SATRANÇ EĞİTİMİNİN TEMELİ OKULDUR.
Okulda Satranç Eğitim Programı'nda sadece öğretim kazanımları değil, ara disiplin kazanımları da hedeflenmiştir.

Bakınız;

*** Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanı için;
Kendi ve diğerlerinin duygularını fark etmesi, okul içi sorumlulukları bilmesi, oyun kurallarına uyması, kızgınlık ve öfke gibi duygularını uygun şekilde ifade etmesi, grupla işbirliği gibi hedefler konmuştur.

Bu hedefler 8. sınıfın sonuna kadar toplam 54 kazanım alanıdır.

*** Girişimcilik alanı için;
Kişiler arası farklılıkları tanır, karar verme modellerini kullanma, risk alma gibi hedefler vardır.

*** Sağlık Kültürü Alanı için;
Olumsuz duygularıyla baş etme becerisi gibi hedefler,

*** İnsan Hakları ve Vatandaşlık Alanı ile ilgili olarak;
Dinleme ve fikirlerini savunma gibi, önyargı, ayrımcılık ve çatışmanın olumsuzlukları gibi konular, kazanım alanları hedeflenmiştir.

*** Kariyer Alanı için;
Zaman içinde gelişen becerilerini fark etme, her bireyin kendine özgü benzersiz olduğunu fark etme, istek ile emek arasındaki ilişkiyi fark edebilme gibi kazanım alanları öne çıkarılmıştır.
Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Okullarımızda milyonlarca çocuğumuz var.
Ben öncelik onların diyorum.
Satrancın çocuk eğitiminde e önemli bir eğitim aracı olduğunu başından beri biliyor ve uygulamak istiyorum.

Bu anlamda geçmişte kişi ve tarih olarak isim vermeden, çalışma arkadaşlarımla büyük hedeflere yöneldik.

Ancak, toplum bilincini aydınlatabilmek için gerek bürokratik, gerek siyasal ve gerekse toplumsal desteğin olabilmesi için büyük bir birleşmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunun ilk adımlarının nitelikli birliktelikler olduğunun farkındayım.

Kazanım benim için çocuktur!

Onu hayat hazırlayabilmek, mutlu bir fert, üretken bir kişilik yetiştirmektir.
SATRANCIN BU ANLAMDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ARAÇ OLARAK KULLANILMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

Bu arada turnuva-yarışma satrancını ayrı olarak incelemek ve yapılandırmak gerekir.

Tüm bu düşüncelerim alt yapıyı okullarımız olarak gördüğüm fikirlerdir.

Üst yapıda da gelişme olarak hazırlıklarımız var.

Uygun bir başlıkta yazacağım.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-03-2014, 11:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-03-2014, 13:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-03-2014, 14:14
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 07-03-2014, 15:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi