Spordaki Başarının Sınavdaki Başarıya Katkısı Olmalı mı?
"Eşitlik !" Üzerinde ciltlerce yazılır, çizilir, tartışılır.
Herkes "eşitlik" ister, ben de istiyorum.
Ama akademik eğitimimizi alırken bize şöyle dediler:
-"Eşitlik bir ütopyadır, mutlak eşitlik düşünülür ama uygulanamaz. Hayaldir, rüyadır.. falan filan.."
-"Ama hocam ya Anayasalarda yazan eşitlik meselesi nedir, o da mı yalan?"
-"Hepsi yalan evladım? İnsanlara eşitsiniz diyeceksin ki karmaşa çıkmasın."
-"Ama hocam o zaman insanlara eşit davranmayacakmışız gibi oluyor?"
-"Elbette evladım, eşitlik olursa ilerleme olmaz, gelişim olmaz, hukuki anlamda bile eşit davramazsın, faso fiso vs.vs..."

Ateş bey'in dediği gibi "yarışmada şartlar eşit olmalıdır" cümlesi bir hayali anlatıyor. Ama işin aslı öyle değil. Öyle olsaydı;

Ekonomik kalkınma olsun diye abuk subuk teşvik paketleri olmazdı, bir ilde verilen vergi diğer ildekinden farklı olamazdı,

Terör mağduru vatandaş diye bir tanım olmazdı ve bunlara bir takım iş avantajı maaş vs. sağlanmazdı,

Eşitlik olsaydı benim elektriğimle onun elektriğinin KW/saat ücreti aynı olurdu, benim suyumla başkalarının suyunun ücreti de aynı olurdu,

Satmak için su çıkarana teşvik ücreti ödenmez, bahçesini sulamak için su çıkarana "su belediyenindir!!" diyerek ceza kesilmezdi,

Ben elektriğimi ödemeyince haciz yemem, o ödemeyince de "olur böyle şeyler bak sen zaten mağdursun, bu seferlik sildim, bir daha olmaz dimi canım benim?" denmezdi,

Eşitlik olsaydı bankayı milyon milyon dolandıran adam "ekonomik borç yüzünden özgürlüğü kısıtlayıcı cezalar verilemez" deyip adam salınmaz, iki poğaça çaldığı için 13 yaşındaki çocuk 16 yıl hapse mahkum edilip elleri kelepçeli içeri alınmazdı,

Öyle olsaydı vergi borçları zırt pırt affedilmezdi, ödeyene "Al bu da sana kapak olsun" dercesine meydanlarda naralar atılmazdı,

Eşitlik olsaydı belediyelere nüfusuna göre oranlanmak kaydıyla eşit para dağıtılır kuralı işe yarardı.

Memurun suçu yüzünden yargılanması için amirinden izin alınmak zorunda kalınmazdı.

Bayan satranççılara her turnuvada anlamsızca "Al, sen bayansın ya bu madalya da senin olsun o zaman?" denmezdi.

Eşitlik olsaydı devlet bir işi ya da malzemeyi alacağı zaman "adama odaklı şartname" yazamazdı.

Eşit olsaydık daha binlerce saçmalık olmazdı.

Ama eşitlik olsaydı Nezihe Mengi bu Milletin adını yüceltebilmek için satranç turnuvalarında ya da çalışmalarında harcadığı zamanın bedelini ağır ödemiş olurdu. İyi ki bu konuda eşitlik uygulanmamış da o kızcağız %2 ya da %3 bilemiyorum artık, artı puan alabilmiş.

Eşitlik kuralı "Adalet" adına sık sık bozulur.
Ama görünen o ki eşitliği bozan kurallar her zaman "ADİL" olmuyor.
Bana sorsalar "Eşitlik mi istersin Adalet mi?"
Adalet isterdim. Çünkü eşitlik iyi gibi görünse de Nezihe'nin durumu gibi durumlar için adil olmuyor.

Nezihe Ezgi'nin durumu adaletle ilgili bence.
Bu meselede "Adalet" yerine gelmiştir.
Helal olsun. Hatta kuralın maddesinde yazdığı gibi "Uluslararası" şartı da olmayabilir. Ulusal dereceler alan sporcular da bu haktan yararlanabilir.

"Şart mı yani?" diye düşünenler olabilir.
Şart tabii ki.

"Puan vermesek ne kaybederiz?" diyenler olabilir.
Puan vermesek çok şey kaybetmeyiz elbette.
Ancak bazı şeyleri kazanamamış oluruz!! Mesele de bu zaten.

Hürmetler...

Not: Yukarıda şikayet ettiğim şeylerin hiçbirisi de siyasi bir görüşün ifadesi değildir, insani bir şikayet etme durumudur. Lütfen yanlış düşünülmesin. Zaten hepiniz de biliyorsunuz ki hangi siyasi düşünce iktidarda olursa olsun o yazanlar hep ordadır. Yaşı benim gibi yetenler bunu tecrübeyle bilirler...
Big Grin

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 13-07-2012, 12:43
Yorum farkı... - Yazar: abdulkadirbener - 13-07-2012, 14:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 13-07-2012, 18:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: erguvani - 13-07-2012, 20:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 13-07-2012, 21:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 13-07-2012, 23:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 14-07-2012, 10:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-07-2012, 12:17

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi