KULÜPLER BİRLİĞİ
NASIL BİR KULÜPLER BİRLİĞİ ?
“Sarı,mavi olmak istediği zaman yeşil olur.”
Bu Rus atasözü çok şey anlatır özünde değil mi?.

Biz –“SATRANÇ KULÜPLERİ ARASINDA DAYANIŞMA ve DOSTLUĞU OLUŞTURMAK ,ÜLKE SATRANCINI ÜLKE İÇİNDE ve DÜNYADA HAK ETTİĞİ SAYGIN YERE OTURTMAK”- amacına yönelik bir konu tartışıyoruz,en azından ben böyle anlıyor,düşünce ve önerilerimi paylaşıyorum.Bu amaç yörüngesinde paylaşım içinde olmaya devam edeceğim.
Yukarıdaki atasözünü özellikle yazdım .Çünkü TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU ile ayrı kurulmuş olan- KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI-(adı böyle) arasındaki sürece dikkat çekmek isterim.Her toplantısında kavga,samimiyetsizlik,uzlaşamama yada sadece güçlü olanların işine yarayan kararlar yüzünden ayrışmalar...Kuruluş amacının dışında zaman kaybı oyalanmalar..İzleyen,takip eden varsa bilirler.

2.ekim.2012 tarihinde TFF Başkanı Sn.Yıldırım DEMİRÖREN ile Kulüpler Birliği vakfı yeni başkanı Sn Halil ÜNAL (Eskişehir Spor) Eskişehir Hanefi DEMİRKOL tesislerinde yapmış olduğu toplantıda yeni kulüpler kanununun çalışmalarına başladıklarını açıklamışlardır.Tasarı GSGM uygun görüşünden sonra Gençlik ve Spor Bakanlığının onayına sunulacaktır.

Bu süreç TSF için emsal teşkil eder mi? Ya da Kulüplerimizin ilgi ve bilgi dahilinde midir ?

Eğer akıllı bir toplumsak kendimizin, daha da ileride olmak istiyorsak başkalarının da hatalarından ders çıkarmalıyız.
Satranç alanında kulüpler birlik sürecinin neresindeyiz ?Nasıl somut kararlar ve gelişmeler vardır? ORTAYA KOYMAK GEREKİR ! Bu arada toplantılarında hiç bulunmadığım 1.Lig Kulüplerimiz için herhangi bir yorumda bulunmuyorum.Bu konuda bir bilgim ve fikrim yoktur.Beni ilgilendiren henüz kurulması istenen Türkiye Kulüpler Şampiyonası’ na katılan kulüpler üzerinedir.

Şu konulara da değinmeliyiz sanırım…

*** Kulüpler hangi düzeyde temsil edilecektir.Kulüp başkanı mı? Yetki ve görevlendirilmiş resmi kulüp
üyesi mi ?
***Birçok kulüp satrançta sürekliliği sağlayamıyor.Ya branşları kapanıyor yada liglerden çeşitli maddi sebeplerden ayrılmak zorunda kalıyorlar.Bu durum değerlendirilmelidir.
***Kulüpler TSF bazında etkili temsil edilebilecekler midir? İl şubeleri olacak mı ? Bu şubelerde alt yapı gelişim projeleri kapsamında okullarla koordineli çalışabilecek mi ?
*** İl şubeleri kendi etkinlikleri için sponsor yaratabilecek mi ?
***Kulüpler satranca teşvik çalışmaları yapabilecekler midir ? TSF bunu haklı olarak bekler.
*** Sadece seçim süreçlerinde mi toplanacaklar ?
***Hukuk kurulları olacak mı ?
*** SAHASI OLMAYAN SATRANÇ SPORUMUZUN bu en temel sorununa el atabilecek mi ? Çünkü Kulüpler TSF ‘nin asli oluşumudur! Tabanda gelişimin okullarla birlikte en temel unsurudur !
*** Sporda şike sorununa karşı durabileceği ETİK KURULU oluşturacak mı ? Satrancımızı bundan koruyup-temizleyecek projeleri olacak mı ?
( … ! ! …)
Örnekleri artırabilirim.Gerçi bunlar TSF ‘nin görev ve sorumluluk alanında diyebiliriz. Ama eksik olmaz mı ? Satranç bizim değil mi ? Hepimizin… Gelişmek diyoruz.. Başarı diyoruz..Böylesine temel ve altyapıda sonsuz öneme sahip kulüplere sahip çıkmak satranca sahip çıkmakla eşdeğer değil midir ?

Çok özlediğimiz olimpiyat başarılarımız nasıl gelecek ? 42.lik eleştirilebilir ? Bu çok kolay olur.Bunu bazen ben de yapıyor ve kendimi sorguluyorum. Neden 42.lik…BİRİNCİ OLSAYDIK KENDİMİZİ BAŞARILI MI SAYMALIYDIK ? Birincilik yada ilk on.. Bu mu başarı ? Alt yapı kurma çalışmaları mı yoksa..Hemen çabuk ve kolay yoldan ulaşmak istenen.Bu, insanlara yada toplumlara sunulmuş bir şans ya da lutuf mudur?

Sabır,azim,fedakarlık,gerçekcilik,cesaret planlı çalışkanlıkneleri ifade eder ? Bu 42.lik içinde bende var mıyım ? Ülkem için ben kendi adıma ne yapabildim ?
Elim taşın neresinde ?
Sonuç olarak,bu eylem aşamasında girişimde bulunmadan kendiliğinden bir KULÜPLER BİRLİĞİ ANCAK HAYALLERİMİZDE YAŞAR KALIR ! ..Yılda bir kez “sohbet havasında”,tüzel kişiliği ve hiçbir yaptırımı olmadan sadece forum platformlarında tartışılır durur. Tartışınca ne oluyor ,bir grup doğuya giderken diğer grubu batıya giderken görüyoruz.İstedikleri yöne gitmekte özgürdürler.Bu fikir çeşitliliğidir.Ama neden hiç samimiyetle uzlaşıp ADIMLARINI HAYATIN İÇİNDE ATMAZLAR ?
BAZEN AMACIN DA ZATEN BU OLDUĞU DÜŞÜNCESİNDEN DE KENDİMİ ALAMIYORUM DOĞRUSU…

Kulüpler Birliğini isteyen kişi ve kuruluşlar herhalde kendi aralarında iletişim için önce bir Koordinasyon Kurulu oluşturmaları gerekecektir.Ben bunu bile göremiyorum.Bu açıdan samimiyetsizlik kokuları alıyorum.

Ama yanılıyor da olabilirim.

Sarıyı sarı olarak, maviyi mavi olarak görmek güzeldir.Yeşil de her dem yeşil kalmalı…
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
KULÜPLER BİRLİĞİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 20-11-2012, 11:46
Kulüpler Birliği ve Bağımsızlık - Yazar: nurkuti - 20-11-2012, 13:00
kulüpler birliği - Yazar: MuzafferŞekerli - 21-11-2012, 07:46
Re: BAĞIMSIZ KULÜPLER BİRLİĞİ, - Yazar: nurkuti - 21-11-2012, 10:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 21-11-2012, 11:26
Kulüplerin Birliği - Yazar: Cengiz Keleş - 21-11-2012, 12:56
KULÜPLER BİRLİĞİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 21-11-2012, 15:34
NASIL BİR KULÜPLER BİRLİĞİ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 22-11-2012, 13:16
kulüpler birliği - Yazar: MuzafferŞekerli - 23-11-2012, 06:33