Piramidin üstüne bakmayı alışkanlık haline getirdik.
Mojo Jojo sordu:Benim için hangi konular önceliklidir?Seçtiğim başlıklara bakılırsa öncelik verdiğim konular anlaşılır.
Mojo Jojo mevcut sistemi savunma ihtiyacını hissediyor.Mevcut sistem doğru ise aldığımız sonuçları kimse tartışmasın!Kimse eleştirmesin!
Jojo, Piramidin üst kısmına hiç toz kondurmuyor.Ancak herkes biliyor ki benim amacım kişilere toz kondurmak değildir.Üst kısım için bugüne kadar neler yapılıyorsa aynen yapılmaya devam edecektir.Havuzdaki seçkin isimlerin mevcut kazanılmış hakları hiçbir zaman kaybolmaz.Aynı haklar ellerinde kalacaktır.Aynı yöntemler kullanılmaya devam edecektir.Aynı kadro ve aynı çalışmalar devam edecektir.
Piramidin orta ve alt kesimleri için ne yaptık?Yapılanlar yeterli midir?Daha çok sporcuyu yarışmalara katılmaları için teşvik ettik mi?
2 defa Olimpiyat düzenleyen Türkiye, diğer Olimpiyat düzenleyen ülkelerin aksine erişkin yaşta C ve D takımlarını oynatmak istemedi.Hiç kimse bu tercihin doğru veya yanlış olduğunu söyleyebildi mi?Biz öbür düzenleyicilerden daha mı doğru düşünüyoruz?
Bir yarışma yapıyoruz.12 ödül koyuyoruz.Yarışmaya 12 yabancı geliyor.Ödülleri alıyor,gidiyor.Ödül sayısı ile yabancı sayısının aynı olması bir tesadüf müdür?
Aynı ülkeden 10 yabancı oyuncu çağırmanın bize sağladığı yarar nedir?
Bir başka yarışma düzenliyoruz.25 yerli,25 yabancı katılıyor.Yabancılar kendi aralarında yerliler kendi aralarında oynuyorlar.Bu durum Türk Satrancına hiçbir yarar sağlamıyor.Sadece kaynakları yabancıların lehine kullanmış oluyoruz.
Avusturya'daki turnuvalarda yerli oyunculara genel ödüller dışında 10 ödül konuyor.Bunun amacı yerlileri teşvik etmektir.Turnuvalar bölünüyor.Benim 1300 UKD si olan yakınım 200 Euro ödül kazanıyor.
Biz nedense orta ve alt kesimleri teşvik etmekten korkuyoruz.
-Üst kısımları ortadan kaldırın,ellerindeki imkanları yokedin-demiyorum.Herhalde sağduyu sahibi bir kimse böyle düşünmez.Şu halde amaç üst kısma zarar vermek değildir.Sadece diğer kısımlar için neler yaptık?Bunu konuşalım!
Düzenleyicinin elinde 4 kişilik imkan var.Bu imkanı sırası gelen 4 kişi için kullanmak istemiyor!2200 üzerindeki 4 kişi için kullanıyor.Demek ki bu düzenleyici 2200 altındakileri küçümsüyor.Onların katılmalarından mutluluk duymuyor.Düzenlediği turnuvanın Elo ortalamasının düşmesinden korkuyor.Bu düşünce şekli doğru değildir.İnsanlar Dünyaya geldikleri gün Elo puanlarının günün birinde kaç olacağı bilinmez.Sonradan bazıları 2200 üzerine çıkıyorlar.Bazıları hiç oynamadığından bir süre orada kalıyor.Bazıları 2200 ün altına düşüyor.
2200 üstünü süzgeç gibi kullanan düzenleyici FİDE'nin tanıdığı IM ve FM ünvanlarını dahi tanımıyor.Sizce doğru mu bu düşünce şekli?
Bakınız benim açtığım başlıklarda kimliği açık kaç kişi görüş bildiriyor?
Bir kurultay düzenleyip bu konuları orada konuşabilir miyiz?Bırakırlar mı?
Yok eğer Mojo Jojo -bugüne kadar yapılanlar çok doğrudur.Üst olmadan alt olmaz,Üst önemlidir,alt sadece vergi ödemekle yükümlüdür- diyorsa mesele yoktur.O zaman yeniliklere gözlerimizi kapatalım!Herşey bugüne kadar nasıl devam etmişse öyle devam etsin!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
yerel dinamikler - Yazar: Cengiz Keleş - 28-02-2013, 13:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 28-02-2013, 23:12
Somut yazma önceliklerim nelerdir? - Yazar: Ateş Ülker - 28-02-2013, 23:37
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 01-03-2013, 08:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi