Satrancın Sonu Geldi mi?
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde dünya şampiyonluğu maçında Anand'ın rakibi olmak için 8 top GM (Aronian, Grishcuk, Topalov, Kamsky, Gelfand, Mamedyarov, Radjabov, Kramnik) arasında bir turnuva düzenlendi. Söz konusu turnuva Dünya Şampiyonunun rakibini belirleyeceği için ve rating listesinin en başındaki isimler oynayacağı için oldukça heyecanlıydım ancak ben kendi adıma turnuvayı bir fiyasko olarak nitelendiriyorum. Tabi ki önemli maçlar oynandı ancak maçların yaklaşık %80-90 ının berabere bitmesi ve bu beraberliklerin kimi zaman direkt açılış hamlelerin de sonra gerçekleşmesi beni hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle Kramnik gibi bir süre dünya şampiyonu olmuş bir ustanın bile beyaz taşlarla dahi neden kazanmak için bir çaba harcamıyormuş gibi göründüğünü anlayamıyorum. Acaba çaba harcıyorlar da satranç üst seviyelerde mükemmele ulaştı mı? Nakamura, Topalov, Ivanchuk gibi her zaman galibiyet için oynayan ustalar da var ama son zamanlarda özellikle GM turnuvalarında çok fazla beraberlik olmasının sebebi sizce nedir?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satrancın Sonu Geldi mi? - Yazar: thebestloser - 26-05-2011, 23:54
Tamamen Strateji - Yazar: Engin_AVCI - 27-05-2011, 09:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ayhan Mansız - 28-05-2011, 22:23

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi