Turnuvalarda yapılması muhtemel hileler
Herkese merhabalar,

Dünyada önlemleri alınmış mıdır bilmiyorum, ancak ülkemizde düzenlenen turnuvalarda altta bahsedeceğim iki konuda önlemlerin alınmadığını veya alınmak için çaba sarfedilmediğini düşünüyorum;

1- Turnuvalarda maçlar başlamadan önce oyuncuların cep telefonlarının kapalı olması gerektiği belirtilir ve cep telefonu maç esnasında çalan oyuncu hakem tarafından hükmen yenik sayılır.

Ancak; oyuncular, kapalı cep telefonlarını yanlarında bulundururlar ve ihtiyaç duyduğu her an tuvalete gidebilirler..
Günümüzde, cep telefonlarında dahi bayaa kuvvetli satranç programlarının olduğunu düşünürsek..Şimdi soruyorum, rakibiniz kapalı cep telefonuyla tuvalete gitti..Açtı tuvalette cep telefonunu, kuvvetli olan o satranç programına salondaki ve masasındaki pozisyonu (hani o rakibi tarafından bayaa zora sokulduğu pozisyonu) dizdi..Hamleyi aldı, gitti masasındaki tahtada oynadı..Böyle bir olayın gerçekleşmesi mümkün olamaz mı? Bence pekala olur..Neden? Kurallar, cep telefonları kapalı olacak diyor..Tuvalete kapalı cep telefonları ile gidilemez demiyor ki!

Bence çözümü; O turnuvanın salonunda, yani daha girişinde, oyuncular üst aramasından ve gerekirse X ray kabininden geçirilmeli ve cep telefonsuz olarak binaya veya salona alınmalıdırlar..Oyuncunun yakınları, tuvalet bölgesinde çaktırmadan cep telefonu verir mi? Buna henüz çözüm önerim yoktur.. Smile

Bu konu ile ilgili, yani muhtemel bu tarz hileler, NEDEN KESİN OLARAK ÖNLENMİYOR?

2- Maçlar devam ediyorken, farklı masalarda oynayan ve arkadaş olan oyuncuların ya da masada oynayan oyuncunun bir yakınının gerek salonda kaş göz hereketleriyle ya da fısıldayarak...gerekse tuvalette alenen söyleyerek, hamle yardımı yapması veya oynanan oyununun yorumunu yaparak yardım etmesi NEDEN KESİN OLARAK ÖNLENMİYOR?

(Not-1; Bu tarz olaylarla turnuva esnasında somut olarak karşılaşmadım, ancak bana göre gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olaylardır..)
(Not-2; Bu yazımdan sonra bana sanırım kimse, "Paronayak olmanın zararları ya da insanlara biraz da güvenmeliyiz türünden özlü sözler yazmaz diye düşünüyorum..)

"Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim!" Mustafa Kemal ATATÜRK

Herkese satranç dolu güzel günler dilerim..
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Turnuvalarda yapılması muhtemel hileler - Yazar: yusuf_omur - 19-12-2012, 12:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 19-12-2012, 13:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 19-12-2012, 13:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 19-12-2012, 14:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Emine Alpaslan - 19-12-2012, 23:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 00:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 11:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Naci Erdem - 20-12-2012, 11:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 12:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 14:04