Gönüllü neden çıkmıyor?
Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı,27 Ağustos-10 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan Satranç Olimpiyatında görev almak için bugüne kadar 100 gönüllünün başvurduğunu açıkladı.23.522 lisanslı oyuncusu olan İstanbul ilinden daha çok gönüllü çıkmasını beklediğini ifade etti.
Sayın Başkan "Haydi İstanbul neredesin?"diye sormaktadır.En kalabalık ilimizden fazla gönüllü çıkmamasının nedenlerini ben biliyorum.İstanbul'da düzenlenen 1998 Çocuk Olimpiyatı ve 2000 Dünya Olimpiyatında "gönüllü sistemi"kullanılmamıştır.İstanbul'da düzenlenen uluslararası yarışmaların sayısı,satrançcı sayısının fazla olması gözönüne alındığında göreceli olarak azdır.İstanbul'da kolayca gönüllü çıkacak bir satranç ortamı oluşmamıştır.Bir bakıma bugüne kadar 100 kişinin çıkmış olması da sevindiricidir.Yerli dinamiklerin gönüllü rehber olarak görevlendirilmeleri esasen güzel bir düşüncedir.Ancak bu görevin koşulları ve gönüllü olanlara ne gibi bir yarar sağlayacağı bilinmemektedir.Federasyon evvelce bazı açıklamalarda bulunmuştur.Herhalde bu açıklamalar 23.522 kişiye duyurulamamıştır.Bugüne kadar ortaya çıkan 100 gönüllü Satrancı çok seven ve hiçbir karşılık beklemeden Satranca yakın olmaya çalışan kişiler olsa gerektir.Bu vesile ile bu forumda da Federasyonun Olimpiyatta 13 gün boyunca görev alacak,İstanbul'da ikamet eden,Satranç ve yabancı dil bilen gönüllüler aradığını hatırlatıyorum.
Bu durum benim her zaman yaptığım bir eleştiriyi de haklı çıkarmaktadır.Satrancı gençlere sevdiremedik!Yatay gelişme olmuştur.Lisans sayısı artmıştır.Ancak,lisans sayısı ile kıyaslandığında amatör ruhla Satranç sporuna sarılanların sayısı artmamıştır.Bunun nedenleri bu yazının konusu dışındadır.
Gönüllü adaylarında İstanbul'da ikamet etme koşulu aranması,bu kişilerin geceyi Olimpiyat köyünde geçirmeyeceklerini düşündürmektedir.Kanımca her ekip için 12 şer saat vardiya ile çalışacak ikişer gönüllü rehber görevlendirilmesi ve bunların 13 gün boyunca devamlı rehberi oldukları ekibe yardıma hazır olmaları sağlanmalıdır.Yaklaşık 160 ülke olduğundan yedekleri ile birlikte 320 gönüllü olması beklenir.
Belki aranızda beni yakından tanımayanlar ve "bu Ateş Ülker çok mu biliyor?"diye soranlar çıkabilir.Geçmişde yaşadığımız deneyimler vardır.Bazı hizmetleri üzerine alan bir profesyonel kuruluş, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi gayet iyi olan gençleri bülten çıkarılması için görevlendirdi.Bu gençler çok bilgili,kültürlü ve dinamik olmakla birlikte Satranç bilgileri yoktu.Bu nedenle bazı sıkıntılar yaşadık.Hem bilgisayar,hem yabancı dil, hem de Satranç bilgisi olanları önceden hazırlayamadık!Bu yaşadığımız deneyimlere bir örnektir.
Kendi aramızda konuşuruz,yazarız ve tartışırız.Ancak sonuç itibari ile Türkiye'nin üzerine aldığı bir etkinliği en iyi şekilde tamamlaması ortak dileğimiz olmalıdır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Gönüllü neden çıkmıyor? - Yazar: Ateş Ülker - 03-08-2012, 15:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 03-08-2012, 18:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 03-08-2012, 21:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 04-08-2012, 01:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 05-08-2012, 17:58

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi