İstanbul 2012 küçükler yaş grupları
Sayın Erdem Pekol, Yazınız dikkatle okudum aynı şeyleri düşündüğümüz muhakkak tabiki turnuvaların daha iyi olması, çocuklarımızın,genç kardeşlerimiz daha iyi ortamlarda ve organizasyonlarda oynamalarını istiyoruz .
( Elbette ki ilk üç dereceyi çıkaracak yeter tur sayısı katılıma göre konabilir. Peki, buna rağmen eş puanlı sonuçlar çıkarsa ne yapmak lazımdır? Eşitlik bozma sistemlerini göz ardı etmek gerekirmi? ) diye sormuşsunuz vede yazdığınız yazıya bir cevap olarak , birşeyler yazacağım, umarım düşüncelerimi anlatabilirim.

Öncelikle ben böyle turnuva yapmam bu nettir . Nedenleri :
Turnuva yönergesi bütün iller için aynı olamaz, oyuncuların kuvvetine,katılımcı sayısına ,turnuvanın amacına uygun olması gerekir. ( o) dakika kuralını siz küçük illerde uygulayabilirsiniz ( onuda uygun bulmuyorum) fakat istanbulda uygulayamassınız. Fide (0 ) dakika uygulamasını öneri olarak sunmuştur .
Türkiye Şampiyonası , Türkiye yaş grupları, Türkiye emektarlar ,Türkiye Bayanlar, Türkiye iş bankası ligi, Türkiye yöresel finallerinde kullanılabilir. Bu gibi Turnuvalarda katılımcılar önceden belli olur, aynı ortamda yapılır.
Fakat İstanbul gibi büyük şehirlerde yapılırsa dün sonuçlanan yıldızlar İstanbul birinciliğindeki gibi 1. Turda 36 masada (+_ ) olur.
Ayrıca İstanbulda il birinciliği gibi turnuvalarda fazla katılımcı olmuyor neden ? Çünkü katılıpta turnuvaya saatinde yetişme riski olduğu için oyuncular girmiyor.

Yazımı yazdığım yaş gruplarındaki yönergeye gelince , bu yönergede bütün Türkiye için yazılmış bir yönerge ama İstanbula uygun değil dediğiniz gibi tur sayısı oyuncu katılımına göre yaşlarına göre ayrı olmalı belki fazla tur olacak yada eksik,veya döner turnuva olacaktır ,Önce bunları ayırmamız gerekir.sonuçta Eşitlik puan olarak bozulmadıysa zaten eş puanda ilk 3 için 2 yada 4 kişiyi geçmez , eşitlik bozma maçlarını yaparsınız buda 5 dakika yada 10 dakika olarak belli olursa bu maçlarda 1 saat içinde biter .( Dün gece yıldızların kapanış turnuvası için salona gittik 45 dakika kapanışı yapmak için gelmesi gereken şahsı bekledik o kişiye ( 0 ) dakika kuralı neden uygulanmadı?)

Sizinde yazınızda vurgulamışsınız 5 turlu turnuvalar oluyor ve eş puanda belli bir sayının üstünde oyuncu olduğu için eşitlik bozmayla dereceler belli oluyor evet doğru bende takip ediyorum , üstte yazımda belirttiğim gibi Turnuvanın özelliğine göre yönerge olmalı vede bizlere ,velilere ,öğretmenlerimize, oynayacak oyuncularımza burada çok iş düşüyor turnuvanın yönergesini tam okumadan katılan oyuncularımız var zaman kontrolunu,tarihleri, okumuyoruz öncelikle kayıt oluyoruz . Oyuncular kendilerine turnuva seçmeli .

Diğer bir konuda yapılan turnuvalar sadece turnuva yapmaya yönelik olduğu için genç kardeşlerimize bakın ukd ve elo puanlarına çok düşük çıkıyor bu çocuklara yazık yükseltmek için devamlı turnuva oynamak zorunda kalıyorlar , buda senelerce uğraş demek sıkılıp iyi duruma geldiklerinde ya yaşları için yada ekonomik ,çalışma hayatı ,aile hayatı yüzünden satrançtan kopuyorlar. Türkiye geneline bakınız ukd ve elo puanları bütün oyuncular için istisnasız söylüyorum her oyuncunun bulunduğu puanın en az 100-150 puan altındadır , nedeni Turnuva düzensizliklerinden kaynaklanıyor .

Eğer siz turnuva yönergesini oyuncular için yaparsanız inanın puanlar yükselecektir. Ben İstanbulda birçok turnuva yaptım hepsinde turnuvanın özelliğine göre yönerge yaparak oynattım , Kapalı elo turnuvaları , açık elo turnuvaları , ramazan turnuvası , bayram turnuvaları , takım turnuvaları çocukların satranca yeni başlama turnuvaları hepsini tek başıma yapabildim. Hepsi için uygun Turnuva yönergesi yaptım , hiçte zor olmadı. Birçok kardeşime elo çıkarttık,ukd yükselttik, satranç oynamanın güzelliğini yaşadılar. Bu turnuvaları yaparken bizler önce satranç oynayacak oyuncuları düşündük. Turnuvaya nasıl gelecekler , hangi günler ,hangi satte olmalı Turnuvayı katılımcı sayısıyla nasıl bitirebiliriz diye düşündük . Çünkü bir turnuva yapıldığı zaman katılan oyuncu sayısı ile biterken turnuvada kalan oyuncu sayısı farkı az olursa o Turnuva görevini yerine getirmiş demektir.

Ayrıca Türkiyede turnuvalarda galibiyete 3 puan berabeliğe 1 puan mağlubiyete 0 puan uygulamasını 2 adet yaptığım turnuvalarda uyguladım çokta iyi oldu. Neden Türkiyede uygulanmıyor bizim Ülkemize çok uygun .
Ben yurt dışını gezen birisiyim birçok ülkede satrançta oynadım. Turnuva yaparken diğer ülkelerdeki iyi uygulamaları alıp bizim ülkemize uyan şekliyle bizde yapmaya başlasak .
Yurt dışında birçok turnuvalarda gördükki 250 oyunculu bir turnuvayı 1 hakem yada 2 hakem yönetebiliyor .600 kişilik bir turnuvayı 5-6 hakemle yapabiliyorlar .
Son bir söz daha Turnuva oyuncular için yapılmalıdır.
Saygılar sunarım.

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 23-11-2012, 23:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: tkocabalkan - 25-11-2012, 02:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 25-11-2012, 19:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: tkocabalkan - 26-11-2012, 14:24

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi