YENİDEN YAPILANMA ve KATILIMCI YÖNETİM ANLAYIŞI.
Sn. VELİBABA (3)
Son yazınızın tamamını birkaç defa okudum. Çünkü dikkatli okunmaya değer.
Tespitlerinizi ve önerilerinizi açıklama cesaretiniz, açıklığınız, bana, ülkemiz satrancının işlevsel olarak daha ileriye taşınması için, öncelikli şartlardan olan “toplumca sahiplenilme” konusunda ilk işaretlerden olma niteliğindedir.

Bu tespitime, forumda fikirlerinizle aynı nedensel tabandan gelen başka ve benzer fikirlerin yıllarca ülkemiz satrancına omuz vermiş başka sahiplenicileri tarafından da yer verilmesi sonucunda varıyorum.

Böylesine birlikteliğe uzanan yol en umutlanabileceğimiz yoldur. Bu bizim çalışma şevkimizi artıracağı gibi, sorumluluklarımızı da katlayacaktır.

Yapılacakların farkındayız. Ben kendi adıma belirteyim ki, sonuçları ne olursa olsun, karşımızda duran, öncelikleri tespit edilmiş her engeli aşma azmi ve kararlılığındayız. Olumsuz sonuçların, olası başarısızlıkların, bireysel bazda bize nasıl geri döneceğinin farkında olarak.

Ama bundan korkmuyoruz! Zaten, aksi taktirde bu görevi kabul etmezdik.

Tespitlerinizin ve önerilerinizin çok büyük bir bölümünü özetleyen “devran böyle dönmeyecektir” yargınız, belirli bir aşamadan itibaren tamamen katılacağım bir hedeftir. Elbette buna ulaşmak için, kararlı ve samimi olmak gerekir. Değişimi bir çırpıda yapmak gerçekçi olamaz. Ama gerekli çalışmalar zaman kaybetmeden başlayacaktır. Bazı alt yapı çalışmaları gerekli. Fikirsel ve somut görüşmelerimiz, bu ay sonundaki kurul toplantımızda öncelikle görüşülecek.

Değindiğiniz en önemli konu, alt yapıdır!!

Bu konudaki görüşüm alt yapıdaki gerçekçi tespit ve uygulanması gereken çözümlerin üst yapıla olumlu yansıyacağı, belirlenen hedeflere yönelik doğru yönlendirmeleri seçenekleri beraberinde getireceğidir. “Büyük talep oluşturan satranç, ülkemizde bir meslek haline gelmelidir” desem bu fikre nasıl bakarsınız? Bunun için alt yapı oluşturmaya değer mi?

Ülkemizin en büyük ve örgün alt yapısı okullarımız olduğuna göre işe nereden başlanacağı bellidir!

Ben, satrancın okullarımıza gerçekçi olarak alt yapısı oluşturulup, ders olarak girmedikçe, tespit edilmiş hiçbir hedefe ulaşamayacağımıza inanıyorum. Bu sorunun temelde halledilecek en önemli ana sorunların başında geldiğini biliyorum. Bunu başarmak için de, illerde ve ilçelerde çok daha katılımcı, nitelikli ve işlevsel örgütlerinin oluşturulmasının temel şart olduğunu düşünüyorum. Aksi bir durumdaki başarıların geçici olacağını biliyorum. Ama bize kalıcı ve olumlu dönüşümleri olan uygulamalar gereklidir!

“TESPİTLER .ÖNERİLER ve YENİDEN YAPLILANMA SÜRECİ” başlıklı yazı dizisinde yazmıştım bir üye olarak. Ama yazdıklarım artık tüzel kişilik kazandıktan sonra bir görev oldu bana.

Böylece, toplumsal talep bazı dengeleri kendiliğinden oluşturma ihtiyacını beraberinde getirecektir.

Şu anki alt yapı dediğiniz kitle, ülkemiz okullarının en fazla %20 sine ulaşmıyor bile.

Oysa milyonlarca çocuğumuzun satrancın olumlu tüm etkilerinden faydalanma hakları vardır! Elbette bu amaç için satranç tek başına gerekmeyebilir. AMA SATRANCI OLUMLU KİŞİLİK KAZANIMINA YÖNELİK SONUÇLARI TÜM DÜNYADA GÖZLENMİŞ ve KANITLANMIŞTIR. Eğitim çağındaki tüm çocukların, bir fikre göre “Başbakan’ın torunundan başlamak üzere” her yaştaki eğitim gören çocuğun böylesine yararlı bir eğitim aracı olan “satranç eğitiminden” geçme gerekliliği vardır.

Bu konuda çözümü iki aşamalı görüyorum;

a- Kısa vadede mevcut sistemin revize edilmesi,
b- Uzun vadede ideal sistemin altyapısal hazırlıkları.

Donanımlı menajer, federasyonun kendi eğitim modelini oluşturması, ailelerin katkısı, altın çocuklar (ki bu deyime ayrıca değineceğim) gibi önerileriniz de yukarıda saydığım iki aşamalı çözüm yollarından olarak değerlendirilebilinir. Bu konuların hepsi ele alınacak. Ancak şu kadarını belirtmeliyim ki bu bir maliyet gerektirmesine rağmen bu sorun da aşılmalıdır.
Federasyonumuzun bu anlamda mali desteği ve dolaylı olarak başarılı sporculara oluşturulan devlet destekleri vardır devam etmektedir. Ama ne kadar yeterlidir, olanaklar ölçüsünde tartışılmalıdır. Belki de olanakların daha genişletilmesi de söz konusu olabilir. Çünkü satranç eğitimi çok değerli bir yatırım alanıdır.

Bütün özendirici önerileriniz notlarımın arasına alındı.
Hatta bazıları benim önceki notlarımla birebir örtüşüyor bile.

Ülkemizin altın çocukları

Ve eğitime muhtaç tüm çocukları.
Benim için her çocuk bir altındır!

Pek klişe bir laf gibi duruyor! Ama yaşantımın ve mesleğimin adanmış olduğu bu kutsal varlık, sadece “ALTIN” rütbesinde değil, kimsesizlik, suça yönelik potansiyeli olan ve buna benzer tüm kesimleri kapsayan eğitim planlamalarının yapılmasına nedendir kanımca.

Onlar her dönem ortaya çıkar. Ama çoğu açamadan solar, pek azı sulanır, fark edilir, koklanıp hayat bulur, yaşar. Her çocuk kaliteli eğitimden nasibini almalıdır öncelikle. Bizim amacımız her zaman ve her eğitim aşamasında, eğitim ordusuna katılacak bu yüksek algılamalı ve kapasiteli çocukları her alanda bulup tespit edip, doğru ve gerekli eğitim düzenlemesini yapabilmektir. Bu çocukları da ancak çok yönlü ve gizli kalmış yeteneklerini ortaya çıkmasına olanak tanıyan sistemde yetiştirip bir sonraki işlenme aşamasına teslim edebilmeliyiz. Bir eğitimci olarak çözümü, eğitim sisteminin, çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılmasında görüyorum. Bu alandaki düşünce ve eylemlerim 80’li yılların başına kadar dayanır.

Sadece satranç alanında değil, tüm sanat, spor, kültürel etkinlik alanlarında da bu sistem oluşturulup uygulanmalıdır. Satrancın bu alanların dışında tek başına mesafe kat ederek bu hedefe ulaşması acaba ne kadar mümkündür? Bu tespit, bir karamsarlık tespiti değildir asla! Ya da minarenin kılıfını önceden hazırlamak da değildir.

Çünkü öyle algılanmaya çok müsait! Ama sorunu çok doğru tespit etmek lazımdır. Çünkü tüm çalışmalar, onca enerji ve zaman oraya harcanacak.

Bizim asla kaybedecek zamanımız kalmamıştır!

BUNUN İÇİN TÜM CAMİA OLARAK GÜÇLENEBİLMELİ ORTAK PAYDALARDA BULAŞABİLMELİYİZ.

Satranca yeni sponsorlar bulabilmeliyiz. Bunu il bazlarında da yapabilmeliyiz.
Yapılacak çok ama çok önemli işler var ve bizim artık kaybedecek zamanımız kalmadı.

Görüşmek üzere sağlıcakla kalınız.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 13-01-2013, 02:03
SAYİN VELİBABA, - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 13-01-2013, 23:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 15-01-2013, 13:03
Sn. VELİBABA -2- - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 15-01-2013, 14:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 16-01-2013, 20:54
Sn. VELİBABA -3- - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 17-01-2013, 12:40

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi