Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı
Burada bana da bir şeyler söylemek düşüyor sanırım.
Dikkat çekmek istediğmi birkaç konu var. Bunları sırasıyla söylemek isterim.
Ben daha kişisel bilgisayarlar çıkmadan önce yazışmalı satranç oynamış biri olarak da bildiğim bazı konuları dile getirmek istiyorum.
O zamanlardan başlayalım. O zamanlarda da yazışmalı haksız eleştiriler alırdı. O zaman şöyle derlerdi: " Ama siz elinizle ileri geri oynayarak hamlelere bakıyorsunuz yaa!". Aynen bunu söylerlerdi. Ve kitaplara bakarak hamle yaptığımızı dile getirirlerdi. Sonra kişisel (Atari ve Spectrum) oyuncak bilgisayarlar çıktı ve masa başı satrancın en keyifli anlarından biri olan ajurne'yi (Rahmetli Nevzat Süer'in 'askıya alınmış oyun' şeklinde Türkçeleştirdiği) ortadan kaldırdı. Çünkü artık ajurneyi elle değil bu oyuncak bilgisayarlar yardımı ile bir ölçüde doğru olarak analiz edebiliyordunuz. Önce ekmekler bozuldu misali masabaşı satrancın ajurnesi ortadan kalktı ve yerine bazı zaman kısıtlamalı oyunlar ve sonunda da giyotin sitemi geldi. Şimdi kazanç pozisyondaki bir oyuncu zamandan oyun kaybedebiliyor ve oyunların skorunu zaman sıkışmasında alelacele oynanmış yıldırım hamleleri tayin edebiliyor.
Fritz5 ile mesafe kateden satranç motorları Fritz 10-12 ile gelişirken piyasaya yeni şirketler ya da gruplar girdi ve önce RYbka Critter ve sonra da Houdini nin piyasaya çıkması ve STockfish ve Komodo'nun bunları farklı geride bırakması ile günümüze gelindi. Bunların yazışmalı satrançtaki etkisi şöyle oldu. Daha zayıf oyuncular bilgisayar yardımı ile kendilerinden güçlü oyunculara karşı daha yüksek bir oranda beraberlik almaya başladılar. Burada dikkatinizi berabere sözcüğü üzerine çekmek isterim. Bunlar olurken bazı kesimlerden bilgisayar bilgisayara karşı oynuyor artık gibi bir takım eleştriler gelmeye başladı. Buradan bilgisayar desteğim olursa beni kimse yenemez gibi iddiaları olan ve satrancına güvenen bazı iddia sahipleri de ortaya çıktı. Bunlardabn biri yakın tarihte yazışmalıda hiç yenilmeyeceğini iddia eden Mark Twain adlı FIDE oyuncusu daha oynadığı 37. oyunda fazla isim yapmamış bir oyuncuya yenildi.
Kısaca bu bilgileri verdikten sonra kısa tespitlerle noktalamak istiyorum.
1) Satrancı geriletttiğini her ileri seviye oyuncunun kabul ettiği yıldırım hiç bir eleştri almazken yazışmalı neden bu kadar eleştri alıyor?
2) Yalnızca bilgisayar hamlesi ile bir yere varmak hala mümkün değildir. 10 maçlık bir turnuvada 6 berabere 3 yenilgi ve oyuncu iyiyse 1 galibiyet belki alınabilir.
3) İnsan muhakemesi hala oyununun skoruna etki etmekte ve başarı insan muhakemesi ile yönlendirilen bilgisayarlardan çıkan sonuçlardan meydana gelmektedir.
4) Bilgisayarlar kapalı pozisyonlarda (ör. Şah Hint) oldukça yanlış analiz üretmekte (hala) ve ancak oyun insan eliyle kemale erdikten sonra bilgisayar aniden analiz puanlarını değiştirmektedir.
5) Bilgisayarlar her kazanç pozisyonu tespit edememektedirler. Daha yeni bir oyun kazandım ve Sg1 den çıkp Şb4'e giderek oyunu kazanan manverayı bilgisayar fark etmemmekte ve ancak en son Şb4 oynadığımda aniden analiz değişmekte ve kazanç verilmektedir.
6) Tüm satrancı olumsuz etkiledeği gibi bilgisayarlar da yazışmalı satrancı olumsuz olarak etkilemiştir.
Bunlar benim tespitlerim. Naçizanedir. Katılıp katılmamak mümkündür ama yazışmalı oynadıysanız uzun seneler hak vereceğinizi sanıyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Yazışmalı Satranç ve Bilgisayar Kullanımı - Yazar: askural - 16-06-2015, 01:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 22-03-2014, 18:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Harun Taner - 23-03-2014, 22:29

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi