On Yaş Grubunda Tarihi Olay..
Sayın Mahir Tüzel ve Menderes bey,dijital saatteki hamle sayısının yeterli kanıt olamayacağında hem fikirler.Ama tek delil saatler değil.Notasyon kağıtları da var.Nida satranç merkezinin açıklamasında,dört hamlenin rakip tarafından, oynanmış gibi notasyon kağıdına yazıldığından da bahsedilmektedir.Açıklama aynen şöyle," bu yaptığı hamleleri kendi notasyon kağıdına oynanmış gibi kaydettiğini fark etti." Her halde hakem heyeti notasyon kağıdındaki bu 'yazı farklılığını' fark etti ki bir hilenin varlığını kabul etti. Yaptırım uygulanmaması da çocuğun korunması amacı güttüğünü zannediyorum.Yukarıda da yazdığım gibi ,asıl sorumlularla maçtan sonra görüşülmüşmüdür bu daha önemlidir.Ayrıca bu yaşlarda, deneyimli öğretmenler, hiç bir delile dahi gerek duymadan sınıf içindeki anlaşmazlıklarda kimin haklı kimin haksız olduğunu kolayca belirliyebilmektedirler.Yarışmada TSF psikolog bulundurmuştur.Bu gibi durumlarda yarışmacılarla yapılacak bir bir görüşmeler durumun aydınlığa çıkartılmasına faydalı olacaktır.

Mahir beye bir sitemim var,10 yaşındaki çocuğu korumaya çalışırken karşısındaki çocuğun da 10 yaşında olduğunu unutmamak lazım diye düşünüyorum.Suçlanan çocuk mağdursa,suçlamaya yapan çocuğun yediği halt ,diğerinden daha mı hafiftir ?
Bence gerçek ,görevli hakemler tarafından belirlenmiş ve çocukların "tekrar ediyorum" mağdur olmaması açısından maça devam ettirilmiştir.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
On Yaş Grubunda Tarihi Olay.. - Yazar: Selçuk Aydın - 14-02-2010, 13:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: TUNCAY ŞEN - 15-02-2010, 01:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Selçuk Aydın - 16-02-2010, 11:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mahir Tuzel - 16-02-2010, 17:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 17-02-2010, 09:30
kanıt - Yazar: Selçuk Aydın - 18-02-2010, 10:09
Re: kanıt - Yazar: Mahir Tuzel - 21-02-2010, 22:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 27-02-2010, 18:08
zor sorunun cevabı.. - Yazar: Selçuk Aydın - 02-03-2010, 10:59

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi