40. Satranç Olimpiyatları-İstanbul : TSF Hakemleri Reddetti
Bilindiği üzere FIDE 2010 başkanlık seçimlerinde Sayın Ali Nihat Yazıcının Türkiye 'de yapılacak olimpiyatlara hakem göndermesini engellediği yedi Ülke Karpov desteklemişti. Bu ülkelerden Fransa , Almanya ve İsviçre Karpov başkanlığa aday göstermişlerdi.Halı hazırda Sayın Ali Nihat Yazıcının başkan yardımcılığı görevinde bulunduğu FIDE başkanı Kirsan Ilyumzhinov FIDE nin web sitesinde Rusya'nın, Arjantin'in ve Meksika'nın kendisini aday gösterdiğini yayınlamıştı ( 2010 seçim dönemi ). Karpov Rusya'nın Ilyumzhinov başkan adayı olarak gösterdiği haberinin yalan olduğu ve bu haberin FIDE nin internet sitesinden kaldırılmasını gerekçesiyle FIDE yi dava etmişti. Karpov 'un bu davasını şu anda hakemlerinin olimpiyatlarda görev alması başkanımız tarafından yapılan yazılı açıklamaylaı yasaklanan ülkeler desteklemişti.

Sayın Ali Nihat Yazıcı açıklama mektubundan özetle bu durumdan kısaca bahsediyor ve bu ülkelerin Karpova destek vererek ve bu güne kadar sürdürdükleri olumsuz tutumlarıyla FIDE yi maddi yönden zarara uğrattığını belirtiyor. Türk Satranç Federasyonunun her yıl 50-100 euro yardım yaptığını belirtiyor . Hakemleri 2012 satranç olimpiyatlarında görev alması yasaklanan ülkelerden İngiltere Satranç Federasyonu ise bu mektuba sert bir mektupla cevap verdi.

Ve Sayın Ali Nihat Yazıcı 'nın tutumunun ayrımcı politik bir tutum olduğunu belirterek FIDE kanunlarından 1.2, ve etik 2.2.3 belirtilen FIDE nin kar amacı olmayan bir kuruluş olduğu , herkese eşit haklar tanıdığı, politik, dini, ülkesel, sosyal ayrımcılığı ret ettiğini ve hakamlerin her türlü olumsuzluktan bitaraf - mesul tutulamayacağını hatırlattı ve Sayın Ali Nihat Yazıcı 'nın FIDE yasaları ve etik kurallarını aykırı olan bu ayrımcı politik kararı tekrar gözden geçirmesini istedi. Ben İngiliz Satranç Federasyonunun karşı mektubunu destekliyorum…
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 08-06-2012, 09:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: adamehmet77 - 10-06-2012, 19:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 12-06-2012, 11:10

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi