Fikirler 1 :İl Oyuncu Birlikleri
her şeyden önce şunu söyleyim. ben bütün satranççılar bu federasyondaki görevlerini bıraksın , kimse bu federasyonda görev almasın şeklindeki çağrımı, bu konunun başında belirttiğim gülkız tülay ın sarfettiği sözler üzerine yazdım . bu sözlerde seçimden sonra sarfedilmiş sözlerdi. yoksa geçirdiğimiz seçimle bir ilgisi yok .eğer böyle bir şey gerçekleşirse ne olacağını sayın ateş ülker ve aşkın taşan gayet güzel açıklamışlar . ağızlarına sağlık.
aşkın taşan a cevaplar ateş bey ve cengiz bey ile konuşurken kendiliğinden verilecektir .
sayın ateş bey;
başka bir federasyon kuralım fikrini bende biliyordum . onu savunanlarıda şahsen kendi kendime ayıpladım . bir tek federasyon vardır bir tek de FİDE. BU FEDERASYONDA ELBETTE BİZİM FEDERASYONDUR .
ayrıca şunu söyleyim ben 1944 yılı temmuz ayındaki TÜRKİYE SATRANÇ MECMUASI nın kütüphanemdeki ilk sayısına baktım . başında slogan olarak'' bütün satranç meraklılarının mecmuasıdır'' yazıyordu . aynı şekilde 2 aralık 1969 tarihli süer satranç dergisinin ilk sayısına da baktım . ''özbeöz türk satrançseverlerin malıdır '' yazıyordu .şu satranç meraklılığından ve satrançseverlikten eskiler bir türlü kurtulamadı. bu konuya hassasiyetle burada eğilmemin sebebi satranççı ve satrançsever kavramına bir açıklık getirmenin artık gençler için bir ihtiyaç olduğunu bildiğim içindir .ayrıca siz satranççı bile değil bir satranç adamısınız. bu federasyonda görev alan satranççıların sadece federasyona sahip çıkmak arzusu içinde olduklarınada inancım tamdır .hiçbirinin yaptıkları görevde mutlu olarak çalıştıklarını düşünemiyorum .türkiye satranç federasyonunu satranççıların elinden kimse ilelebet alamaz.
sayın cengiz bey;
siz satranççıların adayı olarak ortaya çıktınız . keşke kazansaydınız . eğer kazansa idiniz yönetimide, kurullarıda istediğiniz gibi oluşturma hakkına sahiptiniz. size bu konuda kimse müdahale edemezdi . bütün türkiye nin ve satranççıların sizden bir tek beklentisi olabilirdi o da başarı .
burada şundan bahsetmek istiyorum ben jirayr çakır la çok konuştum .selim palavan ile de tanıştım .onlardan aldığım fikirlerin ışığında satrancın nev-i şahsına münhasır bir branş olduğunu öteden beri savunmuşumdur . sizin gibi satrancın en üst noktalarına tırmanmış kişilerlede bu konuda fikir birliğimiz olmuştur .hatta ben, satranç spor bakanlığına bağlanmadan önceki tartışmalarda , daima, spor bakanlığına uyum sağlayamayacağımızı kültür bakanlığının bize daha uygun olduğunu söylemişimdir .bunu teklif olarak değerlendirmeyiniz . ancak önünüzdeki mücadelelerde elinizde hükümetlere teklif kozu olarak değerlendirebilirsiniz . eski başkanımız jirayr çakır dan aldığım fikir, bizim her bakanlıkla çalışabileceğimizdir.ama satranç kamuoyumuz bizi spor bakanlığına yönlendirdi ve böyle oldu .
şimdi ne yapmalı ;
çerçeve statüde değişiklik bu yönetim zamanında olabileceğini hiç sanmıyorum . delege sayısının arttırılması satranççılara avantaj sağlar ama cüz-i bir avantaj olur .zaten spor bakanlığında iken satranççılar yönetimde olsa dahi, sayının 200-250 nin üzerine çıkarılmasını bende uygun bulmam . peki ne yapmalı??
deniyor ki satranççılara antrenörlere oy hakkı verilsin ...

durun!! satranççıların ve antrenörlerin zaten oy hakkı var
nasıl mı? bir antrenör veya oyuncu herhangi bir kulübe transfer olduğunda o kulübe şart koşar . federasyon genel kurulunda delegelerin kim olacağına ben karar veririm. yoksa sizde çalışmam, veya oynamam . bizim aldığımız dereceye göre siz delege kazanıyorsunuz o delegeleride biz seçeriz .
bunu yapmalıyız ve başarmalıyız .bütün çalışma bu minhal üzerinde yoğunlaşmalıdır. voleybol ve basketbol federasyonu camiası eczacıbaşı ve efes pilsen in kendi branşlarına hakim olduğundan beri rahatsızdılar . yıllarca önce bilinçlendiler sonra federasyonlarına sahip çıkmayı öğrendiler . üstelik kendi branşlarında türkiye yi dünya devleri arasına soktular . biz bu işi daha kolay başaracağımıza eminim .
160 kişilik bu delege yapısı ile bunu başarmak zor değil . önümüzdeki seçimde değise bile sonraki seçim kesin türk satranççılarının seçim kazandığı kurul olur .

hepinize tekrar saygılar .muzaffer şekerli. ADANA
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
İLK YÜZ - Yazar: MuzafferŞekerli - 05-12-2012, 08:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 05-12-2012, 12:04
SATRANÇÇI- SATRANÇSEER - Yazar: MuzafferŞekerli - 06-12-2012, 12:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 06-12-2012, 14:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 06-12-2012, 14:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 06-12-2012, 18:18
Hangi satranççı? - Yazar: Ozgur_Akman - 06-12-2012, 21:28
Re: Hangi satranççı? - Yazar: Mojo Jojo - 06-12-2012, 21:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 06-12-2012, 21:55