Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olimpiyatlara katılamıyor!
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Harun Taner,

İki soru sormuştum, bunlara cevap vermemişsiniz. Sanırım cevapları sadece siz veya ben değil, hepimiz çok iyi biliyoruz.

Sanki KKTC her yıl olimpiyatlara katılıyor da, bu yıl katılamıyormuş gibi, sanki KKTC futbolda, basketbolda, atletizmde kendi bayrağıyla temsil ediliyormuş da sadece satrançta böyle bir ayrıma uğramış gibi yanlış anlaşılacak şekilde başlık açmışsınız.

Olimpiyatların İstanbul'da düzenlenecek olmasından hareketle kaba kuvvete başvurmamızı ima ediyorsunuz. "Nasılsa olimpiyatlar bizde, sokuverelim bir KKTC takımı." diyorsunuz. Uluslararası hukuk yoluyla çözmeye yanaşmadığımız bir konuyu cambazlıkla oldu bittiye getirmemizi salık veriyorsunuz. Bu mümkün müdür?

KKTC topraklarında doğmuş bir sporcu engellense sizinle aynı şeyleri hissedebilirdim, bu bir ayrım olurdu.
Ne var ki böyle bir ayrım yok. Hepimiz bal gibi biliyoruz ki oralardan 2600'lük bir GM yetişse Türkiye A Milli takımında oynayacaktır, KKTC takımında değil! Veya dünya çapında bir sağ kanat oyuncusu yetişse A milli futbol takımımızda yeri hazırdır. İyi temsilde sorun yok gibi.

Şimdi başka konulara değinmek istemiyorum ama acaba oranın vatandaşı o bayrak altında mı temsil edilmek istiyor, o da tartışma konusu. Daha iki yıl önceki referandumda Türk tarafı büyük çoğunlukla birleşmeye evet, yani tek Kıbrıs devleti doğrultusunda oy kullanmışlardı. Bunları ne çabuk unutuyoruz! Eleştirmek için söylemiyorum, demek ki oranın vatandaşı mevcut konumundan pek memnun değil. Elbette bu seçimlerinin haklı gerekçeleri vardır.

Çok samimi bir his varsa, 5 takımdan birini KKTC doğumlu sporculara ayırırsınız, olur biter. Ama böylesi bir hissin sadece şimdi değil, hiçbir zaman olmadığını hepimiz biliyoruz.

Konuyu değerlendirdiğiniz ölçüt, şaka değilse, bana çok tuhaf geldi. Bir yerlerde kaç yıldır kan dökülüp dökülmediği bir devletin resmi varlığı ile ilgili hiçbir şekilde ölçüt olamaz. Terör olaylarında dökülen kan, kan değil mi? Kesinlikle şaka yapıyor olmalısınız...

Uluslararası kabulde KKTC diye bir ülke yok, bunu aklımızın bir köşesinde bulundurmamız yararlı olur düşüncesindeyim.

Kulüpler Şampiyonasında il muamelesi yapılırken ses seda çıkmıyor da, olimpiyatlarda ülke muamelesi yapılmayınca mı problem oluyor?

Oktay, geniş ve ayrıntılı iletinizden sonra meselenin özü konusunda
anlaşamadığımızı saptadım. Ben, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden
(satranç) sporcuların(ın), (satranç) olimpiyatlar(ın)a -- daha açık yazayım
-- sporcuların olimpiyatlara; satranç sporcularının satranç olimpiyatlarına
katılmaları gerekliliğini söyledim; Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu
maalesef 40 yıldır başaramadığımızı belirttim. Ek olarak yazdıklarım da
yukarda, yeniden tekrar etmeyeyim. Görüşlerimiz arasında olimpiyat
felsefesi bakımından bağdaşmaz farklar var.

Siz ise, KKTCli ya da kuzey kıbrıslı sporculara şu an sağlanan bir takım
olanakların yeterli olduğunu; yavruvatandan yetişecek sporcuların
anavatandaki spor müsabakalarında veya liglerinde mutlaka
değerlendirileceğini bildirdiniz; size göre hali hazırdaki haklar yeterlidir.
Uzlaşamadığımız konu esas itibarıyle budur.

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: TUNCAY ŞEN - 23-07-2012, 14:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 23-07-2012, 21:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 24-07-2012, 09:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 24-07-2012, 12:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 24-07-2012, 17:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-07-2012, 18:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: AHMET KANSAL - 26-07-2012, 08:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 26-07-2012, 11:16