Turnuvalarda yapılması muhtemel hileler
Turnuva alanının sporcu ve hakemlerin yanısıra seyircisiyle bir bütün olduğunu düşünüyorum. Sportmence başka bir deyişle hile yapmadan oyun oynama kültürünün oluşmasını sağlamak nasıl gerekliyse oyunları izleme kültürü kazanmak da aynı ölçüde gerekli olmalıdır. 2000 yılı olimpiyatlarında izleyiciydim. Khalifman, İvançuk, Topalov gibi büyük ustaların ensesine şaplatacak kadar yakındık ve oyunlarını, taşı tutuşlarını, saate basışlarını, masadaki duruşlarını, mimiklerini çok yakından büyük bir dikkat ve ilgiyle gözlemleyebiliyorduk. İşin ilginç tarafı satrançta usta olmanın en büyük kriteri olabilecek iç ya da dış etkenli sorunları izole edebilmeyi her biri çok iyi başarabiliyorlardı. Çünkü izleyicilerden rahatsız olmak bir yana oyunlarının ilgiyle izlenmesinden mutluluk duyduklarını bile düşünmüştüm. Yıllar önce Ekonomi Üniversitesi'nde yapılan İzmir Open turnuvasında , izleyicisinin bol olduğu turnuva salonunda orta şiddetli bir deprem olmuştu. Bazı oyuncular masanın altına girmiş , bazıları ise kaçışmıştı. O sırada 1. masada büyük bir soğukkanlılıkla oynayan Sarhan Guliyev'in tahtasındaki merkez karelerine tavandan küçük bir sıva parçası düşmüştü. Sıvayı eliyle itti hamlesini yaptı ve saatine bastı. Turnuvada 1. olduğunu hatırlıyorum.Ve dahası zaytnotta taşlar havada uçuşurken mat yapılan nice izlencelik oyunların tadı ve anısı....

Bir kulvar, bir futbol sahası, bir havuz gibi alanlar ölçeklendirme anlamında satranç tahtasıyla kıyaslandığında pek gerçekçi durmuyor.Havuza, sahaya, yarış pistine seyirci girmiyor evet ama satranç tahtasına da öyle.

Ben seyircisiz turnuvaları, tıpkı 0 dakika kuralı gibi satrançsever olmayan hakemlerin koyduğu işgüzar bir kuralı uygulamaları olarak görüyorum.

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: sssarper - 19-12-2012, 13:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 19-12-2012, 13:50
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 19-12-2012, 14:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Emine Alpaslan - 19-12-2012, 23:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 00:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 11:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Naci Erdem - 20-12-2012, 11:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 20-12-2012, 12:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 20-12-2012, 14:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 20-12-2012, 14:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi