru takılıyor!

TSF sitesinde ki linklerden Ankara, İstanbul, Konya, Adana, Antalya, Denizli illerinin web sitelerini gezdim.Ayrıca TSF sitesini de tekrar dikkatlice gözden geçirdim.İllerde lisans işlemleri ilgili herhangi bir değişiklik yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok.

'''' Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federsyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.''''

Sayın Oğuz Cem AKIN ' ın bu açıklaması Sayın Bilyap'ın sorduğu sorunun içeriğini cevaplamıyor.Ayrıca ' bir bilgilendirme toplantısı ' ve ''gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.'' şeklinde ki cümleler pazarlama fimalarının muhtemelen ihtiyacımız olmayan bir ürünü bize pazalamaya çalışırken kullandıkları cümleler ile benzeş.

Biz zaten bu siteyi takip ediyoruz.Burada yazdıklarınızı büyük bir ilgi ile okuruz.

Ayrıca Sayın Emin Yasa Altun İl Temsilciliği 'nde aktif olarak görevli bir çalışan.Duyuruya ilk mesajıda o göndermiş!!Sayın ALTUN mesajınızı kitleleri etkilemeye ve yönledirmeye yönelik bir yapısıvar.Buna sosyolojide santrifüj etkisi yaratmak denir ki bunu bir il temsilciliği çalışanı olarak sizin yapıyor olmanız içeriği havada bir toplantı çağrısı için ilgi çekici'?

Soruyorum;

Biz bu toplantıya niçin gelelim??

Gelmezisen gelme!Biz gelmek isteyenlere duyururu yaptık.Anlayana sivri sinek saz diyebilirsiniz.Yada sizlerden daha ciddi bir açıklama okuma şasımız olur belki.

Sonuçta; siz toplatıyı yapıyor iseniz bende izlemeye geleceğim.Nüktedan il temsilcimizin konuşmalarını her zaman hiç bir kelimesini kaçırmamaya çalışarak dinledim.Bakalım bu sefer neler söyleyecek!?

Aşağıda siteki duyurunun görünen ön yüzünü de veriyorum.Benim kendilerine sorduğum soru yanıtsız kaldığı gibi eleştirimde ''Yorumunuz yöneticinin onayı için bekliyor.'' ibaresi ile askıda bırakıldı.

İzmir GSGM yetkililerine bu toplantının bilgileri dahilinde olup olmadığını sordum.Verdiklleri cevaplardan kendilerinin bilgisi olmadan yapılan çalışma olduğu izlenimi edindim.Bütün bu çabalarım ve bilği edinme çabam sonuç verdi.Yazım izmir.tsf.org.tr de yayınlandı!! Ve aldığım cevap.(foto 5 te de görebilirsiniz.)

Hayret doğrusu.

oguzcemakin10 Şubat 2010, 15:16'de yazılmış. | PermalinkSayın Gümüştekin,Yazınız için teşekkürler. Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz. Hepimiz birer satrançseveriz. Gönüllülük esasında bu işleri yapmaktayız. Sizin söyleyecekleriniz varsa lütfen geliniz. Sağlayacağınız her katkı bizleri daha ileri götürecektir.Saygılar
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu?? - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 10-02-2010, 16:14
WEB DE GÖRÜNÜM - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 10-02-2010, 16:43
Ne yazık ki? - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 16-02-2010, 20:37
Yeni Veriler 1 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 18-02-2010, 16:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 12:58
1001 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 24-02-2010, 21:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 23:50
3 N 1 K (1) - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 03-03-2010, 22:14
GÜZEL İZMİR!!! - Yazar: Eray Selim Er - 11-03-2010, 19:40
SONUÇ ALMADAN ASLA!! - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 25-09-2010, 21:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: İskender Altındiş - 02-10-2010, 11:48
Ek Bilgiler - Yazar: İskender Altındiş - 03-10-2010, 19:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 23-11-2010, 02:05