Sadece İzmir Satranç Ailesinin Sorunumu??
İzmir İl Spor Müdürlüğü çalışanları Uyuyor mu?

Yoksa bu okunması ve incelenmesi saatler alan yazının başında ki tartışmaya nedeni; esas konu olan 'Resmi bir fahri görevi üstlenmiş kişilerin biz gönüllü çalışıyoruz. Yaptığımız işleri eleştiremezsiniz. Hatalı işler de yapsak, sizlere zararlar vermiş ve vermeye devam ediyor olsak bile gönlümüzden geçmediği için yapıştığımız koltuklardan kalkmayız ' tavrı Devlet memuru olan İl yöneticilerini de mi yıldırmış.

Bugün elime İzmir İl Spor Müdürlüğüne verilmiş yeni bir dilekceyi okuma şansı geçti.( Yaklaşık onbeş gün önce verilmiş. Evrak kayıt no:7767 )

Hiç bir zaman yazılı bir cevabının alınamayacağını düşündüğüm bu şikayet içerikli dilekçeyi ismini açıklamak istemeyen arkadaşımın izni ile bir bilgilendirme yazısı olarak yayınlıyor; yorumu sizlere bırakıyorum.

T.C. İzmir Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne:
                                                                                                                İzmir

Konu: 2010 yılı İl faaliyet programında yer alan İzmir İl Birinciliği turnuvası tüzüğünde Özerk Federasyon hesabına para yatıma zorunluluğu bulunması hk.

16-EKİM-2010 tarihinde Halkapınar Stadyum alanında ki satranç salonunda başlayan ve 31-Ekim-2010' da sonlanacak olan İzmir İl Birinciliği Final Karşılaşmaları'na sporcu olarak başvuruda bulundum ve adı geçen turnuvada yarışmacı olarak da bulunuyorum.

Turnuvaya katılım için başvuru sırasında; yarışma tüzüğünde bulunan 'İş Bankası'nda ki Tsf lisans ayrıcalıklı hesabına İzmir İl Birinciliği Katılım Payı yazdırılarak para yatırılması' şartını diğer sporcular gibi ben de yerine getirmek zorunda kaldım.

Lisans kontrolü ve teknik toplantı sırasında, özenli bir şekilde; şahsıma yönelik olarak Özerk Federasyon Hesabı'na para yatırıp yatırmadığım ve dekontu sorulmamasına rağmen, diğer sporcuların banka dekontlarının kontrol edilerek not edildiğini de izledim.

T.C. İzmir Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün satranç branşı ile ilgili olarak yapacağı faaliyetler arasında yapılması doğal gereklilik icap eden bu temel yarışmanın katılımcılarına hangi yasal dayanak veya gerekçe ile ''Özerk Federasyon Hesabına para yatırılmadan
katılınamaz'' şeklinde zorunluluk içeren bir tüzük maddesi konulmuştur?

'10 TL gibi bir rakam'; sporculara maddi getirisi olmayan amatör bir spor olan satranç dalında, yarışmaya katılan sporcuların, sportif gelişimleri için yaptıkları diğer masrafları ile kıyaslandığında görece küçük bir rakam olsa dahi, destek olunması gereken amatör bir spor
dalının sporcularına destek değil, köstek olarak telafisi imkansız olumsuz sonuçlar oluşturacak niteliktedir. Nitekim yapılan turnuva Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Federasyonun kurulduğu ve İzmir İli'nde  Federasyona bağlı bir İl Temsilcisinin görev yapmaya başladığı 1991 yılından bu yana yapılmış en zayıf turnuva niteliğine haizdir. ( Son 19 yılın en zayıf İl Birinciliği yarışması.)

Özerk Federasyon hesabına para yatırma zorunluluğu konulması hangi yasa-yönetmelik veya yürütme prosedürü maddesine dayanılarak yapılmaktadır?

Eğer yasal bir dayanağı yoksa ve Müdürlüğünüz tarafından da gereksiz hatta yanlış bir uygulama olarak görülen sehven yapılmış bir yanlış uygulama ise Tsf hesabına yatırmak zorunda bırakıldığım 10 TL'nin adı geçen kurum tarafından, Müdürlüğünüz görevlileri aracılığı ile sporcu lisans hesabıma iade edilmesini talep ediyorum. Gerekirse bu konuda diğer yasal haklarımı da aramak konusunda kararlıyım. Tsf hesabına yatırmak zorunda bırakıldığım10 TL'nin dekontunu da dilekçemin ekinde sunuyorum.

Ayrıca, böylesi bir uygulamanın İzmir'den başka bir İl'de yapıldığını göremiyoruz. Bu konu satranç branşında aktif olan sporcuların, antrenörlerin ve hakemlerin katıldığı ve haber-yorum içeren yazılar yazdığı forum ve haber portallarında da alay konusu edilmektedir.

Durumu bilginize sunar gereğini arz ederim.
Saygılarımla.

Değişmeyen tek şey değişimdir!
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
WEB DE GÖRÜNÜM - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 10-02-2010, 16:43
Ne yazık ki? - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 16-02-2010, 20:37
Yeni Veriler 1 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 18-02-2010, 16:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 12:58
1001 - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 24-02-2010, 21:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-02-2010, 23:50
3 N 1 K (1) - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 03-03-2010, 22:14
GÜZEL İZMİR!!! - Yazar: Eray Selim Er - 11-03-2010, 19:40
SONUÇ ALMADAN ASLA!! - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 25-09-2010, 21:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: İskender Altındiş - 02-10-2010, 11:48
Ek Bilgiler - Yazar: İskender Altındiş - 03-10-2010, 19:51
İzmir İl Spor Müdürlüğü çalışanları Uyuyor mu? - Yazar: Mehmet Karadaş - 05-11-2010, 12:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 23-11-2010, 02:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 14-04-2011, 14:07
Dürüstlük!... - Yazar: Hüseyin Altıntekin - 15-04-2011, 13:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 15-04-2011, 15:22
"İki" - Yazar: Hüseyin Gümüştekin - 26-04-2011, 13:53
Hayatın Öznesi - Yazar: Hüseyin Altıntekin - 07-05-2011, 19:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: o.ozkan - 05-07-2012, 13:18

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi