VAN İLİMİZDEN HABERLER
9McVA.jpg

Van Satranç Antrenörleri Gelişim Semineri

Temsilciliğimizce 16.10.2010 tarihinde Van Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda Van İli Satranç Antrenörlerine yönelik yaklaşık 3 saat kadar süren ve il merkezi ve ilçelerinden gelen 97 anternörümüzün katılımıyla Satranç Antrenörleri gelişim semineri verildi.

Seminerde dünya ülkeleri ve Türkiye’deki satrancın gelişimi ve ilimizin bu gelişim hızına ayak uydurabilmesi için gerekli projeler
İl temsilciliğimizce satranç antrenörlerimizle paylaşıldı. Ülkemizde satranç sporunun son 10 yıllık doğru yönetimi ve bu doğru yönetimle beraber gelen olağan başarılarının aslında ilimiz için bir örnek teşkil etmesi gerektiği,bu yönetim tarzının yerelde de uygulanabileceği dile getirildi.TSF’un son yıllardaki projeleri,ulusal ve uluslararası yapmış olduğu turnuvalar ve etkinlikler antrenörlerimize anlatıldı ve bunların aslında ilimiz için örnek olabileceği dile getirildi. Antrenörlerimizin önerileri ve sorunları mercek altına alındı.

Temsilciliğimizce satranç kültürünün yaşadığımız coğrafyadaki önemi ve bu kültürün yaygınlaşması adına satrancın gelişmesinde en önemli faktör olan turnuvalara sporcularını yönlendirmeleri istendi.
Sorunlarımızın daha kolay çözülebilmesi için 5 asil ve 5 yedek üyeden oluşan Van İli Satranç Antrenörleri Kurulu oluşturuldu.

Yeni oluşturulan bu kurulun amacı satranç sporunu yaymak ve satrancın kalitesini yükseltmek adına satranç sporcularını yetiştiren antrenörlerimizi eğitim verdikleri yerlerde ziyaret etmek,ihtiyaçlarına Türkiye Satranç Federasyonu İl Temsilciliği olarak çözüm arayışına girmektir. Satranç turnuvasında bir sporcudan beklenen ve yapması gereken ne varsa ilk önce satranç antrenörlerinin yaşaması tavsiye edildi.

Bu vesileyle ilimizde (ve emin olmamakla beraber belkide ülkemizde) ilk kez Satranç Antrenörleri Turnuvası yapılması ve bu turnuvada kazanılacak tecrübelerin(Turnuva kültürünün) öğrencilere aktarılması önerildi.

Geçen yıl ilk kez katıldığım İl Temsilcileri toplantısında değerli başkanımız Ali Nihat Yazıcı beyle olan görüşmemizde kendisinin ‘’Ben Türkiye Satranç Federasyonunun başkanıyım sen de kendi ilinde beni ve yönetim kurulu üyelerini temsil ettiğin için oranın başkanısın’’ ifadesi beni çok etkilemişti.Başkanımızın bize olan güveninden yola çıkarak ilimizdeki satrancın hak ettiği yeri yakalaması için başta federasyonumuzun desteği olmak üzere tüm Van ilindeki satrançseverler ve kurumlarla elele vererek elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedeflemekteyiz.

1.Van Satranç Antrenörleri Satranç Turnuvası

İlimizde 22-23 Ekim 2010 tarihinde Van Satranç Eğitim Merkezimizde 1.Van Satranç Antrenörleri Satranç Turnuvası düzenlendi.Turnuva ilimizde görev yapan 28 antrenörümüzün katılımıyla gerçekleşdi.5 tur İsviçre Sistemi üzerinden 45’+30’’ eklemeli zaman dilimiyle oynanan turnuvada ilk üç dereceye giren antrenör sporcularımıza temsilciliğimizce plaket ve sıralamada ilk 13’e giren katılımcılara çeşitli ödüller verildi.Turnuvada ilk üç dereceği alan sporcular;

9MBS0.jpg

1.Zana ARSLANARGUN:Satranç 1.kademe yardımcı antrenör
2.Mesut ATABAY: Satranç 1.kademe yardımcı antrenör
3.Bilgin BERGE: Satranç 1.kademe yardımcı antrenör

9MrTr.jpg

TSF VAN İL TEMSİLCİSİ
ERDAL ARSLAN

9MhUS.jpg

9MLQA.jpg
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt

Bu Konudaki Yorumlar
VAN İLİMİZDEN HABERLER - Yazar: IhsanKILIC - 24-10-2010, 22:21