Satranççı olmayan TSF. Başkan adayı - Bir Kabusdan Uyanmak
"Satranç nerede", "Muzaffer Şekerli" ve "Şahmat" isimli kullanıcıların yazdığı metinlerden yararlanarak aşağıdaki soruları yanıtlayınız. Her soru eşit puanlıdır ama soruyu yanıtlayan erkek okuyucular daha fazla puan alacaklardır.

Soru 1 ) Yazılanlara göre, Federasyon başkanı adayı olmak için en önemli şart aşağıdakilerden hangisidir ?

a) 132.764 satranç velisini temsil etse bile, satranç velisi olmak yeterli değildir..

b) UKD'si en az 1700 ve üzeri olmalı.

c) Satranç velisi olsa bile baba olanlar aday olmalı.

d) İlgilli yasaların kabul ettiği adaylık şartlarını taşıması.

e) Ali Nihat Yazıcı ( ANY ) ekibinden olmamalı.

f) Erkek olmalı.

2) Gülkız Tülay'ın satranç sitesindeki özgeçmişinden, aşağıdaki sonuçlardan hangisi en önemli bilgi olarak "satranç nerede"'nin yazısına konu edilmiştir?

a) İki spor kulübü kurduğu ve ikisinin de birinci ligde yarıştığı. En çok lisanslı sporcusu olan kulüp olduğu.

b) İyi bir eş iyi bir insan olduğu

c) Türkiye derecesi almış iki çocuğu olduğu.

d) Federasyonda önemli yerlerde görev aldığı.

e) Kadın olduğu.

f) İki çocuğu satranç oynayan bir veli olduğu.

3) Yazılanlara göre Türk satrancını yönetmek için ne lazımdır?

a) Erkek olmak.

b) Evet kurtuluş savaşında kadınlar savaştı, erkek işiydi ama Kara Fatma'lar, Nene Hatunlar çıktı ve daha niceleri, ama erkek olsalardı daha başarılı olurlardı.

c) Kadın olmamak.

d) Erkek satranççı olmak.

e) Kadın satranççı olmamak.

f) Tamam hayatım geliyorum, bulaşığa yardımcı olacağım.

4) Gülkız Tülay satranç başkanlığı konusunda en çok hangi konuda eleştiriliyor?

a) Satranççı olmamak.

b) Erkek olmamak.

c) Ali Nihat Yazıcı'nın devamı olmak.

d) Kadın olmak.

e) Ali Nihat Yazıcı tarafından kullanıldığı.

Cevap Anahtarı: Yukarıdaki test için birçok cevap anahtarı vardır. Cinsiyet ayrımcılığı için, 1'e basarak size özel cevap anahtarını görebilirsiniz. 2'ye basarak mantıklı cevap anahtarını görebilirsiniz. 3'e basarak gülüp geçiniz.

Şaka bir yana dün okuduklarımdan sonra kanım dondu. Kendime birçok soru sordum? Oy kullanabilseydim oyumu neye göre verirdimden yazılanları okuyan satrançla ilgilenen birinin bakış açısı ne olurdu ya kadar.

Sonunda şakayla karışık bu testi yazdım. Düşünce ürününün cinsiyeti olmaz. Kadınlara laf söyleyip benim annem hariç demek gibi birşey.

Satranç velisi olmanın dışında Gülkız Tülay'ın web sayfasında yer alan özgeçmişinden ben birçok şey okudum. Bir söz vardır "Kol içe bükülür" hangi tarafı tutuyorsak onun kazanmasını istememiz çok normal bunu anlayabilirim. Ama bunu savunurken ne söylediğimizi ne yazdığımızı da bilmeliyiz. Kötü bir işin başı olmaktansa iyi bir işin kuyruğu olmayı tercih ederim.

Satranççı nedir UKD si olan mı? Satranca yarar sağlayan mı satranççıdır.

Benim UKD'me ve Elo'ma bakın lütfen. Hayır sizi yormayayım. İkisi de sıfır. ( Ama erkeğim, bu ne kadar önemliyse ) Ama soran olursa GM'yim diyebiliyorum. ( Geriden Master )

Bu açıdan bakıldığında ben satranççı değilim. Ama satranca yararım var mı açısından bakarsanız oturup bunu tartışırız. Evet takma isim veya nick name yazılmasına karşı değilim ama bu isim ardından, yanlış cetvelle doğru ölçü almaya çalışanlara karşıyım. Satranççıların ya da satranç camiasının çok zeki olduğundan bahsetmiş arkadaşımız lakin düşüncesini dile getirişinde bunu görememenin üzüntüsünü yaşadım.

Her yerde söylediğimi bir daha burada söyleyeyim. Satranççıların (başkalarının satranççı tanımına göre uyanların ) % 90'ı satranç tahtasında herşey dışında tam tersi. Hep karşısında rakip arayan, birlik olamayan, satranca katkısı olmayan kişiler.

Ama benim tanımıma göre satranççıya bakarsanız % 100'ü satranca faydalı insanlardır. Satranç tahtasında herşey olamayabilir ama dışarıda öyleler.

Bu tür insanlarımız çok ve her iki tarafta da varlar ki bu iki taraf kelimesi bile beni üzüyor. Uzlaşma olmalı, satranç adına. Ama her iki taraf içindeki yanlışları düzeltmeli. Burada yazısını merakla beklediğim kişiler oluyor tarafı ne olursa olsun bu kişilerin satranç yönetiminde bir yerlerde olması gerekli diye düşünüyorum. Rakip kavramını öğrencilerime oyun arkadaşı olarak veriyorum. O olmadan gelişemezsin. Onunla güçlüsün. Bu yüzden iki adayımıza da sesleniyorum, birleştirici olun, adil olun. Rakiplerinizi seçimden sonra yok edin. Ortadan kaldırın. Ama dost edinerek. Projelerde birlikte çalışarak.

Ben kimine göre federasyon taraftarı kimine göre muhalefetten olan biriyim ve bu yüzden her iki tarafta da zamanında afaroz edilmişliğim vardır. Birine yanlışını söylemek kolay birşey değildir. Benim kimden yana olarak yazdığımı sorgulamayın lütfen.Satrançtan yanayım.

Sonuç olarak; İki adayımız da, bu konuma gerek donanımları gerekse hukuki olarak uygun. Kendilerine başarılar diliyorum.

Cinsiyet konusunun derinleşmesini istemem ama görmezden de gelemem. Türk toplumu ataerkil bir yapı ve gittikçe daha da sertleşiyor bu bakış açısı.

Erkek çocukları sünnet olup, erkekliğine ilk adım attığında kutlamalar yapan anne baba, aynı şeyi kızlarının ilk reglinde yapamıyor bunu güzel birşey olarak göremeyip kötü pis birşey olarak görüyor ve çocuğuna travma yaşatıyorsa, daha çok yolumuz var. En az diğeri kadar kutlanması gereken önemli birşey unutmayın.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ŞAHMAT - 21-10-2012, 17:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 21-10-2012, 18:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 21-10-2012, 20:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 21-10-2012, 20:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 21-10-2012, 20:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 21-10-2012, 21:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 22-10-2012, 08:01