Antalya'da II. Kademe Antrenör Kursu
Hüseyin Bey gerçekten çok güzel konuya parmak basmışsınız.Bir çoğumuz öyle veya böyle eksiklikleri görüyoruz.Ama sorunun köküne inip,doğru tespiti yapıp,yararlı bir çözüm önerisinde bulunmamız lazım.Sizin de yaptığınız gibi.Birçok 1. Kademe Antrenörlük kursu açılıp, gelişigüzel bu antrenörlük belgeleri dağıtıldı.Haliyle artık bir şişkinlik hatta kalitesizlik baş göstermeye başladı.Benim 1. kademe antrenörlük belgemi aldığım kursta kurs arkadaşlarımın tamamı milli eğitim öğretmenleri ve hatta 1 tanede müdür yardımcısından oluşuyordu.Öğretmen arkadaşlarımızın ek gelir için bu kursa geldikleri aşikardır.Ben bunda bir sorun görmüyorum,haklarıdır.Ama satranç bilgisi sıfır olan bir kişinin, 1 hafta gibi kısa bir sürede eğitici olması da çok gülünç bir durumdur.Artık 1. kademe kursu zorlaştırılmalı,süresi uzatılmalı veya 2. kademe antrenör olanlara teşviklerde bulunulmalıdır.1.kademe antrenör birçok ilde yeteri kadar vardır ve yatay gelişme bu illerde tamamlanmıştır.Antrenörlerin kalitesi artırılarak dikey gelişme başlatılmalıdır.Hakem olabilmek için TSF'nin sitesindeki Satranç Akademisi bölümünden 1 . kısmı bitirme zorunluluğu vardır.Bu kısmı bitirenlere hatta 1100 UKD'de verilmektedir.Hakemlik için böyle bir şart aranırken,antrenörlük gibi oyunculuk gücünün daha ön planda olduğu bir görevde bu niye aranmamaktadır.Bence bu ön şart olarak eklenmelidir.Hatta Satranç Akademisi 3 seviyedir,antrenör olmak isteyenler 3 bölümü de bitirmelidir.3. bölümü bitiren bir kişiye federasyon 1600 UKD veriyor.

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 04-08-2012, 23:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-08-2012, 13:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 07-08-2012, 11:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 07-08-2012, 16:09

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi