NE YAPMALI?
Cemil bey merhaba,

Afaki sözcüğünü "net değil, belirsiz" anlamında kullandım. O da şundan, satrancın Türkiye'deki temel sorunları içinde kısa beraberlik konusunun çok belirleyici olmadığını düşündüğüm için.

Kendi adıma bir sorun-çözüm sıralaması yapsam, ilk 50'de yer alır mı bilmiyorum, bunda haklı da olmayabilirim ama benim sorundan anladığım daha çok:

- 10 milyonu ilgilendiren bir camianın yöneticisini aslında 30-40 delegenin seçmesi,

- Satrancı yönetenlerin satranççı olmaması, makro veya orta düzey satranç sorunlarına vakıf olacak kapasitelerinin olmaması,

- Kötü bürokratların satrancı ele geçirip, iyi oyuncuları ve satranç ileri gelenlerini sistemin dışına itmesi,

- Bir önceki yazımda 2 başlık üzerinden yazdığım genel ülke başarısızlığı,

- Ölü hale getirilmiş derneklerimiz (eski okullarımız), kötü ve kontrolsüz turnuva koşulları,

- Oyuncuların maddi ve moral koşulları gibi şeyler.

Tabii ilk 50 sıralamamda Murat Kul'un ve Ali Nihat Yazıcı'nın kompozisyon ve imla bilgisi de var açıkçası, sanırım 48 veya 49. sıra olmalı Big Grin. Hayır, bu sorunun çözümsüz olduğunu düşünmüyorum, iyi bir planlamayla önümüzdeki 50 yıl için ciddi başarı şansı var Big Grin

Kısacası bana göre, "bizim sporcularımızın gelişmesinin önündeki engeller" tespitiniz doğru ama çözümün beraberlik ve puanlama sistemini değiştirmek olduğu çok doğru ve belirleyici değil. Afaki şeysi oradan geliyor.

Oyuncularımızın yabancılar karşısında başarılı olması daha çok turnuva, daha çok kapalı turnuva ve dernek ve özel kuruluşlarının güçlendirilmesi üzerinden olmalı.

Bu arada yazdığınızı beğenmemek asla aklıma gelmedi, tekrar tashih edeyim. Bu vesileyle, bir bici bici yiyemeden gideceğiz şu dünyadan, o yazıyı yazdığınızdan beri meze tabakları gözümün önünden gitmiyor :wink: Big Grin
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
NE YAPMALI? - Yazar: csbh01 - 01-11-2012, 15:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 01-11-2012, 16:20
Re: NE YAPMALI? - Yazar: Mojo Jojo - 01-11-2012, 22:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 03-11-2012, 04:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 03-11-2012, 06:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi