Dünya'nın önde gelen kadın satranççılarından eleştiri
Ateş Ağabey'in "böyle turnuvalar yapmak bizim için yararlı mıdır?" sorusunu "Elbette bu tür 'prestij' turnuvaları yapmak yararlıdır, ancak böylesi organizasyonu düzenlemek için ne kadar para gözden çıkarılmalıdır: ücret/performans oranı nedir?" şeklinde açarak tekrar sormak isterim. Ataman Aydoğdu'nun da belirttiği gibi, bu miktarda parayla alternatif bir sürü iş yapılması herhalde mümkün olabilirdi. Türkiye zaten bu tür bir sürü "prestij" turnuvasına ev sahipliği yapmış durumdadır. Önümüzdeki yıl Olimpiad bizdedir, vs.
Bana göre de gereğinden fazla bu tür turnuvalar yapmak hem bizi "alemin enayisi" durumuna sokuyor olabilir, hem de 100 tane "dört başı mamur" organizasyon yapmış durumda bile olsanız, 101.sinde bir terslik çıktığında, kimse ilk yüz başarıyı anımsamaz ve 101.sindeki tersliğinizle anımsanırsınız. İnsan tabiatı böyledir. Bundan sonraki doğal psikolojik adım da bu iş için bir günah keçisi aramak olacaktır.

- "The participants were charged 40 € for a ten-minute trip from the airport to the hotel. A local taxi would have been DRASTICALLY cheaper, and these taxis had room for at least three players. So basically we were being overcharged!"
Genel olarak gayet düzgün yapılmış çeviriyi okudum ancak burada "overcharged"ın taşı gediğine oturtan anlamı "bizi söğüşlediler"dir. Yukarıdaki ifadenin ne kadar gerçeği yansıttığını bilmiyorum ama altına bu kadar ciddi imza atılmış bir metin herhalde hikaye değildir. 10 dakikalık yola €40/kişi, Ankara ve İstanbul için pahalıdır. Herhalde Antakya için de pahalıdır. Bu ve yazıdaki benzeri şikayetler hakkında teker teker tatmin edici açıklamalar yapılmalıdır. Ortada kabahatler, kusurlar ya da hatalar varsa da açıkça özür dilenmelidir. Özür dilemenin kimseyi küçülttüğü görülmemiştir ancak doğru yerde doğru özrün kişiyi kimi zaman büyüttüğü görülmüştür. Ancak, görebildiğim kadarıyla şimdiye kadar böyle bir açıklama/özür/yalanlama/tekzip gelmediğine göre bundan sonra da gelmeyeceğini düşünmek herhalde mantıklı olacaktır. Elbette her yeri takip edemiyorum, böyle bir açıklama gelmişse lütfen yukarıdaki ifadeyi gözardı edin.
(Konu dışı ancak, yeri gelmişken belirtmek isterim: Mali kurul öncesinde Ali Nihat Bey'i destekler mahiyette genel içerikli bir yazı yazmıştım; çeşitli yollarla öğrendiğime göre 'Can, Ali Nihat'tan start almış yazıyor' da dahil söylenmedik şey kalmamış. Açıkça ifade etmek isterim ki, ben Ali Nihat, Kuvay Sanlı Bey'ler ya da başkalarının ne taraftarı ne de karşısındayım. Ali Nihat Bey'i, federasyon başkanı olmadığı günlerden tanırım ve o vakitlerden de sever ve saygı beslerim. Benim için o "Ali Nihat Ağabey"dir ama bu durum bir yerde ters gittiğini düşündüğüm bir olayı gördüğümde eleştiri hakkımı kullanmayacağım anlamına gelmez. Ayrıca bırakın "start almayı", en son kaç yıl önce karşılaştığımızı bile anımsamıyorum. Yapmayın, etmeyin. Ben satranç için kim iyi bir iş yapıyorsa/yapacaksa onun yanındayım. Bu kişinin adının Sayın Yazıcı, Sayın Sanlı ya da üçüncü bir kişi olup olmadığı benim için ikincil değerdedir: Önce yapılan işe, sonra kimin yaptığına bakarım; tam tersi değil.)
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: atti - 15-01-2011, 21:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 16-01-2011, 14:13
Oyun Yazma - Yazar: Cengiz Keleş - 17-01-2011, 16:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 17-01-2011, 16:30
Tercümesi - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 17:21
Re: Oyun Yazma - Yazar: Atilla Alpaslan - 17-01-2011, 17:24
Yazıcı'nın çaresizliği - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 17-01-2011, 22:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cengiz Keleş - 20-01-2011, 10:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Emine Alpaslan - 20-01-2011, 16:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ataman_aydogdu - 20-01-2011, 20:04