Türkiye şampiyonasında Anlaşmalı Beraberlikler
Merhabalar.Bilindiği üzere Türkiye şampiyonası Antalyada devam etmekte.Son turlara doğru 30 hamle tamamlanmadan ve hamle tekrarları olmadan üst masalarda anlaşmalı beraberlikler olmakta.Bildiğim kadarı ile FİDE' nin çıkardığı son kurallar gereğince berabere teklifi 30 hamle doldurulduktan sonra yapılmakta idi.Türkiyede bazı turnuvalarda bu kural ısrarla uygulanırken nedense üst düzey turnuvalarda uygulanmamakta.Esasen bende bu kuralın saçma bir kural olduğu görüşüne katılıyorum.Sporcular anlaştıktan sonra 200 hamlede oynasalar birbirlerini yenmeyecekleri için oyunu berabere bitirebilirler.Satrancın doğasında anlaşmalı beraberlikler vardır.Pendikte düzenlenen bir turnuvada iki öğrencinin maçında şöyle bir durum oluştu.her iki oyuncuda ilerleyen turlar sonunda henüz puan alamamışlar ve birbirlerine 30 hamle dolmadan berabere teklif ediyorlar.Amaç yarım puan alıp turnuvayı hiç değilse puan alıp tamamlamak.Ne varki sanıyorum aday hakemlerdi öğrencilerin berabere teklifini kabul etmeyip oyunu oynattılar.Şimdi ben öğrenci olsam onlar adına konuşsam Türkiye şampiyonasındaki durumu da gözlemleyerek şu soruyu soramazmıyım.Bize haksızlık yapıldı.(öğretmenim bize haksızlık yapıldı) katıldığım kocaeli bölgesindeki turnuvalarda da bu kural uygulanırken nasıl olurda herkese örnek olması gereken Türkiye şampiyonasında bu kural uygulanmaz.
Bu kural bence uygulanmamalı, satranç oyununda çifte standart olmamalı.
Sağlıcakla kalın.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye şampiyonasında Anlaşmalı Beraberlikler - Yazar: Erdem Pekol - 12-02-2011, 18:26
9.tur - Yazar: Erdem Pekol - 12-02-2011, 22:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: oguzcemakin - 14-02-2011, 17:58

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi