Suat Atalık Açık Mektup Çevirisi
Sevgili arkadaşım, beni yanlış anladınız.
Beni tanımadığınız için sanırım yazımı düşmanca saydınız.

Ben sadece iki üç yıldır lisanslı olarak satranç oynuyorum.
Yeniyim yani.
Oyunu çok sevdiğim için bu konuda bir program yazdım.
Beğenilir beğenilmez o ayrı konu.
Arkadaşlarım burada duyurmamı tavsiye ettiği için buraya üye oldum.

Sonra da gördüm ki satrancın bir de siyaseti varmış.
Federasyoncular ve diğerleri diye en azından iki grup var.
Bu beni çok üzdü açıkçası.
Buraya üye olduğum için ara sıra yazılan yazılara düşüncelerimi kısaca eklemeyi kendime hak olarak gördüm.

Sayın Suat Atalık 'a saygısızlık etmek ya da sayın Ali Nihat Yazıcı 'ya haksızlık etmek ne haddime.

Ben Suat Bey'i Türk biliyorum, kurduğu cümle Türk olmayan birinin kurmuş olduğu bir cümle gibi geldi bana, o nedenle de sadece bu cümleyi kurarken ne demek istemiş diye anlamaya çalıştım sadece.

Bir de şu var ki cümle tüm Türk'lerin Ali Nihat Yazıcı'dan memnun olduklarını söylüyor açıkça. Yani bu açıdan da anlam veremedim zira bu forumdan anlaşıldığı kadarıyla öyle değil gibi.

Dediğim gibi sevgili arkadaşım, beni yanlış anladınız.

Eminim bu forumda yazılanları Suat Bey okuyordur. Kendisine sınırsız ve de limitsiz saygılarımı sunarım.

Ve eminim Ali Nihat Bey de burada yazılanları okuyordur. Ona biraz kırgınım aslında, zira kendisinden beş altı aydır randevu talebim olmasına rağmen görüşemedim. Ya da görüştürülemedim diyeyim. Ama ona da sınırsız ve de limitsiz saygılarımı sunuyorum.

Ben hepiniz gibi satranç için birşeyler yapmaya çalışan biriyim.
Öğrendim ve kabul ettim ki Suat Bey Türk satranç tarihindeki en önemli izlerden biridir, ve yok sayılmamalıdır. Anlaşmazlıklar varsa konuşarak halledilmelidir.

Aynı şekilde araştırdım ve gördüm ki Ali Nihat Bey de Türk satranç tarihindeki en önemli izlerden biridir, neydi ne oldu diye araştırınca gördüm ki çok önemli ilerlemeler kaydedilmiş. Bunu rakamlar söylüyor. Beğenen var beğenmeyen var ama her iki durumda da sayın Yazıcı hiçbir şey yapmamış gibi gösterilmemelidir. Mali toplantıda ibra edilmedi diye yapılan her harcama için "vurun kahpeye" moduna girilmemelidir.

Ben aslında Türk satranç dünyasının neden çok tartıştığını anladım. Bu foruma giren ve yazı yazan ya da yazılanları takip edenlerin ortak bir özelliği var ki sorunun nedeni bu.

Hepsi de çok zeki. Çok akıllı. Bir cümle kuran bin pişman oluyor. Zira cümleden bin tane anlam çıkarılabiliyorsa mutlaka o anlamlar ortaya dökülüveriyor.

Sevgili arkadaşım sizin de durumunuz bu.
Muhtemelen fazlaca zeki bir insansınız.
Bu nedenle de benim yazdığımdan çıkarılabilecek anlamlardan birini hemen çıkarıverdiniz.

Ama gerçekten de beni yanlış anladınız.
Saygılar sunarım. Ve de başarılar dilerim.

(Şimdi bu yazıdan Allah bilir kaç anlam çıkarılır da sonuçta bana ne yapılır diye korkarak yazdım bilginiz olsun. Kırk katır mı kırk satır mı göreceğim artık. Kısmet...)

Bu Konudaki Yorumlar
Tercüme... - Yazar: abdulkadirbener - 02-07-2012, 18:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: adamehmet77 - 02-07-2012, 22:26
Yorum farkı... - Yazar: abdulkadirbener - 03-07-2012, 09:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: adamehmet77 - 05-07-2012, 06:57
Olmadı... - Yazar: abdulkadirbener - 05-07-2012, 10:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi