İŞTE BU !
Değerli üyeler ,
Üniversitelerde satranç eğitimi özellikle 2002-2003 öğretim yılından itibaren belli bir ivme kazanmıştır.
Başka bir örneği, elime ulaşan yazıyı yorumsuz olarak paylaşıyorum .

Mersin Üniversitesinde Satranç
“Üniversite Yaşamına Giriş” ÜYG-101 dersi yeni başlayan üniversitemiz öğrencilerine, Mersin Üniversitesinin yaşamına katılışınızı kolaylaştıran etkinliklerden oluşur. Bu etkinlikler Sanatsal ve Kültürel, Bilimsel ve Mesleki Etkinlikler, Sosyal Sorumluluklar etkinlikleri ve Sportif Etkinliklerden oluşur Sportif Etkinliklerinin içerisinde “Satranç” Dersi de yer almaktadır. Birinci sınıfa yeni başlayan öğrenciler her bir etkinlikten bir ders seçmek ve almak zorundadırlar. Bu ders iki saat olarak verilmektedir. Dersi altı farklı öğrenci grubu almıştır. Her bir grup elli kişiden oluşmaktadır. Bu dersi Mersin İl Temsilcisi Ömer Faruk ERCAN vermektedir. Derste Mersin Üniversitesinde satranç, Mersin’de Satranç, Ülkemizde Satranç ve Gelişimi ana başlıkları ile verilmekte öğrencilerin Satranca ilgisi ve yaşamlarında Satrancın yer alması üzerine eğitim verilmektedir.

Üniversitemiz ikinci sınıf öğrencilerine ise Ortak Seçmeli Dersler Kapsamında yine Satranç I, Satranç II ve Satranç Temel Eğitimi verilmektedir. Bu dersler yarıyıl esasına göre verilmektedir. Öğrenci kontenjanı otuz olup, Satranç I ve Satranç II dersinde iki sınıf açılmaktadır. Bu dersi Mersin İl Temsilcisi Ömer Faruk ERCAN vermektedir. İki yarıyılda toplam 56 saat öğrenciler Satranç Eğitimi almaktadırlar. Bu eğitimi almaları kendilerine Satranç öğrenmenin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan protokol gereğince I. Kademe Satranç Antrenörü olma katkısı da sağlamaktadır.

Örnek dilekçe :

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı’na

Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Öğretmenliği mezunuyum. Lisans eğitimimde Ortak Seçmeli Ders olarak “Satranç” dersini seçmiş ve iki dönem (28 hafta) satranç eğitimi almış bulunmaktayım.
I.Kademe Satranç Antrenörü Belgesi alabilmem için Federasyonun ilgili hesaplarına 30.00.-TL.Tescil Ücreti yatırdığıma dair dekont ve gerekli evraklar yazım ekinde sunulmaktadır.
Türkiye Satranç Federasyonu, Antrenör Talimatı’nın 20.Maddesi 2.fıkrası gereğince Adıma düzenlenecek olan I.Kademe Satranç Antrenörü Belgesinin aşağıda belirtilen adresime gönderilmesi hususunda;
Olurlarınızı saygılarımla arz ederim.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
İŞTE BU ! - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 31-05-2013, 11:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 31-05-2013, 11:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kasim_Demircin - 31-05-2013, 12:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 31-05-2013, 12:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 31-05-2013, 16:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 31-05-2013, 17:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hsdalkiran - 31-05-2013, 19:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kıyasettin Aydın - 31-05-2013, 21:05