***İYİ HABER***
Lisans kavramının icadı sadece ilgili federasyonun gelir sağlaması ile ilgili değil aynı zamanda sporcunun sağlık kontrolu olması düşüncesinden de kaynaklanmıştır.Beden faaliyetinin ön planda olduğu bütün spor dallarında sporcunun sağlık kontrolu çok önem verilmesi gereken bir konudur.Bu konuda en küçük bir ihmal çok üzüntülü sonuçlara yol açabilir.Satranç için sağlık kontrolu önemli midir?Nadir durumlar dışında önemli değildir.Ancak Satranç lisansı çıkarılması işleminde sağlık muayenesinin kaldırılması yerinde bir karar mıdır?Ben emin değilim.Hastalığı ne olursa olsun Satranç oynamak isteyen herkes yarışmalara katılabilir mi?Örneğin uzun süren bir ameliyat geçirmiş sporcu ne zaman yarışmalara katılabilir?Bulaşıcı hastalığı olduğu bilinen bir kimse tedavisi tamamlanmadan yarışmalara katılabilir mi?Satranca başlama yaşı ne olmalıdır?Biyolojik yaşı 16 gösteren ama 11 yaş grubunda oynayan bir kızımız hakkında şikayet olduğunda doktor raporu olmadan karar vermek mümkün müdür?Satranç lisansı çıkarılmasında sağlık raporu işleminin kaldırılması doğru mu olmuştur?Ben emin değilim. Federasyon yönetimlerinin penceresinden bakınca doğru olmuştur.Ben olsam sorumlulukları mümkün olduğunca paylaştırırdım!Hiç değilse ilk defa lisans çıkaracak olan satranç sporcusu bir defa olsun doktor kontrolundan geçirilebilir.Sağlık muayenesi Satranç için 5 yılda bir tekrarlanabilir.Futbol ile,Halter ile,Güreş ile Satranç kıyaslanamaz.Beden sporlarında doktor kontrolu daha sık yapılmalıdır.Spor yapmaya engel sayılan hastalıkların bir listesi vardır.Bu listeyi inceleyenler bana hak vereceklerdir.Satranç lisansında sağlık muayenesi olmamasını -bürokrasi azaldı-sevinci ile karşılamak mümkündür.Ancak yarın bir olay olduğunda yasalar kökten değiştirilir.Lisans ücretinde 16 yaşaltı için nasıl değişiklik yapıldıysa bu konuda da değişiklik yapılabilir.Bu bakımdan sağlık kontrolu olmamasını çok yerinde bir uygulama olarak kabul etmeyelim!Son olarak bir örnek vereceğim:Merak edenler doktor veya kardiyolog tanıdıklarına sorabilir.3 gün önce kalp krizi geçirmiş bir sporcumuz ne zaman yarışmaya katılabilir?Bu örnekler geçmişde benim karşıma çıkmıştır!Satrancın hem spor olduğunu öne sürmek hem de beden sağlığı ile doğrudan etkileşim içinde olmadığını varsaymak mümkün müdür?
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
***İYİ HABER*** - Yazar: Atilla Alpaslan - 22-02-2013, 13:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 22-02-2013, 16:16
lisans - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 22-02-2013, 22:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mustafaeynalli - 24-02-2013, 18:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mesutcetinoglu - 26-02-2013, 10:27

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi