DAEM hk.
Yazimda kullanmadigim alt seviye sozcukleri, ilk bakista kibar bir goruntude kaleme alinmis gibi gorunen cevabi yazinizda sanki kullanmisim gibi gosterdikten sonra bir kac adim ileri giderek bana pislik kelimesi de dahil demediginizi birakmamissiniz. Uslubunuzu tebrik ediyorum.

Kategorize ettiginiz 5 madde cercevesinde cevaplar verecegim. Ama once "yazdiklarinizi okuyanlar dogru sanabilir" cumlenize odaklanalim.

Yazdiklarim tabii ki dogrudur. Ustelik bir cogu elestiri degil amator yaziliminizin esas degerini ortaya koyan bir tespittir. Yazimda toplam 3 elestiri var. Ilki sahsiniza: amator bir yazilim calismasinin sanki cok profesyonelmis gibi forumda reklaminin yapilmasi. Ikincisi, yazdiklari ile konuyu az bilen kisileri yanlis yonlendirme etkisine sahip kisilerin yazilan konuyu incelemeden yorum yapmalari, ucuncu ve esas elestirim ise TSF'nin ise boyle amator bir yazilim calismasini ne satranc ne de yazilim konusunda hic bir teknik kisiye danismadan satin almaya karar vermis olmasidir.

Simdi sizin kategorize ettiginiz maddeler uzerinden cevaplar:

Alıntı:1) "Programı yazan kişi deneyimsizdir, acemidir, Türk olmasının bir önemi de yoktur" düşünceniz.

Satranc veritabani uygulamasi yazmak ciddi bir ekip calismasi gerektiriyor. Bu ekipte asgari, uzman satranc oyunculari ve uzman yazilimcilar olmasi sart. Ekibiniz yok. Satranc bilginiz zayif. AU Siyasal mezunu ama uzman bir yazilimci oldugunuza dair, dogdugunuz gecekondudan baslayan ve edebi (!) bir dille ne ihaleler kazandiginiza kadar devam eden hayat hikayeniz ise ne beni ilgilendiriyor, ne de konuyu. Bir Turk filmine senaryo olabilir en fazla.

Ciddi bir satranc oyuncusu olarak benim icin esas olan kullanmaya karar verdigim yazilimin ihtiyacimi gormesidir.

Siz ChessBase'e para vermeye devam edin demissiniz. Ben ChessBase'e para verdigimi hic soylemedim ki. Urununuz, ChessBase'in parasiz urunu olan ChessBase Light'i en azindan gecmeli ki insanlar para versinler dedim. Arti, para veririm veya vermem benim bilecegim istir. Bu konuyu sanki illa boyle bir urune para verilmesi gerekiyormus gibi bir kamuoyu olusturarak, aman paramiz yurtdisina gitmesin diyerek ve yuce Turk milletinin milli duygularini kullanarak gundeme getirmek ne derece humanist ve etik bir davranistir? Yoksa bir pazarlama taktigi midir? Takdiri okuyanlara birakiyorum.

Yazimi bir baska kisinin telkini ile kaleme aldigimi ima etmissiniz. Beni taniyanlar bana kimsenin telkinde bulunamayacagini cok iyi bilirler. Ama siz boyle bir sey dusunebildiginize gore size telkinde bulunabiliyor olmali insanlar. Konu ile ve yazilanlarin dogrulugu ile ilgisi olmayan ve konuyu demagojik yontemlerle saptirma amaci tasiyan seviyesiz suclamanizi misli ile iade ediyorum.

Alıntı:2) "Programı yazan bir ekip yoktur, yazıldığı programlama dili dandiktir, 4.nesil hantal bir dildir ve üstelik kullanılan yan araçlar SQL vs. kolaycılıktır, ayrıca da programın kendi veritabanı yoktur" düşünceniz.

Ilaveniz olan alt seviye "dandik" kelimesini hic kullanmadim.

ChessBase kadar ciro yapabilmek icin ChessBase'teki kadar buyuk bir ekibinizin olmasi gerekir. Bu ekip satranc teknik, yazilim teknik + satranc operator seviyesinde olmalidir. Yoksa ChessBase kadar buyuk ciro yapamazsiniz. Tek kisi amator bir seyler karalayarak ChessBase kadar buyuk ciro yapilmaz.

Evet, programi yazan bir ekip yoktur. Tek kisi oldugunuzu yazinizda da ifade etmissiniz.

Ben Visual Basic'e hantal demedim, 4GL dedim. Hantal'i siz ilave etmissiniz. Hantal kelimesini programin overall'u icin o da sadece bir yerde kullandim.

Evet, SQL veritabani kullanmak kolayciliktir. Sayet ikna yeteneginiz asiri gelismis ise, konudan az anlayan kisileri ilk gorunuste bir satranc veritabani uygulamasi gibi gorunen bir sey yazmis oldugunuza ikna edebilirsiniz belki, ama aslinda salt PGN'lerle ugrasan, bunlari kaydetmek icin kendi formati olmayan ve arka planda bir SQL veritabani kullanan, SQL index mantiklarinin bitboard'lara tatbik edilmesinin gayri mantiki olmasi nedeni ile de bundan bir adim oteye gecemeyecek bir yazilim ortaya koydugunuz hemen anlasilir. Hic bir satranc ve yazilim ustasinin da takdirine mazhar olamazsiniz. Birakin ustalari, enthusiast'larinin da takdirine mazhar olamazsiniz. Sozgelimi kimse satranc software'leri directory'lerinde urununuzun adini listelemez.

Bir de, bana verdiginiz cevaplarinizda elinizden geldigi kadar bilimsel olmanizi rica ederim. "%400 daha hizli oldugu icin mi" seklindeki low profile cumlenizde mesela neye istinaden %400 daha hizli oldugu bilgisinin de yer almasi. Generic SQL TPC sonuclarini birakin. Elinizde yarismayi hedeflediginiz kulvardaki diger software'ler ile mukayese edilebilen performans degerlendirme sonuclari var mi? Var ise bu olcumleri nasil yaptiniz ve sonuclarina nereden ulasabilirim?

Bir de yine konu ile pek ilgisi yok ama, cevap yazan kisinin cesitli diger noktalardaki bilgi eksikligini gozler onune sermek icin biraz bahsedeyim.

Hayir, DotNet platformu sizin kullandiginiz kelime ile kullaniyorum, dandik bir platform degildir. Ama ticari olarak Microsoft merkezlidir ve benim ozgurlukcu yapima karsidir. Microsoft ornegin cep telefonlarinda pazar payini nerede ise tamamen kaybetmis durumdadir. Yatirimini Microsoft'a gore yapan Nokia da batmak uzeredir.

SQL Server veritabani uygulamalari icin dunya uzerinde saygi goren cok iyi bir platformdur. Dezavantaji Windows dependent olmasi ve avantaji da Windows dependent olmasidir. Bu bir cok kisiye garip gelebilir, aciklamaya calisayim. SQL Server, fikirlerini kabul ettiremedikleri icin Oracle'dan ayrilarak Sybase'i kuran evangelistlerin, olusturduklari veritabaninin bir cok yenilik getirmesi sonrasinda ilgisini ceken Microsoft ile ortak code gelistirme calismasi ile basladi. Sybase SQL Server Versiyon 4 release edildikten sonra Sybase ve Microsoft arasinda anlasmazlik basgosterdi ve her iki firma o noktadaki code base'i kendileri devam ettirdiler. Sybase, multi platform devam etti. Microsoft ise Sybase SQL Server versiyon 4'e Microsoft SQL Server adini takti ve diger isletim sistemlerinde de derlenebilir olmasi ozelligini end-of-life yapmaya karar verdi. Bu Microsoft'un, aynen bugun Apple'in yapmaya calistigi gibi kendi platformunu dikte etmesi cabasi idi. Bu hem bir dezavantaj idi, ama hem de, urunun diger platformlarda da compile etmesinin saglanabilmesi icin odun verilen teknik detaylardan arindirilmasi anlamina geliyordu. Sybase ve Microsoft SQL Server, temelde ayni urunun Veryison 4'ten sonra iki farkli branch ile devam ettirilmis halleridir. Uygulama dili C++ ve Assembler'dir. DotNet ile yazilmamistir. SQLExpress, Microsoft SQL Server temelli, belirli kisitlari olan sahsi bir versiyondur. Cesitli DotNet objeleri sunar, destekler. Mono kullanarak SQL Server calistirilamaz.

Eksik, hatali ve yanlis yonlendirme amacli bilgileri duzeltelim.

Alıntı:3) "Programın getirdiği herhangi bir yenilik yoktur, yaptıklarının tamamını internetten bulacağınız ücretsiz yazılımlarla, hatta ücretsiz web sayfalarıyla elde etmeniz mümkündür" düşünceniz.

Dogru.

Birincisi chess publishing bir satranc veritabani uygulamasi icin en aranan ve en onemli ozellik degildir. Siz oyle gorunuyor ki bir oyunu bir word processor'e export etmeyi basarabilmissiniz. Bu iyi, ancak diger uygulamalar bunu yapamiyor demek iyi degil. Benim bildigim bir cok uygulama bunu ve hatta fazlasini yapabiliyor. ChessBase, ChessDB dahil. Ornegin html'e export edilen oyun interaktif olabiliyor.

Belli bir konumun hamle numarasi bilinmeden aranmasi: Kendim gunluk hayatimda ChessBase kullanmiyorum, ChessBase kullanan kisiler paste ettiginiz konumun search edilip edilemeyecegine yanit versinler (ki bence search edilebiliyordur, cunku eger search edilemese idi ChessBase'in acilis transpozisyonlarini bulmasi mumkun olmazdi) ama benim kullandigim ChessDB'de ve SCID'de bu yapilabiliyor. Bunun yapilmasi isin kolay kismi. Bu pozisyonun geldigi oyunlarda sonraki hamleler bir tree olarak ekrana getiriliyorlar ve muteakip hamlelerin istatistiki analizi yapiliyor.

Acilis tuzaklarina gelince. Acilis tuzagi diye bir sey var, ama, program tuzak ile tasi bosa koymayi nasil ayirt edecek? Boyle bir seye imkan var mi? Her kisa biten partiyi bir database'e koymakla acilis tuzagi database'i yapilmaz. Arti, acilis tuzagi database'i bir iceriktir, program degil.

Satrancta acilis ezberlemek diye bir sey yoktur. Acilis ezberleyenler kaybetmeye mahkumdur. Satranc hayatin bir aynasidir ayni zamanda. Hayatta da herhangi bir seyi ezberleyenler kaybetmeye mahkumdur. Okullarda ezbercilere takilan isimler vardir. Ezberciler bir sinavdan belki o yil gecer not alabilirler ama bir sonraki yil da akillarinda hic bir sey kalmaz. Onemli olan kaliplari anlamak, taslar arasindaki iliskiyi kurmak, dusunmek ve belli sureler icinde, dogru veya yanlis, karar vermesini ogrenmektir. Dolayisi ile DAEM, bu konuda temel bir yanlis icinde.

Dunyadaki hic bir program yapamiyor olmasina ragmen DAEM'in daha konumu ekrana dizerken ve dizme islemim bitmeden once konumun analizini yapip en iyi varyantlari gostermesi, DAEM'in bir de kahin (!) ozelligi oldugunu gosteriyor, takdir ediyorum.

Chesstempo.com veya chess.com'daki taktik sorulara gelince. Satrancta kuraldir. Taktik soruyu en kisa yoldan cozmek esastir. Sizin programin en iyi olmayan 2. devam yolu kazaniyorsa bunu kazanc olarak kabul ediyor olmasi ozellik degil, bug'tir. Arti, bu siteler merkezi bir taktik veritabanini surekli ve otomatik olarak ilaveler yaparak buyutuyorlar. Bu, duplike soru gelmesi riskini azaltiyor, problemlerin kuvvet derecesi olabilmesine imkan taniyor ve bana daima kendi kuvvet dereceme yakin sorular sorulmasinin yolunu aciyor, cunku community'nin katkisi ile problemlerin kuvvet derecesini olcebiliyor. DAEM olsun bir baskasi olsun, merkezi veritabani olmayan hic bir program bunu yapamaz.

Interaktif materyalleriniz programin kendisi degil iceriktir. Ben bu tip interaktif bir icerigin de cok faydali oldugunu dusunmuyorum. Henuz bir interaktif icerik de goremedim. Cekinceleriniz varmis icerigi kayit etmekte galiba.

Dogrulari carpitmak benim isim degil, ben bilimsel gerceklige inanirim. Acik dogrular ise sunlar: DAEM ciddi bir yazilim degil, tek kisi ve 1 yil boyunca kodlanmis bir yazilimin ciddi olmasina imkan da yok. Yaptigi isler: onyuz, UCI destegi, PGN okuyup yazmasi, oyunlari saklamak icin SQL kullanmasi, video/ses oynatmasi, oyunlarin word processor'a export edilmesi. Budur. Kendi cizdigi cercevede bile eksiklikleri vardir: Veritabanlarinin yedeklenmesi, yedeklerin tutarlilik kontrolu, veritabaninin rutin bakim islemleri gibi.

DAEM'in Android ve IOS versiyonlarini cikarmadan once saygi duyulan bir yazilim haline donusturmeniz gerekiyor. Unutmayin, ne Android'te ne de IOS'ta SQLExpress kullanamiyorsunuz, dikkat.

Bilgi amacli cesitli mobile yazilimlarin Android marketteki fiyatlarini yazayim:
. Shredder: 7.67 usd
. Fritz: n/a
. ChessBase Online: 5.11 usd
Ben 49.90 EUR bir fiyat bulamadim bahsi edilen yazilimlar ile ilgili.

Online sitelerde bilgisayar analizi iki farkli bicimde yapilabiliyor. Bu sitelerde varolan engine'ler yardimi ile veya sizin bilgisayarinizda varolan local engine'ler vasitasi ile ve sadece size ozel. Yani, analizi local engine'inize yaptirtabiliyorsunuz. Sanirim bu ozelligi bugune dek farkedemediniz. Ilave olarak, sizin satranc konusunda sacma dediginiz bir seyi ben ovuyorsam sayet, benim ovgum dogru, sizin sacma tabiriniz yanlistir. Zira ben kuvvetli oyuncuyum, siz zayif. Sizin soz hakkiniz pek yok. Olmasinda israrli olursaniz da ticari basariya ulasma sansiniz yok.

Online siteler ucretsiz demedim, ilk yazimi bir kez daha ama bu kez anlamaya calisarak okuyunuz.

ChessBase ve benzeri yazilimlarin kill doubles ozelligi ilk ciktiklari gunden itibaren var. Zira bu ozellik olmazsa olmaz. Cok da dogru calisiyorlar. Siz mevcut teknik tasariminiz ile bu ozelligi sunmaya calissaniz bile performans konusunda diger yazilimlarla hic bir zaman basedemeyeceksiniz. Cunku generic bir SQL veritabani kullaniyorsunuz ve yapmaya calistiginiz is ad soyad kullanarak search yapmaktan cok daha farkli.

Son bir notum var. DAEM'in destekledigi ozellikler itibari ile identik hardware'lerde ChessBase, ChessBase Light, ChessDB, SCID, NICBase, SuperPro, Chess Dragon, Chess Tree, ChessPad, PGN Mentor, Bookup, Chess Academy, Chess Assistant ve ClubMate ile karsilastirma sonuclarini yayinlayin. Neleri karsilastirabilirsiniz, fikir vereyim:

. Kurulum dosyalarinin size'i.
. Fiyat
. Isletim sistemi destegi (son kullaniciya erisilebilirlik)
. Lisanslama, Kac bilgisayarda calisabildigi
. 5 milyon oyunluk PGN dosyasinin import hizi.
. 5 milyon oyunluk PGN import edildikten sonra olusan native dosyalarin buyuklugu.
. 5 milyonluk database'ten posizyon search hizlari.
. Kisiye bagli acilis siniflandirmasi key'lerinin tanimlanip tanimlanamadigi.
. 5 milyonluk database'te tum partilerin tekrar acilis siniflandirmasina tabi tutulma hizlari.
. Acilis transpozisyonlarinin dogru tespiti (engine kullanilmayacak)
. Player database ozelligi olup olmadigi
. Kill doubles
. Position search (explicit material and known material at exact positions)
. Tree ozelligi
. Yedekleme isleminin kolayligi
. Nalimov tablebase destegi
. UCI ve Winboard engine destegi
. Egitim Videolari oynatabilme
. Chess publishing destegi.

Gecenin bu saatinde aklima gelmeyenleri forumdaki diger kisiler eklerse sevinirim.

Bu karsilastirmalari objektif bir sekilde yaparsaniz ne demeye calistigimi bu yaziyi okuyanlar daha iyi anlayacaklardir. Karsilastirmada ChessDB ve SCID konusunda takildiginiz yerler olursa yardimci olurum, diger programlari ben bilmiyorum. Ama eminim siz biliyorsunuzdur, cunku DAEM dunyada yapilamayan isleri yapabiliyor iddiasindasiniz. Bugune kadar tum karsilastirmalarinizi ChessBase ile yapmis olmaniz diger yazilimlari bilmediginiz veya kullanmadiginiz anlamina gelmez. Ne de olsa ulkemizin bagrindan cikip dunya ile yarisacak bir yazilimin mimari, programcisi, pazarlamacisi, installer'i, herseyisiniz.

Alıntı:4) "Kurulumu zordur, birçok kişi kurulumla ilgili hata mesajları yazmış, demek ki doğru dürüst kurulamıyor bile" düşünceniz.

Bu madde altinda savunma babinda yazdiklariniz zaten soylediklerimi ve soylemeyip basligi suslemenizi dogruluyor. Bir de, tek kisisiniz, ekibiniz yok ama insanlarin bilgisayarina girip kontrolu ele alarak kendi programinizin installation'ini yapmaniz ayni zamanda cok yardimsever birisi oldugunuzu gosteriyor, bu ozelliginizi de takdir ediyorum. Ama mesela ben kendi bilgisayarimin kontrolunu kimseye vermem. Bilgilerim onemlidir, bilgisayarimi baskasina teslim etmem de kendi acimdan bir guvenlik riskidir. Dotnet'i kaldirip tekrar kurunca sorun cozuldu diyorsunuz da, Dotnet zaten Windows Update'lerle geliyor. Hangi end user Dotnet'i bilerek ve ozelliklerini secerek kuruyor? Iste, zorluk yasaniyor dedigim bu. Dogru durust kurulamiyor degil, kurulum icin onceden yapilmis olmasi beklenilen heavyweight kurulumlara dependent.

Alıntı:5) Diğer iddialarınız.

Lisans konusu benim ilgi alanim icinde degil. ChessDB veya SCID kullanin, lisans derdiniz olmasin. ChessBase kullaniyorsaniz da 3 bilgisayarinizdan bile lisansinizi kaybettiginiz takdirde, ChessBase'ten yine de ayni lisanslari email yazismalari ile derdinizi anlatarak alabilirsiniz.

Son olarak,

http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?p=14895 sayfasinda acik bir sekilde "Ben bu programla para kazanmayi amaclamiyorum. Cogunuzun bunu anlayabilecegini dusunmuyorum" demissiniz. Demek ki para kazanmayi amaclamayan ticari bir hedefiniz var, takdirle karsiliyorum.

Yazimin sizi uzmesi dogal. Bu kadar amator bir yazilimi TSF'ye satarak halihazirda buyuk bir ticari basari elde etmissiniz. Ilk yazimdaki elestirilerimin cogu, bu karari nedeni ile TSF'ye. Programinizi da TSF'den baska satin alacak kisi ya bulamazsiniz, ya da 3-5 tane olaydan bihaber kisi belki bulursunuz belki bulamazsiniz.

Eger ki, bugune kadar aldiginiz teknik kararlari yok sayip calismalariniza silbastan baslar iseniz, bir proje plani cercevesinde ciddi bir ekip kurarak olmasi gerektigi gibi, 3rd party teknolojilere cok fazla dependent olmayan, varolan parasiz urunlerden daha iyi bir urun ortaya koyarsaniz o vakit ticari ugrasilarinizi da elestirmem, ortaya koydugunuz urunu satin alan TSF'yi de. Elestirmemek bir yana takdir de ederim. Ama, uzulerek soyleyeyim, bunu yapacaginiza ihtimal vermiyorum.

Mevcut durumda TSF acisindan bu satin alma tam bir israftir. Hem eski bir milli oyuncu ve hem de bir yazilim uzmani olarak, bu tespiti yapabilecek nadir kisilerdenim. Yanlisin daha da ileriye goturulmemesi icin yapici oldugunu dusundugum tespit ve elestirilerimi de bu yuzden kaleme aldim.

Bir gun bagci, 900 rakimda deniz tuzundan en az 100 km uzakta, yagis alan veya yagis olmadigi zamanlarda sulamasi ihmal edilmeyen genis bir arazi alir ve bu arazide kaliteli uzum yetistirmeye baslar ise ve bu uzumler olur ise, canim da yemek isterse parasini veririm, satin alirim ve yerim.

Once oyunu kuralina gore oynayalim. Bilmeyenleri de demagoji ve laf oyunlari ile kandirmaya calismayalim.

Aslinda hem ilk yazdigim yazi hem de bu yazim ile DAEM adini koydugunuz amator yazilim denemesine iliskin tespitler yapip, elestiriler getirip, fikirler veriyorum ve bu yolla dogruyu anlatmaya calisarak yardim etmis oluyorum.

Gokhan Demir

"Eger bir gun benim sozlerim bilim ile celisirse, siz bilimi seciniz." Ulu onder, Mustafa Kemal ATATURK.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
DAEM hk. - Yazar: GokhanDemir - 17-11-2012, 23:10
Cevap... - Yazar: abdulkadirbener - 18-11-2012, 13:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 20-11-2012, 03:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 20-11-2012, 10:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Murat Akdağ - 20-11-2012, 12:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Toxenory - 21-11-2012, 09:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 21-11-2012, 17:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 21-11-2012, 23:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 22-11-2012, 01:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 22-11-2012, 12:10