NE YAPMALI?
2000 yılında ben "sadece kalabalık ve 15-20 kişinin seçileceği turnuvalarda galibiyet sayısına ikinci derecede öncelik vererek eşitliği bozalım"dediğimde buna şiddetle karşı çıkanlar şimdi Cemil beyin 3 puan sistemine nasıl "evet"diyecekler?Doğrusu merak ediyorum.Benim planım galibiyeti sınırlı bir alanda hafifçe ödüllendirmekti.3 puan sistemi ise galibiyeti 3 misli ödüllendiriyor.Yine de üzerinde düşünmeye değer bir öneridir.O tarihde bana karşı çıkanlar sadece Ateş Ülker'e karşı çıkmış olmak görevini yerine getirmişseler,bugün Cemil beyin önerisi daha rahat taraftar bulacaktır.
"Açık turnuvalar azalsın,yarı kapalı ve kapalı turnuvalara imkan verilsin" tezinde Cemil bey ile aynı düşünceyi paylaşıyorum.
Doping ise Satranç için kayda değer bir sorun olmamıştır.Dünya gezegeninde üzerinde doping testi yapılan az sayıdaki turnuva satrançcısından birinin belki de ilk test yapılanın Ateş Ülker olduğunu biliyor muydunuz?Bilmiyorsanız tarihçilere söyleyiniz! Yazmayı unutmasınlar...
Şike zaman zaman olmaktadır.Ancak üzerinde durulacak büyük sorunlardan biri değildir.Hiç olmaması için yöneticilerin alabileceği önlemler vardır.Örneğin sadece 3 kişiye ödül verirseniz gizli anlaşmalara uygun bir zemin hazırlamanız mümkündür.3 ödülün yanında birkaç teselli ödülü de varsa mücadele kızışabilir.Genel ilke çok sayıda kimsenin katılmasını teşvik etmek ve katılanların hevesini arttırmaktır.
Bütün sporcuların ahlaklı olması ortak dileğimizdir.Satrancın yükselmesi için de tahtanın içinde kıran kırana mücadele olmalıdır.
Bu dilekler aramızda bazı farklılıklar olsa da hepimizin hayal ettiği kabul edilebilir düşüncelerdir.Cemil beyin esas üzerinde düşünmesi gereken başka bir konu vardır.1991 de kurulan resmi Federasyon bugün bağımsız sıfatını aldı.Eski adı ile resmi şimdiki adı ile bağımsız Federasyon hangi konularda başarılı oldu?Hangi konuda olamadı?Eksikleri ne idi? Bu eksikleri önümüzdeki 4 yıllık dönemde giderebilecek mi?Ne yazık ki ben sorunların çözümü hakkında iyimser değilim.Çünkü Satranç toplumunun kendi kendini denetleme işlevi son derece zayıftır.Bu forumda seçim yaklaşırken bir hareketlilik görülmüştür.Bu durum da ağır yağmur altında dolmuş bir bardak suya benzemektedir.İyice düşünmeden seçilen bazı başlıklar ilginin dağılmasını sağlamaktadır.Böylece önemli konuların okunma ihtimali azalmaktadır.
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
NE YAPMALI? - Yazar: csbh01 - 01-11-2012, 15:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 01-11-2012, 16:20
Re: NE YAPMALI? - Yazar: Mojo Jojo - 01-11-2012, 22:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 03-11-2012, 04:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 03-11-2012, 06:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi