Turnuvalarda yapılması muhtemel hileler
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Çünkü salona cep telefonuyla girilmez,cihazlar salonda kapalı konumda tutulur ifadeleri çelişkili..
Evet, iyi yakalamışsınız.

Oyun sırasında cep telefonu çalan oyuncuya verilen ceza, aslında cep telefonunu yasak yere soktuğu için verilmiyor; telefonu çalarken yakalandığı için veriliyor. Avanaklık yapmayıp telefonu sessize alsa sıkıntı yok.

Kuralın ruhunu kaçırdığınızda, uygulamayı da kavrayamazsınız.

Önemli olan oyun alanına oyun aktörleri dışındaki (oyuncu-hakem) dış etmenleri sokmamak. Kural bunu sağlamaya yönelik olmalı. Tablet, cep telefonu, antrenör, maçı bitmiş oyuncu, gözü yaşlı ebeveyn gibi.

Yoksa cep telefonunu girerse girsin ama, ancak çalarsa cezalandırırım; anlamsız.

Şöyle bir örnek geliyor aklıma. Oyuncunun maçı bitti, kağıtlar imzalandı, salonu terk ediyor, tam o anda cep telefonu çaldı. Uygulamada hiç bir hakem notasyon kağıtlarını geri getirip maçı iptal ederek diğer tarafa hükmen yazmaz. Yanılıyorsam usta hakemlerimiz beni düzeltsin.

Ama oyuncu henüz oyun sahasında ve belli ki oyun sırasında yanında telefon bulundurmuş, satrançta şansa yer yok ama buradaki şansı, telefonun çalmaması olmuş.

Kuralın ruhuna gidersek yukarıdaki örnekte maçın iptal edilip skorun geri alınması lazım, tıpkı sonradan yakalanan doping gibi.

(Yukarıda da belirttim, gerçekten anlamıyorum. Bu mereti sessize almak zor birşey olmadığına göre, telefonu açık tutmak ve yakalanmamak çok basit. Aslında telefonu çalan bir adamı kural ihlalinden değil, afedersiniz, salaklığından dolayı turnuvalardan yasaklamak lazım).

Daha önce de yazmıştım. Telefon, Iphone veya tablet gibi programların içindeki yazılımlar doping olarak değerlendirilmeli. Satranç "sui generis" bir oyun, kuralları ona göre çok yönlü düşünülerek tanzim edilmeli, dopingi de farklı oluyor haliyle.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 19-12-2012, 13:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 19-12-2012, 13:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 19-12-2012, 14:39
Re: Cep telefonu kuralındaki çelişki. - Yazar: Mojo Jojo - 19-12-2012, 21:03
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Emine Alpaslan - 19-12-2012, 23:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 00:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 11:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Naci Erdem - 20-12-2012, 11:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 12:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 14:04