Doğu'da Satranç
Kasım Demircin'in mesajındaki konular çok önemlidir.İyi ki yazmış ve neyse ki ben de gözden kaçırmadım.Bu konu benim "Piramidin orta ve alt kesimlerine de bakılmalıdır"düşüncesi kapsamında ele alınabilir.Tabii gelişmişlik farkı olduğundan Doğu ile Batıyı bir tutmamız mümkün değildir.Mesafe de önemlidir.Doğuda yaşayan birçok oyuncumuz Ankara'nın batısında turnuva olduğunda bunlara katılamıyor.Ben İzmir'deki arkadaşımın çağrısına uyup 8 saatte İzmir'e gidebiliyorum.Geçmişde bazı turnuvalar düzenlenmiş olan Van'a gidemiyorum.Bu arada aklıma gelmişken sormak istiyorum:Federasyon Genel Kurulundaki delegelerin kaçı Doğu ve Güney Doğu illerinden gelecektir?Bu illerin liglerde kaç takımı vardır?Kulüp varsa delege gönderme şansı vardır.Aksi halde temsil edilmesi mümkün değildir.Satrancın gelişmesi ile ilgili sorunları kısa zamanda çözmek mümkün olmayabilir.1 günde ihtisas kulübü kurulmaz.Ama 1 günde kişilere şans verecek kararlar alınabilir.Bunun geçmişdeki örneği İbrahim Tofan'ın Cumhurbaşkanlığı kupasına çağrılması olmuştur.Bunun için de yönetim kurulunda Satrancı bilen ve satrançcıları tanıyan kimseler olması gerekir.Geçmişdeki o karar ne kadar isabetli imiş ki,Tofan liste dışından çağrılmış,ama gelmiş ve Birinci olmuştu.(Tofan'ın katılmasını destekleyenlerden biri de rahmetli Kahraman Olgaç olmuştu.Ruhu şad olsun!)Piramidin orta kesimlerine bakmak ne demektir?Yaş gruplarını 10 yılda bir Erzurum'da,on yılda bir Diyarıbakır'da yaparsanız Doğu'daki çocuklara bir şans vermiş olursunuz...Bu konular konuşulmaya değer...Lütfen Japon asıllı büyükustayı veya telif haklarını erteleyelim!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Doğu'da Satranç - Yazar: Kasim_Demircin - 13-10-2012, 16:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 13-10-2012, 16:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 13-10-2012, 17:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 14-10-2012, 12:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Gambit - 14-10-2012, 14:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Platon - 14-10-2012, 20:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kasim_Demircin - 14-10-2012, 21:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 14-10-2012, 22:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi