GALİBİYETE 3 PUAN ve ÖDÜLLÜ BİR SORU
merhabalar,

csbh01 yazmış:
Alıntı:Beraberliklere normalde karşı biri değilim.
Ama bir oyun berabere bitecekse, herkes gibi bunun doğal bir yoldan olmasını ben de isterim.
Örneğin,teorik beraberlik konumlarına kimsenin diyeceği bir şey olamaz.
Hele kaybedecek durumda olan bir oyuncunun "çift ünlem" çekerek beraberlik yapması
(sürekli şah veya pat durumları yakalaması,yaratması gibi) muhteşem bir şeydir!
İzleyiciler üzerinde hayranlık uyandırır,onlara zevkli anlar yaşatır.
Fakat bunların dışındaki her türlü beraberlik; sportmenliğe aykırı ve etik değildir.

doğal ile anlaşmalı beraberlikler arasında etik ve etik olmayan diye ayırmışsın Smile peki ya oyuncular sırf seyir sevki versin diye heyecanlı anlaşmalı beraberlik yaparlarsa sizin gözünüzde sportmen mi olurlar? Smile

Mojo Jojo yazmış :

Alıntı:Benim bu konuda düşüncem, doğrudan ödül miktarlarının çok arttırılması ile beraberliklerin azalabileceği şeklinde. Dereceler arasındaki ödüller farklılaşırsa ama daha önemlisi ödül rakamları çok iyi düzeye gelirse, beraberlikler azalır.

Halen 3-5 bin dolar etrafında dönen open turnuva ödülleri 40-50 bin dolarlara çıkarsa ve birinci örneğin 50 alırken ikinci 45 değil de 30 alırsa (makas açık olursa) haliyle birinci olmanın getirisi, oyuncuyu galibiyete yöneltir. Aynı mantık İsviçre sistemli küçük turnuvalar için de geçerli, 300-400 TL'lik ödüllerden 10-15 bin TL'lik ödüllere geçilirse yine beraberlik oranı azalır.

money talks :"kesinlikle doğru orantılı olarak anlaşmalı veya doğal(!) beraberlikler azalır."
:lol: Mojo Jojo'nun bu fikri güzel olduğunu düşünüyorum.

csbh01 yazmış:

Alıntı:Mojo jojo arkadaşımızın ileri sürdüğü fikirler, Dünya satrancı açısından bakıldığında tamamen doğrudur.
Buna diyeceğim bir şey olamaz.
Fakat yazısındaki bazı fikirler Türksatrancı sözkonusu olduğu anda küçük itirazlarım olacak.Smile
Çünkü ülkemiz satrancıyla Dünya satrancı bugün aynı düzeyde değildir. Ben yazarken, Türk satrancının bulunduğu şu anki durum ve onun gelişimini göz önüne alarak birtakım önerilerde bulunmuştum.Onların düzeyini yakaladığımızda FİDE'ye biz de aynen uyarız.
Bu nedenle "FİDE'nin makro politikaları" başlangıçta bizi çok fazla ilgilendirmemeli,kendimize özgü ve bize uygun düşen politikaları uygulamaya koyabilmeliyiz diye düşünüyorum.
Örneğin FİDE; turnuvalarda galibiyete 1,beraberliğe 1/2 puan veriyorsa,biz ondan bağımsız olarak turnuvalarımızda galibiyete 3,beraberliğe 1 puan verebilmeliyiz.En azından bazı turnuvalarımızda galibiyete 3,beraberliğe 1 puan sistemini uygulayabilmeliyiz. Çünkü bize uygun olanı budur! Ancak yurt dışındaki turnuvalara katıldığımızda FİDE Kuralına biz de aynen uyarız.Bunda da herhangi bir sorun yoktur.

türk satrancını yukarıya taşıyacak puan sistemi değildir! sizce puan sistemini değiştirerek Türk satrancını dünya sıralamasında 3 kat yukarıya taşıyabilir miyiz ?

abdulkadir bener yazmış:

Alıntı:beraberlik durumunda yüksek puanlı oyuncunun ELO kaybını hesaplarken daha fazla ELO kaybetmesine neden olacak bir formül değişikliği de oyuna canlılık getirebilir.

bence ödül ile birlikte ELO önermesi de anlaşmalı beraberliklerinin sayısını aşağıya çekmeyi destekler nitelikte olur.

Saygılarımla,
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 27-10-2012, 11:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 27-10-2012, 15:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 27-10-2012, 23:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 30-10-2012, 09:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 30-10-2012, 10:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 30-10-2012, 14:29
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 31-10-2012, 00:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 31-10-2012, 00:10