Saatin yeri
Sabri Bey,

Öncelikle size teşekkür ederim ; satranca daha farklı boyutlu ve daha geniş açılı bakmamı sağladığınız için. Size müteşekkirim ; Mr. Geurt Gijssen ile yazılı olarak haberleşmeme ve chesscafe.com ile tanışmama vesile olduğunuz için. Chesscafe lafını duyanların “Uyanda balığa gidelim” deyişlerini duyar gibiyim. Napıyım, 30 yıl geriden geliyorum işte ! Bu bir şaka değil, benim durumumu açıklayan gerçektir.

Sizin sorularınıza cevap veremezdim, çünkü yazdığım hikaye gerçek olay değil, gerçekten hikayedir. Tarafımca irticalen yazılmıştır. Bundan önceki yazım olaya biraz şaka katmaktı fakat anlaşılıyorki beceremedim. Kesinlikle size saygısızlık değildir. Kusuruma bakmayın.

Saatin siyahın sağında veya solunda olması beni hiç ilgilendirmiyor :
Sonuç olarak, oynadığım oyunların istatistiği çıkarılsa, saatin sağımda olduğu oyunlarımın oranı yaklaşık %50 dir. Saatin solumda olduğu oyunlarımın oranı da yaklaşık %50 dir. Bundan sonraki oyunlarımda da bu oran değişmeyecektir. Diğer tüm oyuncuların da benzer oranlara sahip olduklarını düşünüyorum.

Beni ilgilendiren nedir ? :
6.4. maddeyi kişisel düşüncelerle yorumlamanız ve bu maddeden farklı anlamlar çıkarmanızdır. Halbuki madde kişisel farklı yorum çıkarılamayacak kadar nettir. “Oyun başlamadan önce, hakem, saatin nereye konacağına karar verir.” Bitti. Bu kadar.

Gerçeğin peşinde koşan bir satranç oyuncusu olarak konuyla ilgili FIDE’ye yazı yazdım. FIDE’nin yönlendirmesiyle FIDE Kurallar ve Turnuva Düzenleme Komisyonu Başkanı (kendi ifadesi ; Chairman of the Rules and Tournament Regulation Commission of FIDE) Geurt Gijssen ile irtibat kurabildim. Sorularıma cevap verme tenezzülünde bulundu. Kendisine teşekkür ettim.

Sorularım ve Geurt Gijssen’in cevapları aşağıdadır. Aşağıdaki cevapları sizinle paylaşabilme izni Mr. Gijssen’den dün akşam 21.30’da gelmiş ancak bugün sabah maile ulaşabildim. Dilerseniz adres verin size ileteyim.
Ayrıca, chesscafe.com’da An Arbiter's Notebook adlı sütunda bu konu Ocak ayında işlenecektir.
Meraklılar aşağıdaki linke Ocak 2013’te tıklayıp sorularımı ve verilen cevapları okuyabilirler.
http://www.chesscafe.com/geurt/geurt174.htm

"Dear Sir,
I have three questions about 6.4. matter of the Laws of Chess.
1) If a chief arbiter decides to set clocks to left sides of black players in an individual chess tournament, will it be correct according to the Laws of Chess ?
2) Is it a rule to set clocks to right sides of black players in an individual chess tournament ?
3) According to the Laws of Chess, is there any inconvenience if a chief arbiter sets clocks to the left sides of black players ?
If you wish you may answer shortly as yes or no.
Thank you very much for your help.
Best regards,
Feti Gönen

Dear Mr. Gönen,
1. It is possible that the arbiter decides to set the clocks to the left hand of the black player. There is no rule that the clock must be set to the right hand of the black player.

2. No, such a rule does not exist, although it is a kind of habit. The background of this habit is in my opinion that the majority of the population is righthanded. Playing with black is a little disadvantage. Therefore give th black player an advantage.

3. See answer 1. There is no inconvience to set the clock to the left hand of the black player.

Some additional remarks:
In individual tournaments, especially Swiss tournaments it is convenient to place all clocks in such a way, that the arbiter has the possibility to check the clock times in an efficient way. If there are long rows of tables, it is strongly recommended to set the clocks in the same row on the same side. In top tournaments with spectators the clocks are in principle always set in such a way that spectators can see the displays of the clocks.
Best regards,
Geurt Gijssen,
Chairman of the Rules and Tournament Regulation Commission of FIDE."

Bugünkü güncel gerçek budur. Hakemlerimiz yine eskiden olduğu gibi saatleri siyahın sağına koymaya devam edeceklerdir. Ancak saatin siyahın sağına konulması kural olmadığı gibi, saatin siyahın soluna konulması da kural ihlali değildir.

İnandığınız doğruların peşinde koşmanızı acizane öneririm. Kimbilir, belki yarın, gelecekte sizin çabalarınızla saatin siyahın sağında olması kural olarak kabul edilir.

Saygılarımla,

Feti Gönen
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Saatin yeri - Yazar: Tuna Özateş - 03-12-2012, 20:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdullaharik - 03-12-2012, 22:45
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 04-12-2012, 00:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Sabri Koçak - 04-12-2012, 12:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 04-12-2012, 13:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 04-12-2012, 17:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 04-12-2012, 18:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Abidin Ünal - 04-12-2012, 18:19