Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??
.

GÜZEL İZMİR!!!

. Sayın Hüseyin Aktaş,Sayın Gümüştekin'e hitaben 'Aradığını bilmeyen bulduğunu anlayamaz' başlıklı yazısını yayınladığı sırada ben de aynı yazıları okuyup anlamaya çalışarak ve Sayın Gümüştekin'e sorduğum sorulara karşılık bana gönderdiği mailleri de birleştirip biraz kendi yorumlarımla birlikte bir özet yapıp yayınlamak üzere çalışıyordum. (Kendisi tekrar bu konu üzerine yorum içeren herhangi bir yazı yazmayı düşünmüyor.) Mealen yazı yazmanın zorluğu büyük olsa bile benimde bu konuya katkıda bulunabileceğim ek bilgilerim var.

Sayın Hüseyin Gümüştekin'in ''Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu?? '' başlıklı yazısını forumda ilk yayınladığında okuduğumda bende büyük bir şaşkınlık yaşadığımı söylemek isterim. Renkli gazetelerin üçüncü sayfa haberlerindekine benzer bir olay olmuş izlenimi veriyordu. Hemen büyük bir merakla kendisine mail ile bazı şeyleri sorma gereği duydum. Eylül ayında İzmir'de yapılan açık turnuvayı ziyaret etmiş ve turnuva sırasında turnuvada oynayan bir sporcu ile kitap sergisi önünde söyleşip enteresan şeyler konuşup anlatan bir kişi görüp tanışmış ve kendisinin "'İzmir- Tsf- Türkiye satranç camiası ve geçmiş "' ile ilgili anlattıklarını dinleyip bazı sorular sormuştum. Bu yazılanların anlatılanlar ile benzerlikleri vardı. Sadece benim konuşup tanıştığım kişinin kullandığı üslup ile yazılar arasında ki farkı kolay anladım.Bu yazılarda daha farklı bir dil vardı.

Yazılı iletişimimizden anladığım kadarıyla benim konuştuğum kişi ile Sayın Yazar tanışıyorlar. Ben bu yazıları yorumlayarak özetledim ve yayınlamadan önce göz atması için Sayın Gümüştekin'e gönderdim.İtirazı olan yerlerin önemli bölümünü değiştirdim.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öncelikle yazının ilk beş paragrafından ben izmir.tsf.org.tr sitesinde ki bir toplantı duyurusu ve bununla birlikte gelişen karşılıklı yazışmalar sırasında yaşanan bir tartışmanın olduğunu ve web sayfasını yönetenlerin bu yazışmalarda kendisine yönelik yazdıkları cevaplara ve siteyi yönetenlerin kötü yönetiminden kaynaklandığını düşündüğü bu soruna duyduğu tepkiyi
mümkün olduğu kadar belgeleyerek satranç kamuoyuna sunmaya çalışıyor.

ALTUN Emin Yasa
11 Şubat 2010, 13:21'de yazılmış. | Permalink
Emin Yasa Altun
11 Şubat 2010, 13:58'de yazılmış. | Permalink

Başlıkları ile kendisine yönelik olarak iki yazı web sayfasında yayınlanmış olmasına rağmen kendi yazdığı yazı yayınlanmamış durumda. Kendi yazısına yönelik başka bir veri-yorum içeren yazı daha yayınlanınca, adı geçen web sayfasında hiç yayınlanmadan silinmiş olan aşağıda ki yazıyı da aynı başlık altına gönderiyor ve bazı cevaplar alıyor. Aşağıda alıntı yapıyorum:

""Oğuz Cem AKIN
08 Şubat 2010, 15:37'de yazılmış. | Permalink
Yapılacak toplantı bir bilgilendirme toplantısıdır. Federasyonun illerdeki lisans işlemleri ile ve gelişen yeni değişiklikler ile ilgilidir.""

------------------------------------------------

---Emrah Coşkun İsimli yazar Antalya’da TYG Şampiyonası kapanış töreninde TSF Başkanı Sayın Yazıcı'nın yaptığı bir açıklamayı naklediyor ve Sayın Gümüştekin cevap yazıyor:

""Sayın Coşkun,
Öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Bahsettiğiniz konu ile ilgili olarak TSF web sitesinde herhangi bir açıklama veya haber yok.Sayın Başkan bu gibi yenikleri ve düşüncelerini genellikle Web sayfasındaki sütununda bizlerle paylaşıyor.Bu konuda bilgi sahibi olmak için Antalya’da TYG Şampiyonası kapanış töreninde bulunmak gerekiyormuş demek ki.
Özetle sizin de belirttiğiniz gibi Sayın Başkan ”’kulüp ve merkezlerinin de gelir sağlamasına yönelik çalışma yapacaklarını”’ söylemiş.Mesleğim gereği hukuka meraklıyım.Bazan ukalalık yapıp avukatıma akıl verdiğim bile olur.Sayın Başkan satrancın gelişimine yönelik bir çok yeniliğin yaratıcısı ve öncüsü.Muhtemelen sizin bahsettiğiniz konuyu yeni gündemine almış.Bu yüzden bahsedilen konuda gerekli prosedür ve uygulama esaslarını oluşturmak için çalışma başlatmaktan bahsetmiş olmalı.Yapılacak çalışma TSF özerk olmasına rağmen Başkan dahil diğer yöneticilerin de çabaları ile üst kurumların bilgisi ve onayı alınarak sonuçlanacak bir süreç.Niyet veya hedef konumunda ki yeniliği tanıtmak için kendine vazife çıkarıp içeriği belirsiz bir duyuru yapmak biraz tuhaf değil mi sizce?

Ayrıca siz Sayın Akın?ı, Sayın Yüce?yi ve diğer arkadaşlarını yakından tanıyorsunuz sanırım.Benim böyle bir yakınlığım yok Kendileri hakkında herhangi bir menfi fikrim yada özel gözlemim yok.
Siz bu sayfaya mesaj gönderdiğiniz sırada sanırım Sayın Akın?ın bana hitaben yazdığı yazıyı da okumuşsunuzdur diye düşünüyorum.Sizce ”’Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz.”’ ifadesi ile anlatılmak istenilen nedir.Bu web sitesi tsf. org.tr’ ın bir uzantısı değil mi?”İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları” olmayan kişiler nasıl olupta bu web sitesini yönetiyor?Ve nasıl olupta İzmir satranç sporu ile ilgilenen kişileri resmi bir konu ile ilgili bir toplantıya davet ediyor?

Cevat Fehmi Başkut’un ”Buzlar Çözülmeden” isimli eserini bilirsiniz sanırım.

Ben yazılarıma mail adresimi de ekliyorum.Ayrıca bu konu üzerine yazdıklarımı [email protected] [email protected] ve forum.satranc.biz adreslerine de gönderdim.

Saygılarımla.

[email protected]

-----------------------------------------------------------

Bu arada Sayın Gümüştekin bu web sayfasını İzmir'e yakışır nitelik ve yeterlilikte bulmuyor.Örneğin ana sayfada ki Kulüpler sekmesi:

Iu_QJ.jpg

.Başlığı altındaki ikinci ve beşinci başlık spor kulübü değil satranç eğitimi verilen kurumlarmış ve İzmir ilinde satranç branşı aktif olup yöresel lige katılan diğer spor kulüpleri ile satranç eğitimi veren diğer önemli merkezler, örneğin en önemlisi İSEM bile burada yer almıyormuş.

Ben de konuyu merak ederek ortalama 25-30 büyük ilin web sayfasına baktım. İzmir iline ait bu web sayfası gerçekten içerik, veriler yönünden ve bölgesel bilgi olarak çok geri kalmış. İstanbul ile kıyaslayıp bir şeyler yazayım dedim. Fakat kıyaslanamaz olduğuna kanaat getirdim!Örneğin pek çok ilin web sayfasında o ilin hakemlerinin ve satranç branşı aktif olan spor kulüplerinin listesi detaylı olarak var.Mhk başkanı da olan il temsilcisinin bulunduğu ilin sitesinde hakemlerin listesi bile yok.(Yokların bir listesini yapayım dedim.Fakat nafile.TSF'nin il temsilcilikleri linklerinde biraz gezinince bu web sayfasının tasnif dışı kategoride incelenebilir olduğuna kanaat getirdim.)

Bir önce ki yazısında Sayın Gümüştekin aşağıda alıntı yaptığım değerlendirmeyi yapmıştı

""İzmir'li spor yöneticilerine önemle altını çizerek söylüyorum; GSİM Satranç İl Temsilciliği para toplayarak her ay yaptığı bu 12 yaş altı turnuvalara son vermeli ve İzmir İl'in de ki spor kulübü, satranç eğitim merkezi ve özel okul ve sponsörlerin yapacakları turnuvaların önü açılarak (Boş zaman bırakarak da diyebilirim.Çünkü yoğun okul temposu satranç eğitimi ve yarışma takvimi önemli bir koordinasyon sorunu yaratıyor.) bu kurumların da hem kendilerini güçlendirmesi sağlanmalı hemde satranç sporunun yönetimin de sağ duyu unsurunun kitlelerin kanaatine uygun gelişimini sağlayacak yönetimsel gelişimin temelleri atılmalıdır.(Yani yöresel lig karşılaşmaları sembolik yapılmasın spor kulüpleri ete kemiğe bürünmüş sağlam yapılanmalar olsun ,İlçelerde ki gençlerde satranç oynasın yeni spor yöneticileri oluşsun ve başınıza bela olsun diyorum.)""

Bu yazı yayınlanınca web sayfasını yönetenler yöresel yarışmalarla ile ilgili yapılması gereken çalışmaları hatırlamış olmalılar. Web sayfasına hemen lig yarışmaları ile ilgili duyuruyu koydular.Bu duyuru İstanbul ve pek çok ilde 15 Şubat tarihi civarında yapılmıştı.Federasyonun yönetmeliğine bakılırsa İzmir ilinde lig karşılaşmaları bu duyurudan sonra görevini ihmal edenlere özel tolerans tanınmazsa zor yapılır gözüküyor.(Zaten son altı yıldır aksayarak yapılıyormuş.)

JmOq9.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

. Yine yazılardaki önemli bir bölüm : 'İzmir satranç il yönetimi satranç spor ortamının tabanından uzak -----------İl spor Müdürlüğü denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır.' diye devam eden hüküm diye düşünüyorum.

Sayın Gümüştekin toplantının il spor müdürlüğünün izni olmadan yapıldığı izlenimi edinmiş ve kendisinin takibi neticesinde önce toplantı bir hafta sonraya ertelenmiş daha sonrada toplantının yapılacağı gün saat 15:00 gibi iptal edildiği bilgisi web sayfasında yer almış. Ertelenen toplantının yapıldığı gün sabah saatlerinde acaba çiçek göndersem uygun olur mu diyerek öğle saatlerinde toplantının yapılacağı salona gittiğini bahsi geçen yerin bir toplantı salonu değil 30 kişilik küçük bir restoran olduğu için bu niyetinden vazgeçtiğini söylüyor.

--------------------------------------------------
"İzmir GSİM yetkililerine bu toplantının bilgileri dahilinde olup olmadığını sordum.Verdikleri cevaplardan kendilerinin bilgisi olmadan yapılan çalışma olduğu izlenimi edindim.Bütün bu çabalarım ve bilgi edinme çabam sonuç verdi.Yazım izmir.tsf.org.tr de yayınlandı!!Ve aldığım cevap.(foto 5 te de görebilirsiniz.)"

Özetle: İl Temsilciliği kamuya açık tüm etkinliklerinde yapması gereken normal yöntem olan 'GSİM den onay alma ve bilgilendirme' sürecini bu toplantı çağrısını yaparken uygulamamış görünüyor.Ertelenen toplantı temsil vasfı göreceli yöneticilerin anlık olarak uydurdukları bir gerekçe ile yapılacaktı ve altı doldurulamadığı için (içeriği uydurma, geçersiz,aldatmaca,....) yapılamaz durumdaydı izlenimi veriyor.

Sayın Gümüştekin'in sinirlerini bozan ve "Cevat Fehmi Başkut’un ”Buzlar Çözülmeden” isimli eserini bilirsiniz sanırım." diye hicvetmesine yol açan web sayfasını yönetenlerin verdikleri alaycı-yersiz-yetersiz cevaplar ve görünüme şaşırmamak elde değil.Bu yaklaşım ve yönetim biçimi " denetiminden uzak özerk bir kurum gibi yaşamaktadır." cümlesinden daha fazlasını hak ediyor.

"oguzcemakin10 Şubat 2010, 15:16'de yazılmış. | PermalinkSayın Gümüştekin,Yazınız için teşekkürler. Bizler İl temsilciliğinin veya TSF nin çalışanları değiliz. Hepimiz birer satrançseveriz. Gönüllülük esasında bu işleri yapmaktayız. Sizin söyleyecekleriniz varsa lütfen geliniz. Sağlayacağınız her katkı bizleri daha ileri götürecektir.Saygılar"

Ve web sitesinde değişen bir detay daha:

IHL0J.jpg

JsFAi.jpg

Eğer bu yazımı okumuş iseniz önce kendi ilinizin tsf.org.tr uzantılı web sayfasını http://izmir.tsf.org.tr/ ile birlikte açıp şöyle bir kıyaslayın lütfen. Ben kendi adıma http://istanbul.tsf.org.tr/ 'ı hazırlayıp yöneten İl Temsilciliği çalışanlarını kutluyorum.

Gençlik ve Spor Müdürlüğü İl Spor Dalı Temsilciliği Yönetmeliğini günümüzün ihtiyaçları yaşanan sorunlar yönünden inceliyorum. Yaşanan sorunlar 'sonuçtan sebebe giderek' sporcuların lehine bir yönetimsel değişimin zorunlu olduğunu gösteriyor. Bakınız: http://turkiyesatrancforum.com/viewtopic.php?f=11&t=166

----------------------------------------------------------------------

Türkiye' de Satranç il yönetimin de çalışan kişiler kendi aralarında satranç oynuyorlarmıdır? Kendileri veya çocukları , eşleri gibi satranç ile sporcu olarak hiç bir yakınlığı olmayan kaç kişi satranç il temsilcisiği veya alt kurumlarında görevlendirilmiştir? Bir spor dalında yönetici olmak için öncelikle o sporu yapabiliyor ( bilimsel anlam da spor olarak algılayıp sporu kuralları dahilinde canlı icra edebilme becerisinden bahsediyorum.) olmak öncelikli bir liyakat şartı değilmidir. Her kuralın yazılı olması gerekmez!! Tersi durumlar " Kervanın yükünü develer çeker, deve kervanını da nihayetin de bir eşek çeker!" misali bir Anadolu yörük deyişiyle özetlenmiş duruma dönüşür ki benim artık bu konuda büyük şüphelerim var!?

. Eray Selim Er
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
WEB DE GÖRÜNÜM - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 10-02-2010, 16:43
Ne yazık ki? - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 16-02-2010, 20:37
Yeni Veriler 1 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 18-02-2010, 16:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 12:58
1001 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 24-02-2010, 21:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 23:50
3 N 1 K (1) - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 03-03-2010, 22:14
GÜZEL İZMİR!!! - Yazar: Eray Selim Er - 11-03-2010, 19:40
SONUÇ ALMADAN ASLA!! - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 25-09-2010, 21:47