KEMER'DE BÜYÜK BULUŞMA
YIL 1981. TÜRKİYE DE DARBE YILLARI
adana da 1979 yılında bir kahvede satranç derneğini kurmuş satranç mücadelesi yapıyoruz . türkiye satranç federasyonu başkanlığında bu güne kadar gördüğüm en iyi, en sevilen başkanı JİRAYR ÇAKIR var. onunla ilişkilerim çok iyi, en az ayda bir gün 456457 no lu telefona telefon ediyorum ve karşıma çıkanlarla görüş alışverişi yapıyorum . genellikle karşıma sayın ateş ülker çıkıyor . ne yapmamız icap ettiği konusunda fikir alışverişleri yapıyorum .adana da okulları tarıyorum simültanelere gidiyor liselararası ortaokullararası turnuvalar yapıyorum .yani en hızlı yıllarım .

sanırım 1983 yılı geldi istanbuldan bir haber geldi. JİRAYR ÇAKIR ın ikinci dönemi bitti , üçüncü dönemi için teklif bekliyor ama federasyon başkanlığını ona vermek istemiyorlar .kalktım istanbul a gittim . istanbul satranç derneğine girdim tanıdık bir tek ümit ünkan vardı. birkaç kişi ile beraber oturduk , '' ne oluyor '' diye sordum . jirayr çakır ı niye başkan yapmıyorsunuz . bakın burası çok önemli '' jirayr çakır çok iyi çok çalışkan ama temsil özelliği yok dedi . temsil özelliği olan birini arıyoruz . '' öyle mi '' dedim . ''peki kimi buldunuz '' . bir general bulmuşlar onu getirecekler . şimdi asker var general getirmek istiyorlar . öyle mi '' peki o zaman'' deyip kalktım . bu arada sayın ilhan onat da istanbul a gelmiş orada imiş . ben müsaade isteyip kalkınca o benim enseme sarılıverdi .sen dedi benim kim olduğumu biliyormusun . belli ki bu işe itiraz ediyor ve orada yağıp gürlüyor . oradakiler haydi ''sen git git'' dediler ve çıkıp adana ya döndüm .

bir müddet sonra türkiye birinciliğini izlemek için tekrar istanbul 'a gittim ve ticaret ve sanayi odası salonlarında türkiye birinciliği izliyorum . bu arada bulunan o genaralle birlikte ümit ünkan ve bir kaç kişi toplantı yapacaklar . benide çağırdılar .bir odada toplandık .sayın genarali orada tanıma şansı buldum . bir şey konuşurken cümlelerini hep cart, curt diye bitirmesi dikkatimi çekti .sordum ; dedim ki ateş ülker ile cem pekün ne diyor bu işe .''ooo merak etme onlar da bizimle beraber dediler . peki deyip el sıkışıp çıktım . çıktıktan sonra kanaatim, bu adamı da nereden bulmuşlar idi. öylesine adana ya döndüm .

kongreden önce tekrar istanbul a gittim. ümit ünkan la görüşmek tekrar kısmet oldu . ne oldu diye sordum .o general küstü gitti dedi şimdi temsil özelliği olan başka birini arıyorlar . gülümsedim ilhan onat muaffak olmuştu. iyi o zaman deyip müsaade isteyip tekrar çıktım adana ya döndüm .

kongreye gitmedim, ümit ünkan dan bir mektup aldım . dertli idi ama içindekileri fazla önemsemediğim için ne yazdığını hatırlamıyorum . AKBANK genel müdür yardımcısını türkiye satranç federasyonu başkanı yapmışlar . o bir adana lı idi, bir sene sonra adana ya geldi derneğimizide ziyaret etti . kısa bir görüşmemiz oldu .satranç camiasına söylemediği lafı bırakmıyordu . yanlız kalmış, herkes onu terketmişti . dönemi biter bitmez zaten bıraktı gitti .

bunları niçin anlattım . bu olay benim hem özel hayatımda hemde satranç hayatımda kendi kendimi ve satrancı sorgulamada baş vesile oldu da ondan .
ben dahil niçin türk satranççıları kendilerini temsil etsin diye temsil özelliği olan birini arıyorlar. niçin bu nedenle bölünüyorlar . nedir bu temsil özelliği . türk satranççısının zaafiyeti nedir . nereden geliyor .

sonunda buldum .
süer satranç dergisi kapağında özbeöz türk satrançseverlerinin malıdır 1944 tarihli türkiye satranç mecmuasının kapağında ise satranç meraklılarının organıdır yazıyordu.

kendi kendime sordum ben sanat severim müzik severim ama ne sanatççıyım ne de müzisyenim .bu işte bir şey var . satranççı ile satrançsever ayırımı yapılmamış .herkes kendini (bende dahil) satrançsever zannediyor .

bu arada futbolda bir haber patladı ; sakıp sabancı ya fenerbahçe kulübü başkanlığı öneriyorlar . çarşaf çarşaf spor sayfalarında mahşetler . '' hoşgeldin futbola ağam'' diye . önce fenerbahçe kulübü başkanlığı sonra futbol federasyonu başkanlığı . güldüm; halâda gülerim . hah futbolda bizden farklı değil diye .tabi sakıp sabancı bu teklifleri kabul etmedi ve olmadı . kabul etmemek bir erdemdir.

bizi kemiren şeyler gibi futboluda kemiren bir şey var ki, o da futbol içinde meşhur deyimdir paran varsa apandisit ameliyatı bile yaparsın .

bunları niçin yazdım ve sizinle paylaştım . satranç tarihi yazılırken önce metodolojisi kurulmalı . kine, ideolojiye, hamasete dayalı metodoloji ile yazılan tarih gerçekçi olmaz . türk satranççısının sevinçleri , özlemleri , zaafiyetleri hüsranları nedir , önce o bilinmesi lazım ki gerçek tarih yazılsın . bu vesile ile türk satranççıları kendi dünya görüşlerini yerli yerine oturtsun .

yer darlığından ve konunun dağılacağı endişesi ile daha fazla yazmak istemiyorum . BU KONUDA AKLA GELECEK SORULARI BEKLİYORUM .

tekrar herkese saygılar .

muzaffer şekerli.. ADANA
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
KEMER'DE BÜYÜK BULUŞMA - Yazar: MuzafferŞekerli - 06-01-2013, 17:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 06-01-2013, 21:33
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 07-01-2013, 09:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 07-01-2013, 11:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 08-01-2013, 20:33
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 08-01-2013, 21:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mustafa33Arslan - 08-01-2013, 22:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 09-01-2013, 16:00