TSF Açık (Open) Satranç Turn. zorunlu yaptırsa olmaz mı?
Yusuf Bey'in önerisi çok olumlu ve samimidir.

Ben olaya diğer forum üyelerimiz gibi yaklaşmıyorum, bence fikrin uygulanabilirliği yüksektir.
Büyükşehirler lokomotif durumundadır, önce büyükşehirler.
Büyükşehirlerin de önce "büyükleri" bu işleri kurumsallaştırmalı, belli bir düzene koymalıdır.
Yani İstanbul, Ankara ve İzmir turnuvalarıyla olay başlatılırsa Bursa, Adana, Diyarbakır, Samsun gibi iller devamını getirir, hatta daha güzellerini yapar diye düşünüyorum.
İstanbul ve İzmir'in halihazırda turnuvaları var. Son yılki organizasyonlardan insanlar pek memnun kalmasalar da iyi-kötü bir turnuva geleneği var. Ankara'yı dahil etmek gerek. Elbette Ankara'da güzel organizasyonlar vardır, açık-kapalı turnuvalar mevcuttur (diye tahmin ediyorum). Ne var ki adı Ankara Open olarak geçen, tek bir turnuva olayı yoktur.

Neden büyükşehirlerin büyüklerine takıldığımı sorabilirsiniz. Cevaplayayım: Gözlemlediğim üzere daha tenha yerlerdeki yanlış uygulamaların veya uygulama eksikliklerinin savunması, büyükşehirler örnek verilerek yapılıyor. "Ya hocam senin dediğini daha Ankara yapamadı." cümlesi tembelliğin ve vizyonsuzluğun hayal kırıcı bir ifadesi haline gelebiliyor.

Yusuf Bey'in çıkış noktası önemli, şu gerçeği es geçmeyelim: Biz, zorunda kalmadıkça ekstra birşeyler üreten bir toplum değiliz. Vazifemizi sadece gerektiği kadar yapan son dakika insanlarıyız. Ekstralara pek girmeyiz, ekstra ödenek yoksa. Ama emir geldi mi, genelde iyi işler başarırız. Satrançta da bu durum böyledir.

TSF Başkanı il temsilcilerine "lisanslı satranççı çok olsun" dediğinde lisans sahibi çok satranççı oldu, basitçe.
Şimdi derse ki "Her il yılda bir açık turnuva yapacak.", her ilde her yıl açık turnuva olur.
Kalitenin ne düzeyse olacağı ayrı bir tartışma konusudur.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 06-06-2014, 11:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 06-06-2014, 13:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: yusuf_omur - 06-06-2014, 13:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 06-06-2014, 14:07
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 07-06-2014, 12:47
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: yusuf_omur - 07-06-2014, 13:46
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 07-06-2014, 14:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 07-06-2014, 15:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: yusuf_omur - 07-06-2014, 20:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 07-06-2014, 22:08