Satrançta Telif Hakları
Başlık açmayı gerekli görmedikçe yapmamayı tercih ederim ama bu akşam 2 konuda başlık açacağım izninizle.

Hem bu konuyu kişisel polemiklerden uzaklaştırmak, hem de aslında önemli olduğunu göstermek istiyorum. Bu ayrı başlık altında ve isim üzerinde konuşmadan, saygı çerçevesinde tartışırsak, ileride iyi bir noktaya gelebiliriz.

Keza telif ve satranç ilişikisine ait ayrı bir çalışmam var, seçim bitsin, il müdürlerimizin ve ağbilerinin sorunları çözülsün, o zaman tartışmaya açmak istiyorum.

Önce kök sorunumuza dönersek:

abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ben dedim ki "TELİF KONUSU OLMAYAN" yani "ESER" olmayan birşey alınıp bir kitaba konulursa bu şey, onu kitaba koyan yazarın "HAKKI OLMAZ".

Mojo konumların diyagramların ya da oyunların TELİF KONUSU ESER olmadıklarını biliyor ve söylüyor zaten. Böyle düşünmeyen varsa söylesin. Desin ki "oyunlardaki hamleler, konumlar, oyunu oynayanların ESERİDİR, HAKKIDIR". Bunu diyen var mı?

Var.

Siz kardeşsiniz ve evlenemezsiniz.

Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Kitapta 729 konum var. Yazarı sadece 22 pozisyonu gerçek oyunlardan alıntılamış, bu oyunların tamamı 1925-30'larda oynanan ve üzerinde telif hakkı olmayan, bir kitapta yayınlanmış olsa bile 50 yıllık telif süresini geçirmiş ve herkese ait olmuş konumlardır.

Kalan 700 kadar pozisyon yazar ve ekibi tarafından kurgulanmıştır.

Kendi yazımı kopyalattınız bana. Dedim ki:

- Kitapta 729 konum var, 22'si hariç 700 küsur konumun tamamı yazar ve ekibi tarafından kurgulanmış.

- Kitabı görmediğiniz için bilmiyorsunuz, içinde oyun, hamle veya başkalarının maçları (22 oyun istisna) yok. Adamlar bunu oturup konum konum hazırlamışlar. Sonra kolaydan zora pedaqojik mantık içinde kitaba yerleştirmişler. Bütününe bakıldığında 4-5 serilik bu kitap hiç bilmeyen bir kişiyi 2300 seviyesine getirme iddiası taşıyan bir basamaklama kitabıdır.

Kurgusu da orijinaldir, çalıştırma metodu da, içeriği de.

abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Şimdi sorarım: Telif konusu olmayan birşeyi birisi (Sergey) kitabına koydu ve yayınladı diye

Ağlamak istiyorum...

İlk kitaptaki 729 konumdan 700 kadarı yazarın ve ekibinin kurgusudur.

abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:diye o içerik o kişinin hakkı mı oluyor yani?

Evet Big Grin

Ana konuya dönersek, satranç datalarının, eski oyunlarının, konum görsellerinin, satranca mal olmuş sözlerin durumları içiçe geçmesin.

Konu eserse, telif hakkına tabidir. Bunun ihlali çeşitli yollardan olabilir. Fotokopi baskısını kitap olarak basıp yaymak suçtur mesela (tıpkı basım -copyright- ihlali). Basmamak ve yaymamak kaydıyla, herkese açık ve erişilebilen bir yerden indirmek suç değildir.

Örneğin konu ettiğimiz bu kitabı internetten bulursanız, basılı haline getirip dağıtmamak kaydıyla kendi bilgisayarınıza indirip etüd edebilirsiniz.

Kamuya ve tarihe mal olmuş sözler, aforizmalar, analizler telif konusu olmaz. Resminizi çerçeveletip altına, piyonlar satrancın ruhudur diye yazıp, duvara asabilirsiniz.

50 yılı geçmiş eserler ise herkesindir, telif melif olmaz.

Bir kitaptan alıntı konusu ise karışık, haber veya malumat niteliğinde ise kaynağı belirtip yayınlayabilirsiniz. Ama kaynak göstermeden eser veya kısmi eser haline getirip (kendi görüşünüz, yorumunuz, eseriniz gibi) aktaramazsınız.

Evet, datalar telif konusu olmaz.

Yargı kararları kural olarak herkese açıktır, zaten mantıktan gidelim, kimse mesela eser yaratmak için karıyı boşamaz Big Grin ve bu amaçla mahkeme kapılarına düşmez. Veya ne bileyim izale-i şüyu davasını bu amaçla açmaz. Ortada bir eser niyeti yok.

Oyunlar konusunda zaten yasal hüküm var. Oyunlar telif dışıdır. Ama yine karıştırılmasın bir oyun ile ilgili eğitici bir kitap, kitaptır, eserdir, telife tabidir.

Son olarak, bir kaynağın özel bir mecrada yayınlanması dalgınlık, unutkanlık, yeterli incelememe veya ihmalden olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, eseri bozup üzerine kendi adını, logosunu vs. basmamaktır. Bu durumda unutma, kasıta döner. Kasıt, bir eylemi bilerek ve isteyerek yapmadır.

Bazen bir web sitesi sahibi değil de onun ekibi, admini falan bunu yapabiliyor. Burada dikkatli olmak lazım, belki bu sitenin bile başına gelebilir. Çözümü ise basit, Atalık'ın Satranç yok başlığında olduğu gibi, Cumhuriyet Gazetesi ve sayın Atalık belirtilmelidir.

Hoş, Cumhuriyet Gazetesi internete paralı giriş verdiği için, bu köşe yazılarını umuma açık hale getirmiyor ve mesela orada ciddi tehlike var. Bu konu bence tartışmaya açık çünkü Cumhuriyet Gazetesi bu yazılar için Suat Atalık'a telif ödeyip, yazının fikir haklarını satın alıyor. Şimdi bu siteye dönüp, "benden izin almadan bana ait eser basılamaz, telifimi rica edeyim" diyebilir.

Bu önemsiz konu o kadar önemsiz değil. Futbolun asla sadece futbol olmadığı gibi satranç da sadece "sıradan FM değilim" konularına sayfalarca yazıp, bunları küçümsemek değil :wink:

Önemli bir konu bu...
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satrançta Telif Hakları - Yazar: Mojo Jojo - 11-10-2012, 19:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 11-10-2012, 20:09
Re: Satrançta Telif Hakları - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 11-10-2012, 20:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 11-10-2012, 21:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 11-10-2012, 21:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 11-10-2012, 22:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 12-10-2012, 09:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 12-10-2012, 12:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 12-10-2012, 12:55